Hlavní obsah
Lidé a společnost

Zaslechla jsem rozhovor, který mě zarazil. Byl o rtěnce, válce a Ukrajinkách: „Chtějí naše chlapy!“

Foto: Shutterstock

Na dětském hřišti jsem zaslechla rozhovor dvou žen. Seděly na lavičce, povídaly si a občas pomohly dětem vylézt na skluzavku. Ale hlavní náplní jejich odpoledne nebyly prolézačky, nýbrž kritika ostatních. Konkrétně Ukrajinek.

Článek

„Načančané, zmalované, jako by šly na rande, ne na písek. Nebo makat do nevěstince, tam by zapadly víc,“ říkala jedna, zatímco si z mikiny utírala dětskou přesnídávku. „Furt samé šatičky, výstřihy, krátké sukně… Samozřejmě ty gelové nehtíky a umělé řasy. Že jsou tu prý kvůli válce. Ale houby! Podívej se na ně. Chtěj naše chlapy!“

Druhá přikyvovala s výrazem hlubokého pohoršení. „Mám kolegu v kanceláři. Skvělej chlap, ale zatvrzelý starý mládenec. Nikča ho roky naháněla, párkrát si vyšli, prý dokonce i něco bylo. A teď? Bere si nějakou Ukrajinku! Takovej vůl!“

Co všechno člověk slyší za bílého dne

Zarazilo mě to. Ne že bych se s podobnými názory nikdy nesetkala, ale slyšet je takhle nahlas, za bílého dne, uprostřed dětského hřiště? To na mě bylo trochu moc. Jenže jsme tam byly jen my, takže i když jsem se zvedla a šla o kousek dál, střípky jejich rozhovoru ke mně doléhaly dál. A víc už jsem slyšet nepotřebovala – bylo naprosto jasné, kam jejich názory směřují.

Od rtěnky k předsudkům

V zemi, která si zakládá na pomoci a solidaritě, někdy stačí pár umělých nehtů a krátká sukně, aby se z člověka stala hrozba pro společnost. Lovkyně cizích chlapů. Zlatokopka.
To abych se pomalu začala bát se na muže jen tak ze slušnosti usmát. Nebo se – nedej bože – namalovat, když jdu s dítětem ven.

Ale co když za tím vším není nic jiného než jen odlišný zvyk? Jiný životní styl? Potřeba vypadat dobře, i když se jde s dítětem na hřiště. Touha cítit se ženská. Odkud se bere přesvědčení, že když se žena upraví, dělá to nutně kvůli nějakému muži? Proč ne sama pro sebe – pro lepší pocit ze sebe při pohledu do zrcadla?

Možná je v takové kritice víc zklamání než objektivity. Možná je to odraz vlastní nejistoty nebo nespokojenosti. Ale hlavně – je to nespravedlivé.

Foto: Shutterstock

Když ze vzhledu děláme důkaz viny

Soudíme podle vzhledu. Podle barvy rtěnky a délky řas. Podle toho, jak moc se někdo liší od našeho vlastního stylu. A přitom bychom si měli připomínat, že každý člověk má svůj vlastní příběh, motivaci a hodnoty. To je klíč. Hodnotit jednotlivce, ne národy. Vyhýbat se předsudkům i pohodlným generalizacím.

Abych předešla kritice – nejsem zastánkyní bezmezné pomoci Ukrajině na úkor vlastních občanů. Ani si nemyslím, že všechny Ukrajinky jsou svaté a že mezi nimi nejsou ženy, které si tu skutečně hledají partnera i z praktických důvodů – to by bylo naivní. Ale generalizovat a házet všechny do jednoho pytle jen na základě vzhledu nebo několika osobních příběhů? To je stejná nespravedlnost, jako kdyby někdo soudil všechny Čechy podle chování několika nevhodně se chovajících turistů v zahraničí.

Krása není hrozba. Laskavost není o vzhledu. A – s prominutím – „kurevství“ není charakteristickým rysem žádné národnosti. Zlé i dobré lidi potkáme v Česku, na Ukrajině, v Norsku i na Marsu.
Takže prosím – nesuďme knihu podle obalu. A pokud vám vadí výstřih jiné ženy, vypovídá to často víc o vás než o ní.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz