Hlavní obsah

Američané si užijí zatmění slunce ještě letos. Kdy se ho dočkáme my?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: https://pixabay.com/cs/photos/zatm%C4%9Bn%C3%AD-slunce-d%C3%ADt%C4%9B-slunce-2689087/
26. 9. 16:28

V USA je možné sledovat již v říjnu prstencové zatmění slunce. Kdy se ho dočkáme u nás?

Článek

Bez slunce by to nešlo

Slunce je hvězda, která se nachází ve středu naší sluneční soustavy. Je to nejbližší hvězda Zemi a je jejím hlavním zdrojem energie. Slunce je žhavé těleso, které je tvořeno převážně vodíkem a heliem. V jeho jádru probíhá termonukleární fúze, při které se vodík spojuje za vzniku helia. Tato reakce uvolňuje obrovské množství energie, které se šíří do vesmíru ve formě tepla a světla.

Slunce má na Zemi mnoho různých vlivů. Jeho světlo a teplo umožňují rostlinám fotosyntézu, díky níž mohou růst a plodit. Slunce také ovlivňuje počasí a klima na Zemi.

Zatmění Slunce

je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže jej částečně nebo zcela zakryje. Taková situace může nastat, jen pokud je Měsíc v novu.

Existují tři druhy zatmění Slunce:

  • Částečné zatmění Slunce nastane, když Měsíc zcela nezakryje Slunce. V tomto případě je vidět pouze část slunečního disku.
  • Plné zatmění Slunce nastane, když Měsíc zcela zakryje Slunce. V tomto případě je na obloze viděn pouze tmavý disk Měsíce.
  • Prstencové zatmění Slunce nastane, když Měsíc není dostatečně velký, aby zcela zakryl Slunce. V tomto případě je kolem slunečního disku viděn prstenec sluneční atmosféry, zvaný koróna.
Foto: https://pixabay.com/cs/illustrations/prstencov%C3%A9-zatm%C4%9Bn%C3%AD-slunce-2003461/

Prstencové zatmění slunce

Úplné zatmění slunce už v říjnu 2023

Kdo by si nechtěl nechat ujít úplné zatmění slunce již letos. Musí se vydat na nový kontinent. Prstencové zatmění Slunce totiž nastane již 14. října 2023. Bude viditelné z většiny Severní a Jižní Ameriky, včetně USA, Kanady, Mexika, Střední Ameriky, Jižní Ameriky a části Karibiku.

V Čechách si letos zatmění téměř nevšimneme

V tento den bude v České republice viditelné pouze částečné zatmění Slunce. Začne v 19:20 SELČ a skončí v 22:05 SELČ. Maximální zakrytí Slunce Měsícem bude 13 % a nastane v 20:53 SELČ. Další zatmění Slunce v České republice bude 29. března 2025. Bude opět částečné, s maximálním zakrytím okolo 22 procent na severozápadě Čech.

V roce 2026 i nad Českem

Plné zatmění Slunce bude v České republice viditelné až 21. srpna 2026. Začne v 11:19 SELČ a skončí v 14:56 SELČ. Maximální zakrytí Slunce Měsícem bude 99,7 % a nastane v 13:07 SELČ.

Pozor: Ke sledování zatmění slunce je potřeba mít brýle se speciálním filtrem, aby nedošlo k poškození zraku.

Takže si nezapomeňte nastavit upozornění, abyste o tu podívanou nepřišli.

Zdroje:

https://www.astro.cz/na-obloze/slunce/zatmeni-slunce/zatmeni-slunce-v-letech-2021-2030.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zatm%C4%9Bn%C3%AD_Slunce

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz