Článek
Šance na přežití zásahu bleskem je mizivá, natož aby se vám to stalo víckrát. Ale co kdybychom vám řekli, že existoval muž, kterého si blesky vyloženě zamilovaly? Seznamte se s Royem Clevelandem Sullivanem, americkým strážcem parku, který se proslavil jako „Lidský bleskosvod“ a jehož příběh je stejně fascinující jako děsivý.
Roy Sullivan, narozený 7. února 1912 ve Virginii, prožil život, jaký nemá obdoby. V letech 1942 až 1977 byl sedmkrát zasažen bleskem, a co je na tom nejpřekvapivější – všechny údery takřka bez následků přežil. Guinnessova kniha rekordů ho uznává jako osobu, která byla zasažena bleskem vícekrát než kdokoli jiný v zaznamenané historii. Zatímco pravděpodobnost, že vás blesk zasáhne jednou za život, je zhruba 1 ku 10 000, šance na sedm zásahů se zdá být téměř astronomická. Jeden blesk se skládá z několika stovek milionů voltů a extrémně silného proudu řádově 20 000 ampérů. Matematické šance však v Royově případě neplatily tak docela, vzhledem k povaze jeho práce a lokalitě Shenandoah National Parku, kde je v průměru 35 až 45 bouřkových dnů v roce.
Hra na kočku a myš
Royův neobyčejný vztah s blesky začal v dubnu 1942. Tehdy se schovával před bouří v nově postavené požární pozorovatelně, která ještě neměla bleskosvod. Blesk udeřil do věže sedmkrát až osmkrát, a když Roy vyběhl ven, aby unikl hořící budově, blesk ho zasáhl do pravé nohy. Zanechal mu na ní spálenou půlpalcovou stopu a propálenou díru v botě.
Druhý úder přišel v červenci 1969, a to vcelku neobvykle – přímo v jeho nákladním autě. I když vozidla běžně fungují jako Faradayova klec, blesk nejprve udeřil do stromů a odrazil se do otevřeného okna. Roy upadl do bezvědomí, ohořelo mu obočí a řasy a vlasy mu začaly hořet. Vůz bez kontroly jel dál, až zastavil jen pár metrů od okraje útesu.
Třetí zásah přišel v červenci 1970 na jeho předzahrádce, čtvrtý na jaře 1972 uvnitř strážní stanice. Po čtvrtém incidentu, kdy mu blesk opět zapálil vlasy, se Roy začal obávat, že ho nějaká síla chce zničit. Po zbytek života u sebe nosil plechovku s vodou pro případ, že by mu zase začaly hořet vlasy. A když se blížila bouřka, stahoval se do bezpečí, často se schovával v autě.
Nejbizarnější události však měly teprve přijít. 7. srpna 1973 byl Roy na hlídce v parku, když si všiml, že se tvoří bouřkový mrak. Zrychlil, aby mu ujel, ale mrak ho podle jeho slov pronásledoval. Když si myslel, že už je v bezpečí a vystoupil z vozu, udeřil blesk. Roy tvrdil, že blesk viděl. Projel mu levou paží a nohou, shodil mu botu a přeskočil na pravou nohu. Stále při vědomí se doplazil k autu a uhasil si hořící vlasy vodou, kterou tam pro tento případ měl.
Šestý úder, 5. června 1976, ho zranil na kotníku. Opět spatřil mrak, o němž si myslel, že ho sleduje, tak se mu pokusil se utéct, ale stejně byl nakonec zasažen. Jeho vlasy znovu vzplály.
Nejen blesky, ale i medvědi
Poslední, sedmý, a snad nejméně uvěřitelný incident se odehrál 25. června 1977, když Roy rybařil ve sladkovodní tůni. Blesk udeřil do temene jeho hlavy, zapálil mu vlasy, sjel dolů a popálil mu hrudník a břicho. A jako by to nestačilo, když se Roy obrátil k autu, překvapil ho medvěd, který se snažil ukrást pstruha z jeho udice. I přes hořící vlasy se Roy vzchopil a holí, kterou s sebou nosil, medvěda udeřil. O této události prohlásil, že to bylo už dvaadvacáté setkání s medvědem, kterého uhodil klackem.
Dar, který byl prokletím
Všech sedm zásahů bylo zdokumentováno, ačkoli ředitel parku R. Taylor Hoskins nebyl u žádného z nich přítomen. Roy sám si vzpomněl, že bleskem byl zasažen už jako dítě, když mu blesk udeřil při sekání trávy do kosy – ale tento incident nemohl dokázat. Dokonce i jeho žena byla jednou zasažena bleskem, když věšela prádlo na zahradě.
Ačkoli Roy Sullivan přežil neuvěřitelných sedm zásahů bleskem, jeho život skončil tragicky. 28. září 1983 ve věku 71 let spáchal sebevraždu střelnou ranou do hlavy. Údajně kvůli nešťastné lásce. Dvě z jeho strážcovských čepic, s viditelnými spáleninami, jsou dnes vystaveny v Guinness World Exhibit Halls v New Yorku a Jižní Karolíně, jako tichá připomínka muže, kterého blesk miloval, ale lidé se ho báli.