Článek
Všechno začalo roku 2019, kdy se do thajské vlády dostala nepříliš významná populistická strana Phúmičajthaj (volně přeloženo „Strana Thajské hrdosti“). Této straně přinesl velkou část hlasů její program prosazování legalizace kanabisu. Když v důsledku mocenských her na thajské politické scéně získal její předák Anutin Čárnvírakúl posty vicepremiéra a ministra zdravotnictví, začal legalizaci konopí energicky prosazovat. Argumentoval přitom, že legalizace přinese otevřenější přístupy k drogám, možnosti efektivnější léčby a protidrogové prevence, snížení drogové kriminality, rozvoj thajského zemědělství a ekonomiky, a v neposlední řadě i oživení turistického ruchu, skomírajícího v důsledku pandemie covidu.
Využívání kanabisu pro lékařské účely bylo v Thajsku, jako první zemi v Asii, povoleno již od roku 2018. Roku 2022 se pak Anutinovi podařilo prosadit vyškrtnutí kanabisu ze státního seznamu kontrolovaných látek a tím ho fakticky dekriminalizovat. Nový zákon povolil pěstování a obchod s kanabisem a rovněž využívání kanabisových produktů a extraktů v potravinářství, kosmetice a podobně, pokud měly obsah psychoaktivní látky THC nižší, nežli 0,2 %. Konopí s vyšším obsahem THC mělo být nadále distribuováno pouze na základě speciálních licencí a na lékařský předpis. Jednalo se o velmi volně formulovaný legislativní text, k němuž ani nebyly vytvořeny odpovídající kontrolní mechanismy.

Pojízdná lékárna - kanabisový obchod na ulici v Bangkoku
Zelená horečka
Přijetí zákona mělo dramatický efekt. Brány thajských věznic opustilo 4200 vězňů odsouzených pro trestnou činnost spojenou s kanabisem, vláda začala podněcovat farmáře a obchodníky, aby se zaměřili na konopí. Po celém Thajsku vzniklo na 18 000 konopných obchodů, kaváren, barů, wellness center i kosmetických salonů. Kanabis byl prodáván v luxusních prodejních centrech, v pojízdných stáncích zaparkovaných na ulici, v automatech. Oficiálně k „léčebným účelům“, ovšem žádná lékařská potvrzení nebyla od nakupujících požadována. Nikdo se nestaral ani o to, jestli je při prodejích dodržován povolený obsah THC.
Počet domácích i zahraničních konzumentů kanabisu rychle vzrostl. Kanabis se stal vedle barvitých chrámů, bělostných pláží a exotické kuchyně i jedním z velkých turistických lákadel Thajska. Návštěvníky turistických center v Bangkoku, v Čijang Maji, Pattáji, na ostrovech Krabi, Phukhétu a jinde, vítaly neonové nápisy „Get High in Thailand!“, „Zhul se v Thajsku!“, ověnčené zelenými listy konopí. V některých městech se konaly konopné festivaly.
Vládní odhady hovořily o tom, že výnosy thajského konopného průmyslu by se mohly do roku 2025 vyšplhat až na 1,2 miliardy dolarů a na jeho další rozvoj se spekulovalo na akciové burze.

Konopná kavárna v Bangkoku
Stíny kanabisového boomu
Záhy se však začalo ukazovat, že argumenty příznivců legalizace konopí mají četné trhliny. I když thajská legislativa určila pro konzumaci kanabisu věkovou hranici 20 let, počet případů zdravotních problémů dětí a nezletilé mládeže v důsledku užívání kanabisu stoupl po legalizaci téměř šestinásobně. Úřední nařízení rovněž omezovala užívání kanabisu na soukromí a k tomu vyhrazená zařízení, běžným jevem se však stalo jeho kouření na ulicích, ve školách, v parcích. Problém s veřejným obtěžováním byl tíživý zejména v turistických centrech, kde se drogovým požitkům dlouho do noci oddávali četní zahraniční návštěvníci.
Rovněž bublina očekávaných obrovských zisků z kanabisového průmyslu povážlivě splaskla. V zemi se totiž záhy rozvinul rozsáhlý černý trh. Farmáři prodávali kanabis dealerům „pod rukou“ bez toho, že by odváděli daně do státní pokladny. Ani prodej kanabisu konzumentům se nedařilo účinně kontrolovat a zdaňovat. Navíc se z řad thajské politické opozice, buddhistického sdružení a veřejnosti začaly ozývat hlasy zpochybňující legitimitu vlády, která se snaží vydělávat na tom, že ničí zdraví svých občanů.
Významně narostl problém pašování drog. I když thajské zákony zakazují importy kanabisu a jeho produktů, různé výrobky zahraniční provenience jako kanabisové žvýkačky, sladkosti, čokolády, speciálně upravené kuřivo a podobně, se staly běžnou součástí sortimentu thajských obchodů. Kanabis se pašoval i z Thajska do zahraničí. Podle britských úřadů bylo jen mezi říjnem 2024 a březnem 2025 na trase Spojené království - Thajsko zadrženo přes 800 pašeráků a zabaveno více než devět tun konopí. Do pašování byli zapojeni jednotliví turisté, odvážející si z Thajska „malé dárečky“ pro přátele, stejně jako skupiny organizovaného zločinu.

Nabízený sortiment kanabisových produktů
Politický zlom
Vládnoucí thajská politická strana Phua Thaj („Pro Thajsko“) si byla vědoma problémů s kanabisem. Když se v roce 2023 stal thajským premiérem Sretthá Thávísin, slíbil „skoncovat s chaosem kolem marihuany“. V energičtějším postupu však Phua Thaj bránily postoje jejího koaličního partnera strany Phúmičajthaj. Ta zpřísnění drogové legislativy a kontrolních mechanismů odmítala. Situace se změnila až po roztržce v roce 2025, kdy Phúmičajthaj z vládní koalice odešla. Od července poté vláda vyhlásila omezení prodeje kanabisu pouze na licencované obchody a na základě předloženého lékařského předpisu. Prodejci musí vést detailní záznamy prodejů, které předkládají při pravidelných kontrolách úřadů. Byly rovněž zavedeny zpřísněné kontroly pěstitelů kanabisu, zakázána jeho komerční reklama, prodej v automatech a na internetu. V případě nedodržení těchto pravidel hrozí vězení až do jednoho roku nebo pokuta až 20 000 thajských báthů (cca 14 000 Kč).
Kam dál?
Napravování škod z nepovedené dekriminalizace kanabisu v Thajsku bude trvat dlouho. Thajští představitelé se netají s tím, že hodlají kontrolu kanabisu dále zpřísňovat. K tomu je potřeba odpovídající legislativa, přičemž přijetí nového zákona v parlamentu se může vléct měsíce. Počet konzumentů kanabisu v Thajsku po dekriminalizaci vzrostl, a mnozí z nich se ani v nové situaci nebudou chtít vzdát drogových požitků. Tisíce producentů a distributorů, které stát motivoval k investicím, propagaci, a rozvoji kanabisového byznysu, se nyní cítí zrazeny a připraveny o zisky. Část z těchto lidí se nepochybně přesune na černý trh. Distribuce kanabisu na základě zpřísněných licenčních povolení a na lékařský předpis otevírá prostor ke korupci.
Thajsko bude muset řešit ještě mnoho „konopných“ problémů. Jeho případ je důkazem toho, že legalizace sama o sobě nestačí. Bez promyšlených pravidel a dlouhodobé strategie může nadšení velmi rychle vystřídat zmatek – a návrat k represivnímu režimu.
Zdroje: