Článek
Přemýšlíte, kam se vydat příští rok na dovolenou, ale k moří se vám už nechce? Rádi byste strávili dovolenou mezi svými, ale Čechy už máte celé prolezlé? Možná pro vás mám jeden tip - Rumunsko. Možná si budete myslet, že jsem se zbláznil, když zmiňuji dovolenou u nás a pak vás posílám do Rumunska, ale právě zde se nachází několik vesnic, které v roce 1823 osídlili Češi, jejichž potomci zde žijí dodnes, dodržují české zvyky a tradice a aniž by někdy navštívili Českou republiku, mluví perfektně česky.
Šest vesnic na území zvaném Banát osidlují Češi, kteří se sem přistěhovali z různých oblastí naší republiky. Každá je něčím jiný, nádherně svá a dokáže nabídnout nezapomenutelné zážitky.
Místní obyvatelé jsou na turisty zvyklí a rádi je ubytují přímo u sebe doma, například jako manželé Maškovi z Gerníku.
„Jsme sedláci a od mládí hospodaříme na gernické půdě tak, jak nás to naučili dědové. Děti odešly, tak jsme v našem stavení upravili několik pokojů pro turisty. Vaříme pro ně poctivá domácí jídla a naléváme domácí kořalku, aby se u nás cítili jako doma a rádi se vraceli,“ píše se na oficiálních stránkách Banátska.
Dalším zajímavým místem, které si zaslouží pozornost je vesnice Bigr, která leží na hranicích se Srbskem a tvoří ji pouze dvě ulice. Svou slávu ale má vesnice bohužel již za sebou. Většina původních obyvatel se vrátila do Česka, nebo se odstěhovala do větších rumunských měst. Dominantou Bigru ale zůstává římskokatolický kostel vybudovaný v roce 1876 k poctě Svaté Trojice.
Vesnice, kde se rozhodně nudit nebudete, je Eibenthal, která sice spadá pod nedaleké město Dubova, ale má dokonce vlastního českého starostu. Žije zde přibližně 200 Čechů, kteří mají češtinu jako mateřský jazyk. Jelikož se ale Čeština v Rumunsku oproti té v Česku nevyvíjela, vyskytuje se v ní mnoho archaismů, díky čemuž se budete skutečně cítit, jako byste se ocitli v minulém století. Eibenthal slaví každý rok také mimo další i hudební festival Banát, kde můžete naplno nasát místní atmosféru. Už nyní je vypsán termín pro rok 2025.
Nejvíce si ale přijdou na své milovníci přírody. V oblasti Banát se nachází například nádherný vodopád Vanturatoarea, který má volný spád 40 metrů, což je nejvíce v Rumunsku. Turistická trasa kolem něj je dlouhá sice jen 1,5 km, ale řadí se mezí mírně náročné.
Pokud máte rádi procházky, určitě vás bude zajímat necelých deset kilometrů dlouhá tůra na Kulhavou skálu a zpět. Náročnost je nízká, jde se po vyšlapaných cestách a širokých polních cestách. Kdo by se ale chtěl vydat na celodenní výlet do poměrně náročnějšího terénu, určitě ho osloví Drákulovo jezero, ke kterému budete muset překonat visutý most, skalní chodníky a budete se i brodit řekou.
Banát v Rumunsku ale není jen pro milovníky turistiky, klidně sem můžete vyrazit za odpočinkem. Nedaleko Eibenthalu, přímo v zátoce řeky Dunaj, leží město Dubova. Jeho poloha vysloveně vyzývá k relaxaci. Ubytovat se zde můžete za poměrně slušné ceny. Nejluxusnější hotely vychází přibližně na tisíc korun na osobu a noc i se snídaní.
Mezi další zajímavosti v Banátu patří například sopka Traskavec, vyhlídka nad Dunajem a mnoho dalších. Proč se tedy na chvíli nevymanit z přeplněných pláží hotelových komplexů a zkusit zažít nezapomenutelnou dovolenou mezi našinci?