Hlavní obsah
Jídlo a pití

Stane se rýže vzácnou delikatesou?

Foto: Milan Hubáček

Stroj na leštění zrnek rýže - taková pak nemá konkurenci

Japonská vláda se rozhodla intervenovat na trhu s rýží poté, co se cena této pro Japonce základní potraviny během roku téměř zdvojnásobila.

Článek

Příčinou nebývalého zvýšení ceny je kombinace loňského extrémního horka, které poškodilo úrodu, a panické skupování vyvolané varováním před možným „megazemětřesením“. Rýžovou krizi navíc prohloubil rekordně rostoucí počet turistů užívajících si chutnou rýži za levný jen a také probíhající globální klimatické změny. A tak od srpna loňského roku koukali japonští zákazníci dlouhé týdny do prázdných regálů.

Jako by to nestačilo, někteří spekulanti zadržují zásoby, což krizi jenom prohlubuje. V reakci na to ministerstvo zemědělství oznámilo uvolnění sto padesáti tisíc tun rýže ze státních rezerv do dražby. Jde o bezprecedentní krok – tyto zásoby se běžně využívají pouze v případě přírodních katastrof.

Úspěšní uchazeči budou brzo známi, takže vydražená rýže by se měla dostat na trh do konce března. Pokud nebude situace stabilizována, je vláda připravena uvolnit dalších 60 000 tun. Ministr zemědělství zdůraznil, že jde o mimořádné opatření, jehož cílem je zmírnit tlak na spotřebitele a narovnat distribuci.

Vládní opatření by měla pomoci stabilizovat ceny a zabránit opakovaným výpadkům v zásobování. Přesto ale vyvstává otázka, zda Japonsko dlouhodobě zvládne soběstačnost ve výrobě rýže udržet.

Komentář:

Ceny rýže už skoro rok rostou a vláda najednou hledá řešení, i když bylo jasné, že se to stane. Problém určitě není jen v neúrodě a panice, ale také v chování farmářů a distributorů, kteří zadržují zásoby, aby vyšponovali ceny.

Proč se Japonsko tak zoufale drží své domácí produkce, když by dovoz mohl trh stabilizovat rychleji a levněji? Tak se může ptát jen ten, kdo ještě neochutnal japonskou rýži. Kritici ovšem připomínají, že podobná krize byla už před 30 lety – a tehdy se ukázalo, že větší flexibilita v obchodu s rýží pomáhá víc než zásahy shora. Tehdejší rýžovou krizi jsem zažil a po pár letech jsem si ve frontě na jeden přídělový pytlík připomněl socyk.

Každopádně je jasné, že když vláda zasahuje tímto způsobem, znamená to, že situace není jen dočasný výkyv. Jestli ale pomůže uvolnění rezerv, nebo je to jen záplata na větší problém, ukáže až čas. Jak se říká – lepší něco než nic, ale možná už je trochu pozdě.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz