Článek
Mnozí z nás si možná pamatují dobu, kdy jsme jako děti dostali svůj první stírací los. Vzpomínáme si na to vzrušení, když jsme odkrývali jednotlivé políčka, a doufali v tu nejvyšší výhru. Jenže co se děje v hlavě dítěte, které se s tímto pocitem setkává pravidelně? Vytváří se u něj návyk na okamžitou satisfakci, na pocit euforie, který přichází s výhrou. A to je jen krůček od toho, aby se v dospělosti uchýlilo k jiným, mnohem závažnějším formám hazardu.
Psycholožka PhDr. Eva Aigelová, Ph.D. z Palackého univerzity v Olomouci popisuje závěry nedávné studie, která měla ukázat vztah lidí ke stíracím losů. „Ti hráči tvrdili, že prosázeli víc peněz, než původně zamýšleli“. Respondenti označili často jako hazardní ruletu, nebo výherní automaty, stírací losy za riziko ale nepovažují. Naopak si je často kupují právě ti, kteří jsou pro omezování hazardu. Zajímavostí je, že častěji si los koupí žena, než muž.
Historie stíracích losů
Stírací los je druh loterijního tiketu, kde hráč odkrývá skryté symboly setřením stírací vrstvy. Výhra je určena podle toho, jaké symboly se odhalí. Je to jednoduchá, ale návyková forma hazardní hry, která láká miliony lidí po celém světě.
První stírací los spatřil světlo světa v roce 1974 ve státě Massachusetts v USA. Za jeho vznikem stojí počítačový expert John Koza a marketingový expert Daniel Bower. Tito dva muži spojili síly a vytvořili nový typ loterijního tiketu, který měl být atraktivnější a zábavnější než klasické loterie.
Do České republiky se stírací losy dostaly v roce 1989, krátce po sametové revoluci. První los se jmenoval Spartakiádní hra a na trh jej uvedla společnost Sazka. Od té doby se stírací losy staly nedílnou součástí české loterijní scény. Doposud historicky nejúspěšnějším losem byla Tutovka, které se za pouhých 5 let prodalo 230 milionů kusů a na výhrách byla vyplacena více než 1 miliarda korun. Od roku 1989 už se v nabídce objevilo přes 200 různých emisí stíracích losů.
Závislost jako dárek
84 % respondentů ve studii uvedlo, že koupilo někdy někomu stírací los jako dárek a to často i nezletilému. „Děti si sice nemůžou los koupit, ale můžou ho dostat jako dárek, nebo ho setřou rodičům, kteří si ho koupili. Tím se učí, že hraní hazardních her je normální“, říká Eva Aigelová.
Stírací losy jsou vytvořené tak, aby působili na podvědomí a nutily nás tak koupi dalších. „Hraje tam roli, barevnost, třpyt, různé slogany, obrázky zvířátek“, uvádí Aigelová. Losy dále pracují s tzv. principem těsné prohry, což je například situace, kdy je potřeba k maximální výhře mít pět z pěti symbolů, ale vy máte jen čtyři. Podvědomě tak máte pocit, že jste jen kousek od získání hlavní ceny a máte nutkání koupit si další los, protože „teď už to musí vyjít“.
Losy jsou tzv. okamžitá loterie, kdy ihned po setření zjistíte, jestli jste vyhráli. I to je podle vědců na losech lákavé. Koupit si je navíc můžeme prakticky všude. Zajímavé je, že nehraje roli, jestli žijete ve velkoměstě, nebo na vesnici. Stírací losy si kupují všichni bez ohledu na to, kde žijí.
Podle dat finanční správy v letošním prvním pololetí hráči utratili za stírací losy 4,75 miliardy korun, což je přibližně desetkrát tolik, co za rok 2012. Vliv na to může mít také dostupnost online služeb, protože stírací losy se dají koupit už i v online aplikacích.
Stírací losy mají z nepochopitelných důvodů pověst, že se nejedná o hazard. Rodiče se tak často nezdráhají jej koupit i svým nezletilým dětem. Z definice hazardu se však jedná o typický příklad toho, kdy si za nějaký finanční obnos koupíme příležitost na výhru, která je mnohonásobně nižší než příležitost k výhře.
Každý, kdo si kupuje pravidelně stírací losy, nebo hraje jakoukoliv jinou hazardní hru, by měl být na pozoru ve chvíli, kdy přestává mít přehled o svých financích, které do hazardu putují. Hranice k závislosti je totiž velice tenká.
Závěr
Stírací losy jsou jako droga, která se prodává na každém rohu. A stejně jako u drog, i zde platí, že prevence je lepší než léčba.
Stírací losy jsou sice zábavným způsobem, jak si zpříjemnit chvíli a zároveň mít šanci na výhru. Je však důležité si uvědomit, že jde o hru založenou na náhodě a že pravděpodobnost výhry je relativně nízká. Nejvyšší šance na maximální výhru bývají 1:0,000008. To znamená, že musíte trefit jeden jediný los ze 125 000.
Zdroj: Sazka, Český rozhlas, Wikipedia