Hlavní obsah
Věda a historie

Tajné služby, LSD a let z 13. patra: jak americká CIA zabila vlastního agenta a snažila se to utajit

Foto: Pixabay

Byl to nadějný biochemik, který si myslel, že pracuje pro svou vlast. Jeho vlast s ním ale měla jiné plány. Udělala z něj pokusného králíka. A když se experiment zvrtnul, tak se s ním tajné služby navždy rozloučili. Doslova navždy.

Článek

Frank Olson byl oceňovaný vědec, specializoval se na biochemii a pracoval pro americkou armádu. Byl součástí utajovaného projektu, v rámci kterého se pracovalo na vývoji bakteriologických zbraní. Aniž by to býval věděl, byl také součástí dalšího utajovaného projektu CIA s názvem MKULTRA.

MKULTRA byl kódový název pro projekt americké tajné služby. Ambiciózní program měl hned několik cílů, z nichž většina zkoumala metody, jak manipulovat s lidmi. Řadily se sem ovlivňování mysli pomocí drog, hypnóza, izolace a senzorická deprivace, verbální a sexuální zneužívání a také různé formy mučení. Celý ten program se vyvíjel v naprostém utajení, a tak o něm nevěděli ani zaměstnanci. Ani když byli jeho součástí.

Trip jedním směrem

V listopadu 1953 byl Frank Olson pozván na pracovní víkend a teambuilding s kolegy z CIA. Netušil, že během jednoho večera mu do drinku nenápadně přimíchají LSD – samozřejmě, aniž by to věděl nebo s tím souhlasil. Vědci totiž potřebovali pozorovat účinky LSD, aniž by pokusný subjekt věděl, že pozřel drogu. Jinak by mohlo dojít k efektu placeba, který by negativně ovlivnil veškerá data. Droga pochopitelně zapůsobila na všechny zúčastněné. Jenže Olson reagoval jinak než ostatní. Neměl záchvaty smíchu, euforii, neviděl různé barvy a ani nedostal divoký hlad. Začal se hroutit.

Foto: Pixabay

Ilustrační obrázek

Následující dny byly pro Olsona velice těžké. Trápila ho paranoia, úzkost a deprese. Začal dokonce mluvit o rezignaci s tím, že už prý „nemůže být součástí toho všeho“. Vedení CIA zpanikařilo. Muž, který věděl příliš mnoho, přestal být loajální a začal být hrozbou.

Procházka oknem z třináctého patra

O týden později dorazil Olson s jedním z kolegů do newyorského hotelu Statler. Měl opět záchvaty úzkosti a paranoie, a tak mu agent Robert Lashbrook měl dělat doprovod a počkat s ním na lékaře od CIA. Lékařská pomoc však už nebyla potřeba – ve tři hodiny ráno Frank Olson „vypadl“ z okna třináctého patra. Agenti CIA pochopitelně důkladně prošetřili okolnosti smrti svého kolegy. A oficiální závěr zněl: sebevražda.

Foto: Otevřený zdroj

Frank Olson

Rodina se s tím těžko smiřovala. Olson byl sice v duševní nepohodě, nikdy dřív však nejevil sebevražedné sklony. Navíc měl podle koronera podlitiny v obličeji, které si těžko mohl způsobit sám během pádu z okna. Ba co víc – modřiny na těle jasně vykazovaly známky fyzického útoku. Přesto se případ uzavřel – údajně s ohledem na rodinu pozůstalého. Ve zprávě se psalo, že se jednalo o tragickou událost a opakovaně se zmiňovalo, že v posledních týdnech života byl agent Olson psychicky labilní.

Odhalení po mnoha letech

Až v roce 1975 byl příběh Franka Olsona znovu otevřen. Kongres odhalil existenci programu MKULTRA a CIA přiznala, že Olsona skutečně podrobila experimentu s LSD bez jeho vědomí. Jméno agenta Olsona bylo očištěno, zbavil se nálepky „psychicky labilního jedince“. CIA i celá vláda se jeho rodině oficiálně omluvila (setkal se s nimi dokonce osobně i prezident Gerald Ford), dostali i velice tučné finanční odškodné. I přesto ale v celé té historce zůstalo hodně nezodpovězených otázek.

V roce 1994 dala Olsonova rodina exhumovat jeho tělo. Forenzní vyšetřování přineslo hrůznou, ale docela očekávatelnou zprávu: Olson byl s velkou pravděpodobností zavražděn. Někdo ho nejspíše vyhodil z okna, aby navždy umlčel muže, který věděl příliš mnoho o biologických zbraních, plánech CIA a byl pokusným králíkem při experimentech s LSD.

Cena tajemství vs. cena lidského života

Případ Franka Olsona je ukázkovým případem, co všechno je stát schopen udělat ve jménu „vyššího dobra“. Experimenty na lidech, manipulace, neetické pokusy nebo drogy jako pomocník při výslechu – to vše bylo realitou. A kdo ví, co vše ještě zůstává utajeno v uzavřených spisech tajných služeb po celém světě. Jediné, co s jistotou můžeme říci, je, že lidský život pro ně neznamená vůbec nic. I když je to život jejich vlastního kolegy.

Foto: Pixabay

Příběh Franka Olsona se dostal i na obrazovky. Šestidílný dokumentární seriál Wormwood od Netflixu natočil v roce 2017 režisér Errola Morrise. Ten nádherně kombinuje hrané pasáže s archivními záznamy a výpověďmi Olsonova syna Erica. Výsledkem je mrazivá mozaika, která vyvolává víc otázek než odpovědí a ukazuje, jak hluboké a ničivé mohou být následky státního tajemství, jež mělo zůstat navždy pohřbené.

Seznam použitých zdrojů:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz