Článek
Ženská obřízka, neboli infibulace, je odstranění části, či dokonce celého vnějšího pohlavního ústrojí ženy. Pojem obřízka může navodit mylný dojem, že se jedná o smysluplný lékařský zákrok. U mužů tomu tak někdy je, ale v případě žen se jedná o hazard se životem a trvalé poškození zdraví.
Odhaduje se, že v afrických zemích podstoupilo nedobrovolnou obřízku přibližně 95 % žen. Úkon je spojován s náboženskými praktikami, ačkoliv v Koránu se můžeme dočíst i fráze, které ženskou obřízku vyloženě zakazují. Data o počtu poškozených žen nejsou přesná, jelikož je ve většině zemí zákrok zakázán.
Známky ženské obřízky byly nalezeny dokonce i na mumiích ze starého Egypta, praktikovala se tedy mnohem dříve, než vznikl Islám, přestože je jím někdy zdůvodňována. Ženská obřízka nijak nesouvisí s náboženstvím, ale je v určitých částech Afriky prováděna převážně v muslimských, židovských i křesťanských rodinách. V některých oblastech je obřízka nezbytnou podmínkou sňatku. Neobřezaná žena je pokládána za nečistou a neprovdatelnou.
„Praktické výhody“ obřízky
Dle jednoho z tradičních zdůvodnění má odstranění částí ženských genitálií zabránit masturbaci, která prý duchovně znečišťuje.
Podle afrických pověstí jsou novorozenci oboupohlavní a obřízkou je odstraněn prvek pohlaví druhého. U mužů je za ženský prvek pokládána předkožka, u žen za mužský prvek klitoris.
Podle kurdské tradice se považuje sekret z klitorisu za nečistý a může partnera dokonce zabít, proto se zde přistupuje k jeho odstranění.
Expanze na nový kontinent
Ženská obřízka není pouze africkou záležitostí. Amputace klitorisu byla v 19. století prováděna hojně ve Spojených státech. Důvodem byla lékařsky dlouho diskutovaná hypotéza, podle které způsobovalo u žen nadměrné nahromadění sekretu na klitorisu neurózy, epilepsii a další choroby. Určitou formu ženské obřízky znaly i některé indiánské kmeny Jižní Ameriky, jako jsou Emberové v severozápadní Kolumbii a Panamě nebo Šipibové a Konibové v peruáské Amazonii, u nichž probíhal zákrok tak, že šamanka malým dívkám svými nehty rozdrásala klitoris.
Evropská komise v období od roku 2010 do roku 2014 zjistila, že se zvyšuje procento žen a dívek poškozených ženskou obřízkou v evropských zemích. Nutno podotknout, že se z větší části jedná o dívky, které s tímto poškozením do evropských zemí již přišli. V Evropě žije dle prohlášení Evropské komise 500 tisíc žen a dívek, které podstoupily tento zákrok. Nejvíce v Británii, Itálii, Francii, Německu, Nizozemsku, Irsku, Švédsku, Belgii. V roce 2014 školní lékaři objevili ve švédském městě Norrköping třídu, ve které jsou všechny dívky zmrzačeny ženskou obřízkou.
Typy obřízky
Sunna
Částečné nebo úplné odstranění klitorisu a/nebo předkožky klitorisu. Nejrozšířenější typ FGM, představuje dle WHO 90% všech případů.
Excize
Částečné nebo úplné odstranění klitorisu a malých stydkých pysků, s/bez odstranění velkých stydkých pysků.
Infibulation
Zúžení poševního otvoru vytvořením krycího uzávěru z velkých a/nebo malých stydných pysků. Někdy doprovázeno odstraněním klitorisu.
a další
Vše co nezahrnuje předchozí tři typy
Aplikace, co pomáhá
Skupina studentek z Keni, The Restorers, je inspirativním příkladem toho, jak mladí lidé mohou využít technologie k boji proti ženské obřízce (FGM) a chránit dívky v ohrožení. Vyvinuly aplikaci i-cut, která slouží jako vzdělávací nástroj a platforma pro podporu.
Jak i-cut pomáhá?
Aplikace obsahuje komplexní informace o FGM, včetně jejích škodlivých dopadů, zákonů a dostupných zdrojů pomoci. Umožňuje dívkám v ohrožení anonymně kontaktovat organizace a osoby, které jim mohou nabídnout pomoc, poradenství a ochranu. Aplikace slouží k šíření osvěty o FGM a mobilizuje komunitu k boji proti této tradici.
Iniciativa The Restorers a jejich aplikace i-cut jsou skvělým příkladem inovativního a účinného přístupu k boji proti FGM. Ukazují, že i mladí lidé mohou hrát klíčovou roli v budování spravedlivějšího a inkluzivnějšího světa, kde jsou dívky a ženy chráněny před násilím a mrzačením.