Článek
Zná to každý, nepříjemný tlak v břiše, který se objeví v tu nejméně vhodnou chvíli a vy máte dvě možnosti. Pokud jste sami, je to jednoduché, uvolníte se a necháte plyny přirozenou cestou odejít. Nacházíte-li se ale někde v přítomnosti dalších lidí, není zrovna vhodné vypouštět do okolí směsi metanu a vodíku, je proto lepší zažít trochu diskomfortu a zatlačit ven se probíjející plyny zpět do útrob střev, než zažít nepříjemné faux pas.
Plyny, nebo chcete-li prdy, jsou zcela přirozeným doprovodným jevem zpracování potravy našimi střevy. Při jejich nahromadění je potřeba se jich zbavit a k tomu dochází u průměrného člověka přibližně čtrnáct krát denně. Pociťujete-li tuto potřebu výrazně častěji, měli byste zpozornět. Může se jednat o nějaké onemocnění, ale často stačí pouze změnit jídelníček nebo způsob stravování.
Hlavní viník - spolykaný vzduch
Přesto, že se to může zdát absurdní, velkou část vzduchu v našich střevech jsme sami spolykali. Žijeme ve zrychleném světě, kde si ani na oběd nedopřejeme chvíli klidu a zbytečným hltáním a málo rozžvýkanou stravou si pak do žaludku posíláme litry vzduchu, které putují dále do střev. Stejným způsobem se nám dostává vzduch do žaludku i mluvením během jídla, nebo když při jídle konzumujeme velké množství tekutin, a to především těch nasycených. Dalším zdrojem vzduchu v žaludku je srkání nápojů brčkem, nebo například žvýkání žvýkaček.
Pozor na těžce stravitelná jídla a stres
Mezi jídla, která běžně způsobují plynatost, se řadí veškeré luštěniny, ale jsou to také mléčné výrobky, alkohol nebo například bílé pečivo a smažená jídla. Dalším důvodem, kdy se mohou vaše střeva chovat nestandardně je chřipkové období a to hlavně z důvodu užívání antibiotik, která ničí přirozeně se vyskytující bakterie v našich střevech a dochází tak ke špatnému trávení. Výkyvy ve správném trávení může mít na svědomí také stres, nebo nedostatečný pohyb.
Kde se vlastně plyny ve střevech tvoří? Důležitým producentem plynů je mikrobiom tlustého střeva, díky němuž dochází k intenzivní fermentaci, tedy kvašení, veškeré potravy.
Smraďoch není jen methan
Složení střevních plynů je velice variabilní, převážnou část tvoří kyslík a dusík ze spolykaného vzduchu a nasycených nápojů. Vodík a methan, který může za nepříjemný odér, se vytváří fermentací díky mikrobiomu tlustého střeva nestráveným, nebo nevstřebaným cukrem. Další „voňavé“ složky střevních plynů jsou Indol a Skatol, jejiž substrátem jsou všem známá sýra, mucin, sirovodík a methanethiol.
Výše zmíněný koktejl plynů je díky vodíku a methanu hořlavý, takže při upouštění se raději držte dál od otevřeného ohně.
Zdroje: Rozhlas Středních Čech, Dr Max, Wikipedia, Farmacie pro praxi