Článek
Napoleon Bonaparte zemřel 5. května 1821 na odlehlém ostrově Svatá Helena. Bývalému císaři a vojevůdci bylo pouhých 51 let. I když se tehdy šuškalo o otravě, za oficiální příčinu jeho smrti byla označena rakovina žaludku. Pitvu prováděl chirurg Francesco Antommarchi, který měl za úkol mimo jiné odebrat Napoleonovo srdce a zhotovit posmrtnou masku. Jak se však později ukázalo, pan doktor se nechal tak trochu unést…
Pochybná amputace
Podle několika svědků pitvy Antommarchi v nestřežené chvíli amputoval Napoleonův penis (a další drobné části těla) – a předal je knězi jménem Ange Vignali. Ten je údajně odvezl na Korsiku, kde relikvii uchovával až do své smrti. Dodnes nevíme, co ho k tak zvláštnímu počínání vedlo – možná fascinace císařovým životem, možná zvrácená úcta. Anebo prostá touha vlastnit tento jedinečný „suvenýr“.
Relikvie na prodej
Po smrti Ange Vignaliho tento prazvláštní artefakt odkoupila společnost Maggs Bros. Ltd., která se specializovala na prodej starožitností a antikvárních kuriozit. V roce 1924 Napoleonův penis zakoupil americký sběratel Abraham Rosenbach a odvezl jej do Filadelfie. V katalogu jej popsal jako „mumifikovanou šlachu odebranou během pitvy císaře Napoleona“. V roce 1927 byl tento relikviář poprvé vystaven veřejnosti v newyorském Muzeu francouzského umění.
Pozoruhodný historický exponát, nebo „smrštěný úhoř“?
Artefakt měřil pouhých 3,8 centimetru a byl v dosti žalostném stavu. Návštěvníci muzea jej přirovnávali ke „špatně zpracovanému pytlíku z jelení kůže“ nebo ke „seschlému úhoři“. Po výstavě jej zakoupil newyorský právník Donald Hyde, který jej později přeprodal dalšímu zájemci – Johnu Flemingovi.

V 50. letech 20. století proběhlo jednání s francouzskou vládou o možném odkoupení Napoleonova přirození, aby se artefakt mohl vrátit do vlasti. Francouzští diplomaté však nabídku odmítli a označili ji za urážlivou.
V ložnici s císařským penisem
V roce 1977 se Napoleonův penis dostal do rukou doktora Johna Lattimera, renomovaného urologa z New Jersey. Ten byl známý svou sbírkou historických kuriozit – mimo jiné vlastnil zakrvácený límec Abrahama Lincolna nebo část interiéru limuzíny, v níž byl zastřelen John F. Kennedy.
Lattimer si uvědomoval, že tento předmět je častým terčem posměchu, a tak jej uchovával v krabici pod svou postelí. Ukazoval ho pouze nejbližším přátelům a rodině. Po jeho smrti v roce 2007 relikvii zdědila jeho dcera Evan, která o několik let později prohlásila, že hodlá pokračovat v otcových šlépějích – a penis francouzského císaře tak i nadále zůstane široké veřejnosti nepřístupný. „Táta si myslel, že urologie a vše s ní spojené má být seriózní věda, ne předmět posměchu,“ vysvětlila.

Tony Perrottet
Výjimku udělala jen pro spisovatele Tonyho Perrotteta, kterému penis ukázala. Ten později napsal: „Je to symbol všeho fascinujícího na historii. Kombinuje v sobě lásku, smrt, sex, tragédii i frašku – vše v jednom příběhu.“
Seznam použitých zdrojů: