Článek
Lidské tělo je složeno přibližně ze 60 % tekutinami. Proto i prostředí, ve kterém žijeme, by mělo být do určité míry nasyceno vodou. Především pak vlhkost vzduchu hraje důležitou roli pro naše zdraví a celkovou kvalitu života. Proto je velice důležité, abychom si doma, nebo na pracovišti hlídali optimální vlhkost vzduchu, která se pohybuje od 40 % do 60 %. V tomto rozmezí se lidské tělo cítí nejpohodlněji.
Alergie, plísně, zničený nábytek
Suchý vzduch s vlhkostí pod 40 % může dráždit dýchací cesty, což se projevuje kašlem, rýmou, nebo bolestí v krku a neustálým pocitem sucha v krku a nose. Dále může způsobovat vysušenou pokožku, její svědění, loupání a může podpořit tvorbu ekzémů. Ani našim očím suchý vzduch nesvědčí. Můžeme díky němu cítit pálení, či slzení, nebo dokonce pocit písku v očích.
Příliš vlhký vzduch našemu tělu ale také neprospívá. Kůže, nebo oči si možná budou libovat, ale naše plíce nám příliš nepoděkují. Nadměrná vlhkost totiž podporuje tvorbu plísní a rozmnožování roztočů. Tím si můžou relativně rychle vypěstovat alergie, nebo astma. Příliš vlhký vzduch je také o poznání těžší a tím pádem ztěžuje dýchání. To nejvíce pociťují lidé s respiračním onemocněním, nebo s chronickou obstrukční plicní nemocí.
Nesprávná vlhkost vzduchu ale dává zabrat také našemu nábytku. Vlivem přílišné vlhkosti vzduchu může dřevěný nábytek bobtnat, kroutit se, nebo praskat. Navíc může vlivem dlouhodobého působení vlhka začít zapáchat. V příliš suchém prostředí může být nábytek pro změnu příliš vysušený a může být náchylný k praskání.
Jak podpořit správnou vlhkost vzduchu
Zvýšení vlhkosti vzduchu je většinou mnohem snadnější než její snížení. Mohou k němu dopomoci i běžné činnosti, jako například vaření, nebo sušení prádla. Prakticky všechny činnosti, které zahrnují vodu, dokážou zvýšit vlhkost v místnosti. Dlouhodobějším pomocníkem pak mohou být elektrické zvlhčovače, které mají tu výhodu, že dokážou pomocí senzoru zjistit přesnou vlhkost a spínat jen v případě, že klesne pod 40 %. Stejně účinné mohou být i odpařovače, nebo pouhá miska s vodou na radiátoru.
Velkým oříškem bývá často snížení vlhkosti. Někdy pomůže více větrat, jindy naopak méně větrat. Hodně záleží na venkovní vlhkosti vzduchu. Každopádně se doporučuje více topit a například prádlo sušit v místnostech, kde je snadné vyvětrat. Během vaření mějte vždy otevřené okno, nebo spuštěnou digestoř. Pomoci mohou granulované, nebo elektrické pohlcovače vlhkosti. Některé rostliny jsou vyloženě vysavače vlhkosti, těch je dobré mít co nejvíce. Problém s vlhkostí někdy přichází z venku. Pak je nutné zajistit dostatečnou izolaci domu.
Sledování vlhkosti je klíčové
Udržování správné vlhkosti v obytných místnostech je naprosto klíčové pro naší pohodu a pro zajištění co nejdelší životnosti našeho nábytku. Je proto nezbytné mít doma vlhkoměr. Ten je často součástí teploměrů a dá se pořídit doslova za pár korun. Kdo ho doma ještě nemá, měl by si jej okamžitě pořídit. Možná zjistí příčinu některých svých zdravotních problémů.
Zdroje: Wikiskripta, ČEZ Akademie