Hlavní obsah

Americké drama pokračuje atentátem

Foto: Evan Vucci, AP

Atentát na Donalda Trumpa přispěje k další polarizaci americké politiky a společnosti nesmiřitelně rozdělené mezi tábor Trumpových příznivců a odpůrců.

Článek

Spojené státy mají za sebou další atentát na vrcholného politika. V roce 1963 byl v Texasu zastřelen populární prezident John Kennedy. Jeho bratra Roberta usilujícího o prezidentský úřad v roce 1968 zastavila kulka vraha v losangeleském hotelu. Prezident Ronald Reagan měl namále při pokusu o atentát na něj v roce 1981. A v letošním horkém americkém politickém létě tu máme další. Tentokrát se střílelo na Donalda Trumpa na předvolebním mítinku v Pensylvánii. Rázem to zastínilo spor o zdravotní nezpůsobilost prezidenta Joea Bidena usilovat znovu o prezidentský úřad, který hýbal Amerikou od konce června.

Prezident Biden krátce po střelbě prohlásil, že v Americe není místo pro takové politické násilí. Jeho volební štáb pozastavil předvolební kampaň, včetně stažení televizních reklam. Útočit na Trumpa se nyní nepovažuje za vhodné, místo toho je třeba se soustředit na odsouzení toho, co se stalo. Američany oslovili i bývalí prezidenti Barack Obama, George W. Bush, Bill Clinton a Jimmy Carter s odsouzením politického násilí, které nemá v demokracii místo.

Jenže v politicky velmi silně polarizované americké společnosti bude možná hodně složité krotit vášně. Vždyť souboj Biden – Trump před listopadovými prezidentskými volbami se bere jako přímo existenciální střet mezi dobrem a zlem. Stačí se v tomto ohledu podívat na obsah amerických médií nebo vyjádření politiků z obou částí amerického politického spektra.

Snímky vzdorovitého Donalda Trumpa, jak pumpuje pěstí do vzduchu s krví na tváři, když ho příslušníci tajné služby odnášejí z pódia, mohou přitom mít na průběh prezidentských voleb značný vliv. Trumpův syn Eric k nim na sociálních sítích přidal hodně výmluvný popisek: „Toto je bojovník, kterého Amerika potřebuje“. Vedle toho senátor James Vance, jeden z nejbližších spolupracovníků Trumpa a potenciální kandidát na viceprezidenta, už bez obalu prohlásil, že rétorika z Bidenovy kampaně vedla přímo k tomuto incidentu. V podobném duchu hovoří i někteří další republikánští politici.

Následující dny a hodiny mohou o dalším průběhu prezidentské kampaně ovlivněné atentátem mnohé napovědět. Z prohlášení Trumpova volebního štábu vyplývá, že se Donald Trump hodlá zúčastnit republikánského sjezdu v Milwaukee, který začal včera. Na sjezdu dojde k formálnímu potvrzení jeho kandidatury na prezidenta. Zvláště teď bude jeho volební projev mimořádně sledován nejen ve Spojených státech.

V každém případě je ale znepokojivé, že po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica v půli května se stal terčem otevřeného násilí další západní politik. Není to další vážný vykřičník varující před eskalací nenávisti a společenské polarizace v západních společnostech?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz