Článek
Ta se za poslední rok v žebříčku posunula hned o několik úrovní nahoru. Bohužel je nutné podotknout, že stále ale sedí o nemálo úrovní za průměrem Evropské unie. A to přesto, že už nemáme ve vládě premiéra Andreje Babiše. Zlepšení je ale i tak třeba ocenit a pevně doufám, že se nám tak bude dařit i v následujících letech.
Naopak příliš nepřekvapivá je pozice Maďarska. Budapešť se v žebříčku Transparency International od nástupu vlády Viktora Orbána dekádu zpátky propadlo tak hluboko, že v míře korupce předběhla i Bulharsko a je nejzkorumpovanějším členským státem Evropské unie. Ano, to Bulharsko, kde vláda ještě nedávno v otevřené spolupráci s mafií za evropské dotace kupovala luxusní vily pro chůvy svých straníků.
Maďarsko je přímým důkazem toho, jak hluboko mohou demokratické země klesnout, pokud nezačneme proti korupci včas přijímat bezpečnostní opatření. I to, vedle Orbánovo nespoutaného porušování právního státu, je přesně ten důvod, proč se nám podařilo Maďarsku pozastavit vyplácení evropských peněz, dokud se situace nenapraví. Bylo by to jako házet mince do kašny – je to sice hezké, ale ve finále pouze škoda mincí.
Proč o tom ale mluvím? Boj proti korupci je jednou z naprosto nejzákladnějších hodnot, na které stojí jakákoliv moderní demokracie. Evropě skutečně hrozí, že je čím dál tím náchylnější vlivu nedemokratických třetích států. Nejen situace v jednotlivých členských státech, ale taky probíhající korupční kauza okolo Kataru v Evropském parlamentu nám dává jasně najevo, že musíme co nejdříve přijmout další silná protikorupční opatření.