Hlavní obsah
Věda a historie

Šok během lékařské prohlídky: V těle seniorky spalo 40 let zkamenělé dítě

Foto: Michal Strych pomocí AI Gemini

Bolest břicha přivedla seniorku až do nemocnice. Po prvotních vyšetřeních se zjistilo, že je příčina komplikací mnohem děsivější, než se na první pohled zdálo.

Článek

82letá žena z Bogoty se původně vydala do nemocnice kvůli běžným zdravotním potížím, trápila jí střevní chřipka, bolest břicha a hlavy. Lékaři v rámci vyšetření provedli rentgen břicha, přičemž na snímku objevili zvláštní bílý útvar. Prvotní vyšetření ultrazvukem přitom nic neobvyklého neodhalilo. Po důkladném šetření se zjistilo, že bílý útvar v těle ženy je 32 týdnů starý plod. Šokující na tom je ale fakt, že byl v těle ženy neuvěřitelných 40 let.

Jak je to možné? Šlo se o tzv. lithopedion. Jedná se o mrtvý plod, který tělo nevypudilo ven a namísto toho jej obalilo kalciovou schránkou, čímž se chránilo před potencionální infekcí. Tento stav, jehož název pochází z řeckých slov „lithos“ a „pedion“ a znamená doslova zkamenělé dítě, se objevuje především v případě, že dojde k mimoděložnímu těhotenství a plod zemře, ale tělo matky ho není schopno vzhledem k jeho velikosti vstřebat.

Přestože se to může zdát neuvěřitelné, příběh 82leté ženy z Bogoty není nikterak výjimečný. Je popsáno přibližně 300 podobných případů a první zdokumentovaný se datuje dokonce až do roku 1554. Francouzka Colombe Chatriová tehdy vzbudila ohromnou pozornost, jelikož dlouhé roky vykazovala všechny známky těhotenství, avšak nikdy neporodila. Až o 28 let později v jejím těle odhalila pitva po její smrti plně vyvinutý a zkamenělý plod se zbytky vlasů a dokonce jedním zubem.

Rekordmankou v této „disciplíně“ je seniorka z Číny, která zjistila až ve svých 92 letech, že ve svém lůně nosí zkamenělého „potomka“, a to dlouhých 61 let.

Foto: Barton Cooke Hirst, Public domain, via Wikimedia Commons

Lithopedion dítěte

82letá Kolumbijka z úvodu článku podstoupila i vzhledem k pokročilému věku rizikovou operaci, při níž jí byl zkamenělý plod z těla vyjmut. Lékaři považovali zákrok za nezbytný, přestože s sebou nesl jistá rizika. Samotný plod byl tvořen převážně z mrtvé tkáně a jeho dlouhodobá přítomnost v těle mohla vést k dalším komplikacím. Tento příběh se odehrál v roce 2013 a byl v pořadí teprve druhým zdokumentovaným případem lithopedionu v Kolumbii. První se odehrál v roce 2000, kdy 72letá žena rovněž vyhledala lékařskou pomoc kvůli silným bolestem břicha a byla u ní objevena podobná zkamenělina.

Lithopedion se často vyskytuje v zemích s nižším socioekonomickým statusem, kde ženy nemají tak snadný přístup k pravidelné lékařské péči. Mimoděložní těhotenství tak může zůstat nediagnostikováno a následná kalcifikace plodu tak proběhne bez povšimnutí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz