Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Rozčarování z tepelného čerpadla: Oči pro pláč a návrat k pálení dřeva

Foto: Pixabay / HarmvdB

Před rokem jsem se přestěhoval z dvoupokojového bytu do trojnásobně většího domu. S vyšší spotřebou za vytápění jsem počítal, ale že mi to propálí díru do peněženky, jsem vážně nečekal.

Článek

Vytápění dvoupatrového rodinného domku se jistě nedá nikterak srovnávat s vytápěním bytového domu, kde se náklady rozpočítávají mezi všechny obyvatelé, nečekal jsem však, že se bude spotřeba tak ohromně lišit, navíc když mám tolik vyzdvihované tepelné čerpadlo.

Ještě minulý rok si majitelé tepelných čerpadel libovali v nízkých cenách za energie, jelikož jim stát dotoval část spotřeby. Tarif D57d, který mohou využívat domácnosti s přímotopy, hybridním vytápěním, nebo tepelných čerpadlem byl tak dlouhé roky tím nejvýhodnějším, co mohl odběratel elektrické energie získat, jelikož dvacet hodin denně spotřebovával energie v tzv. nízkém tarifu a zbývající čtyři hodiny ve vysokém. Časové rozložení sice od 1. 1. 2024 zůstává, ale distribuční sazba přestává být dotovaná a její cena se v některých případech zvedla o více než 100 %. Průměrná domácnost tak zaplatí za základní část elektřiny o 10 023 korun více než loni, tedy celkem 19 574 korun ročně. Nejvíce se zdražila distribuce elektřiny, zejména v nočním tarifu, kde cena za MWh vzrostla o 313 korun. Zvýšil se také poplatek za jistič, a to o 857 korun ročně, což představuje téměř desetinásobný nárůst oproti loňsku.

V bytě, kde jsem bydlel do loňska prakticky celý svůj dosavadní dospělý život, činily náklady na vytápění a ohřev vody přibližně dvacet tři tisíc korun. V domě, kam jsem se nastěhoval, byly náklady na elektřinu ještě v loňském roce někde mezi čtyřiceti a padesáti tisíci korunami. Nutno podotknout, že do domu není přiveden plyn, takže se elektřinou i vaří. Od tohoto roku nám vzrostly náklady tak, že v topné sezóně je standardní měsíční spotřeba energie vyčíslená v korunách i deset tisíc, zatímco mimo ní je to přibližně pět. Roční spotřeba elektřiny je tedy za celý rok přibližně devadesát tisíc korun.

Řešením je bohužel krok zpátky

Dům naštěstí disponuje také krbem, takže abychom náklady alespoň trochu srazili, přitápíme si v něm. Jeden balík briket, se kterým si vystačíme na celý den, vychází na necelých sto korun, což nám dokáže snížit roční náklady o dvanáct tisíc a to není zrovna zanedbatelná částka.

Jsem zastánce zelené energie a považuji se za ochránce přírody, proto jsem byl také nadšený z toho, že budu žít v domě, který prakticky neprodukuje emise, ale při pohledu na ceny energií a rychlost, s jakou díky nim mizí peníze z účtu, jsem de facto donucený kašlat na ekologii a zatopit si dřevem tak, jak se to dělá už po staletí.

Státem dotované ceny v tarifu D57d byly lákadlem pro všechny, kteří měli zájem ušetřit na energiích a zároveň se podílet snížení produkce CO2. Navíc díky dotacím na pořízení tepelného čerpadla se nemusel člověk obávat ani vysokých vstupních nákladů. Začátkem roku 2024 se ale vše obrátilo. Stát přestal energie v sazbě D57d dotovat a zdražil tak nepřiměřeně energie všem, kteří právě díky nízké ceně energií na tepelné čerpadlo přistoupili.

Lepší zítřky v nedohlednu

Asociace pro využití tepelných čerpadel (Avtc) avizovala začátkem tohoto roku, že se bude obracet na Ministerstvo a obchodu a Energetický regulační úřad, jelikož obdrželi koncem roku 2023 přes padesát dotazů a žádostí o vysvětlení nového přístupu státu k majitelům tepelných čerpadel. „Přístup Energetického regulačního úřadu vzbudil pozdvižení ihned po oznámení letošních cen regulované části elektřiny. Téměř tři měsíce se tedy snažíme upozorňovat na možné dopady přístupu, dle kterého mají na obnovitelné zdroje nejvíce doplácet ti, kdo do nich sami nejvíce investují, zatím ale nevidíme snahu ani o hledání kompromisu,“ upozorňuje předseda Asociace pro využití tepelných čerpadel Radek Červín.

Bohužel k dnešnímu dni se neobjevila žádná zpráva od Avtc ohledně dalších kroků týkajících se problému s vysokými cenami energií pro majitele tepelných čerpadel. K jednáním možná teprve dojde, ale vzhledem k tomu, o jak závažnou situaci jde, se mi zdá tři čtvrtě roku jako dost dlouhá doba. Čas běží, státem napálení majitelé čerpadel chudnou a ti, co slíbili se jich zastat, nejednají.

Možná nám nezbude nic jiného, než oprášit své staré kotle na plyn, nebo uhlí a pustit komínem ven trochu sazí. Chtěli bychom být zelení, ale klacky, které nám stát vymetl z cesty k zelenějším zítřkům, nám naházel s plnou parádou zpět pod nohy.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz