Článek
Filip Kaňkovský patří k těm hercům, kteří jsou nezaměnitelní a které si prostě nespletete s nikým jiným. Některé jednoznačně odlišuje charakteristický hlas, jiné zase typické pohyby či mimika a další mají svoji jedinečnou image nebo vzhled. A tím je identifikovatelný i tento herec a muzikant. Ovšem nijak cíleně a nechtěně. Narodil se totiž s oční vadou epikantus. Že daný termín neznáte? Určitě ale víte, jak takové oči vypadají.
Epikantus je název části kůže horního očního víčka, která zakrývá vnitřní koutek oka. Svého nositele v minulosti chránila před větrem a prachovými částicemi na stepích Střední Asie a dala vzniknout vývojové mongoloidní linii člověka. Tedy vyvinuta bývá zpravidla u většiny asijských národů, amerických Indiánů nebo u Eskymáků. Pojí se také s některými genetickými anomáliemi jako je Downův syndrom nebo fetální alkoholový syndrom. U neasijské populace je přítomná asi u 2-5% lidí.
Kaňkovský si díky této u nás vzácné anomálii vytrpěl svoje hlavně jako dítě školou povinné, kdy čelil posměškům a šikaně. S odstupem času tvrdí, že mu to pomohlo se v dané věci obrnit, nenechává si v životě nic líbit a nyní si ze svého vzhledu dělá spíše jen legrácky. Na druhou stranu, na všem špatném je něco dobrého. Herec tak má ojedinělé a nezaměnitelné postavení na českém uměleckém „trhu“ a jeho specifická vizáž mu jistě přinesla a do budoucna i přinese mnoho zajímavých příležitostí.
Role princů ho pochopitelně zcela míjely, klaďasy hraje zřídka. Obličej ho předurčuje ke ztvárnění postav různých pobudů, feťáků a kriminálníků a všech možných podivínských individuí. Potvrzuji na vlastní kůži, kdy jsem jej před pár lety potkal na výletě na Kokořínsku a v první moment, co jsem jej zahlédl a než jsem jej rozpoznal, jsem se hodně zalekl a projel mnou strach, co by mi ta osoba mohla udělat. Tímto se mu zpětně omlouvám za svoji hloupou lekavou reakci, které se jen kolemjdoucně pousmál. Asi je na podobné reakce zvyklý.
Kaňkovský patří do té skupiny umělců, kteří na své kariéře pracovali systematicky už od mala. V jeho případě šlo nejen o hereckou, ale i muzikantskou cestu. Má za sebou hudební gymnázium, studia na dvou konzervatořích a absolvovanou pražskou DAMU. Hraje na klavír a klávesové nástroje, studoval také hru na trombón. Když mu bylo sedmnáct let, dal v roce 2002 s partou kamarádů dohromady kapelu.
Jmenují se Green Småtroll (název je z norštiny a znamená zelený malý troll) a fungují dodnes. Hrají styl ska-jazz plus reggae a herec je zde za frontmana, hraje na klávesy a zpívá. Zpěvu se chtěl původně věnovat jen dočasně, než si k sobě někoho najdou, nakonec však díky specifičnosti jejich bandy nikdo další nezapadl, zpěv si tak nějak mezi sebou všichni dělili, až skončil u něj.
Nejsou mainstreamem pro všechny a poslouchají je prostě jen ti, kterým daný žánr leze pod kůži. Sám Kaňkovský k tomu uvádí, že jejich tvorba a koncerty jsou určené úzkému okruhu lidí a každého fanouška si musejí pracně najít, zaujmout a vypiplat. Ačkoliv přiznává, že v poslední době se leckdo prostě přijde podívat na „toho z televize“.
Odborná obec si kapely povšimla a ocenila její činnost roku 2010 prestižní cenou Anděl v kategorii Ska & Reggae za album Rude Jazz. Toho času zrovna herec začal studoval DAMU, neměl na kapelu moc času a tak svoji produkci utlumili. Nedávno se zase „nakopli“ zpět na scénu a koncem roku 2024 vydali novou desku s názvem Carousel of Pain.
Dostal jsem se na DAMU, začal jsem studovat herectví a měl jsem méně času než do té doby. Jelikož jsem kapelu organizačně táhl, její fungování ochablo. Důležitým aspektem bylo i to, že styl ska žije již od svého vzniku ve vlnách. Po roce 2007 byla krize. Albem Rude Jazz jsme ji ještě zlomili, jenže pak to padlo úplně.
Herecky se profiluje v televizi i na divadlech. Jeho domovskou scénou je pražské Národní divadlo, kde je členem souboru už přes deset let a aktuálně účinkuje v pěti představeních a šesté zkouší. Jmenuje se Tři mušketýři a já a premiéru si odbude letos v květnu. Z filmů si jej můžete pamatovat z výraznějších rolí ve snímku „…a bude hůř“ (2007), kde hrál postavu Špíny, nebo z filmu „Příběh kmotra“ (2013), kde dostal postavu Zdeňka Zahrádky. Ze seriálové tvorby zmiňme díla České televize „Čtvrtá hvězda“, „Případy 1. oddělení“ či „Policie Modrava“. V primáckém seriálu Zoo si zahrál výjimečně kladnou roli Břéti (tuto roli vzal zejména kvůli v té době nemocné mamince a zvýšeným finančním nákladům na její péči). Objevil se také v Mádlově dramatu Vlny, který je letos v užší nominaci na cenu Oscar.
V soukromém životě byl od roku 2012 pět let zadaný s herečkou Kristýnou Leichtovou, kterou mnozí z nás pamatujeme z úspěšné komedie „Účastníci zájezdu“ (2006). V současnosti je jeho partnerkou méně známá herečka Daniela Šišková. Brzy oslaví šest let vztahu víceméně na dálku. Zatímco on pobývá hlavně v Praze, ona má angažmá v Českých Budějovicích. Do blízké budoucnosti by to rádi změnili, aby spolu mohli být častěji a vyhlížejí pro společné bydlení nějaký příhodný domek v klidu za Prahou.
Anketa
Použité zdroje:
https://www.novinky.cz/clanek/kultura-hudba-kapela-green-smatroll-byla-v-zivote-filipa-kankovskeho-driv-nez-herectvi-40498886
https://www.novinky.cz/clanek/zena-styl-filip-kankovsky-v-detstvi-jsem-si-prosel-drsnou-sikanou-to-me-zocelilo-40426065
https://wave.rozhlas.cz/herec-filip-kankovsky-mam-rad-ctvrtek-je-den-pred-patkem-9358314
https://www.idnes.cz/zpravy/revue/spolecnost/filip-kankovsky-nemoc-oci-vzhled-prace-filmy-zabijaci-vrazi.A160920_205100_lidicky_zar
https://www.dotyk.cz/magazin/kankovsky-siskova-zasnuby/
https://zeny.iprima.cz/dvojka-na-zabiti/filip-kankovsky-proc-mu-nevysel-vztah-s-jeho-velkou-laskou-kristynou-leichtovou
https://www.csfd.cz/tvurce/37222-filip-kankovsky/biografie/
https://www.i-divadlo.cz/profily/filip-kankovsky
https://www.wikiskripta.eu/w/Epikantus