Hlavní obsah

Andrej Babiš se musí do tří dnů omluvit. Kteří další politici se museli veřejně kát?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Profimedia
14. 4. 9:45

Expremiér Andrej Babiš má znovu soudem nařízeno, aby se omluvil za pomlouvačná slova o senátorovi Lukáši Wagenknechtovi. Kteří další politici se museli omluvit za svoje či dokonce cizí výroky a činy?

Článek

Kultura politické omluvy se v České republice zatím moc nechytila. Stačí si vzpomenout na to, jak dlouho se táhl proces s bývalým prezidentem Milošem Zemanem, který se měl omluvit za svoje slova o údajném článku „Hitler je gentleman“.

Zato ve světě se s politickými omluvami doslova roztrhl pytel: politici se masově omlouvají a kají za své, ale především cizí hříchy - církev se omluvala za inkvizici, vláda USA za vyhlazení původních obyvatel, Francie za genocidu ve Rwandě a tak dále. Bohužel, je velice složité rozeznat omluvy, vyjádřené z upřímné lítosti, od těch, které jsou učiněny za účelem zlepšení si osobní či národní reputace. Stačí se vzpomenout na to, jak upřímně si veřejně sypal popel na hlavu Bill Clinton po aféře s Monikou Lewinskou. Uvěřili mu to snad všichni, mnozí mu přáli, aby si usmířil s rodinou, a tak se prezidentovi podařilo vyhnout se impeachmentu (ústavní žaloba podaná na voleného funkcionáře).

Pak jsou tu ale také osobní omluvy, kdy se politici chtěli či museli omluvit jeden druhému nikoliv však za někdejší hříchy svých předků, ale za konkrétní činy. Ať už svoje či svých kolegů a straníků. Tady je alespoň krátký výčet podobných omluv (o jejich upřímnosti si každý musí rozhodnout sám):

Rodrigo Duterte a Barack Obama

Před dvěma lety filipínský prezident Rodrigo Duterte označil amerického prezidenta Baracka Obamu velice neslušnými slovy (tyto vulgarity obsahuji i urážku matky dotyčného). Tímto poněkud zvláštním způsobem reagoval na Obamovou kritiku tvrdé protinarkotické politiky prováděné na Filipínách.

Dne 3. září 2016 se Rodrigo Duterte bývalému prezidentovi Spojených států omluvil a svá slova označil za „tlachání“.

Gerhard Schröder a George Bush ml.

V roce 2002 se německý kancléř Gerhard Schröder musel omluvit americkému prezidentovi George Bushovi mladšímu za slova německé ministryně spravedlnosti Herty Däubler-Gmelinové. V médiích totiž kolovaly zprávy, že ministryně veřejně srovnala politické metody Bushe s metodami Hitlera. Ta později prohlásila, že nic takového neřekla a že ve skutečnosti jeji slova byla špatně interpretována.

I přesto se ale kancléř Gerhard Schröder rozhodl osobně se prezidentu Bushovi omluvit.

Jacques Chirac a královna Alžběta II.

V dubnu 2003 se francouzský prezident Jacques Chirac vyjádřil osobní i oficiální omluvu britské královně Alžbětě II. za znesvěcení hřbitovu na severu Francie, kde jsou pochovány ostatky britských vojáků, kteří zemřeli během první světové války. Vandalové, kteří se tímto způsobem pokusili vyjádřit protest proti válce v Iráku, zničili a posprejovali mnoho hrobek, mezi nápisy byl i urážky na adresu amerického prezidenta George Bushe ml. britského premiéra Tonyho Blaira a právě britské královny Alžběty II..

Prezident Jacques Chirac se královně omluvil a vyjádřil hlubokou lítost nad touto události a označil tyto činy za nepřijatelné a ostudné.

Re'uven Rivlin a Enrique Peña Nietem

V lednu 2017 se izraelský prezident Re'uven Rivlin musel omluvit svému mexickému kolegovi za tweet izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který podpořil nápad Donalda Trumpa o nutnosti postavit zeď na hranici USA a Mexika. „Prezident Trump má pravdu. Taky jsem postavil zeď podél jižní izraelské hranice. Pomohlo to zastavit nelegální migranty. Byl to velký úspěch a skvělý nápad,“ napsal Netanjahu. Sám premiér tvrdil, že jeho slova byla nesprávně interpretována a že se týkají pouze jeho vlastní zkušenosti s migranty.

Prezident Re'uven Rivlin se však rozhodl osobně se mexickému prezidentu omluvit.

Vzpomínáte na nějaké další oficiální omluvy ze strany českých či světových politiků? Napište je nám do diskuze!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:
Oficiální
Jacques Chirac
Gerhard Schröder

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz