Článek
Výlet vedoucí po stezkách na vyhlídková místa i nořící se do hlubin úzkých údolí zahajuji v Dubici, přesněji v její části Dubičky. Od krajské metropole nás dělí zhruba pět kilometrů. Od prvního malebného výhledu jen pár metrů. Naskýtá se od zdejšího kostela sv. Barbory a nabízí jeden z řady úžasných obrazů labského údolí.
Nedaleko svatostánku postaveného v roce 1579 a ještě v 16. století přestavěného, který ve svém interiéru uchovává nejen pozdně gotickou sochu světice, po níž dostal své jméno, ale i vzácný zvon z roku 1595, jemuž za druhé světové války hrozilo roztavení, tak právě zde se napojím na zeleně značenou turistickou stezku a vykročím severovýchodním směrem.

Pohled směrem k Dubičkám
„Letecké“ pohledy na Labe
Cesta v těchto místech – podobně ovšem i na zbytku trasy – je ve stylu nahoru dolů, výrazně členitá, hluboké zářezy do terénu střídají místa s dalekými výhledy, přičemž k tomu v pořadí druhému už mám docela blízko. Jen něco málo přes kilometr. Pojmenováno je po významném regionálním členu Klubu českých turistů Václava Krčilovi (1892-1972).
Z „vyhlídkové římsy“ se nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na Labe, jež tu dlouhým táhlým obloukem obtáčí Bránu Čech (Porta Bohemica) – a podobně jako od Dubiček se v zorném poli pozorovatele vzdouvají vrcholy oblých kopců východní části Českého středohoří.

Nad Bránou Čech
Labský kaňon je neméně působivý při pohledu se sousední vyhlídky Mlynářův kříž (uvádí se i jako Mlynářův kámen). První název má oporu ve skutečnosti, že místo je osazeno železným křížem. Také sem zájemce dovede zeleně značená stezka.
Té se dnes držím ještě další kilometr, v jehož závěru mě čeká první delší sestup. Nejprve si o krátkou zastávku řekne kaple Panny Marie Pomocné. Tedy spíše jen to, co z ní zbylo. Objekt z 19. století nepřežil rok 1960, kdy byl zbořen.
Nedaleko kamenné ruiny se o pozornost hlásí Mlynářova stezka – šipka příchozí směruje na turisticky neznačenou, ale přesto víc než dobře čitelnou cestu, místy tedy spíše cestičku, která klesá až na dno zdejšího údolí k Moravanskému potoku. A k dalším kamenným ruinám, jež tu zbyly po mlýnu. Cedule dává na vědomí, že stojím u bývalého Horního lesního mlýna.

Vše, co zbylo z kaple Panny Marie Pomocné.

U Horního lesního mlýna
Potok v hlavní roli
Následuje cesta proti proudu potoka, nikterak dlouhá, odhadem je to k další zastávce jen asi čtyři sta metrů. Zde o sobě vodní tok dává vědět nejen vizuálně, ale i zvukově. Stojím na vyvýšeném místě coby dobré pozorovatelně, přímo přede mnou (i pode mnou) své trvalé představení nabízí Moravanský vodopád.
„Patří spíše k méně známým a nepříliš vyhledávaným vodopádům Českého středohoří,“ konstatuje Martin Janoška ve své publikaci Nejkrásnější vodopády České republiky. Což je možná pravda – a pokud ano, tak určitě škoda.

Moravanský vodopád

Moravanský vodopád
Za odpovídajícího vodního stavu (uvádí se, že Moravanský potok – někdy se užívá také Mlýnský potok – občas trpí malým průtokem) se totiž jedná o velice přitažlivý přírodní útvar. V čase mé návštěvy to naštěstí s vodou nebylo úplně zlé. Samotný vodopád je dvoustupňový, celkově šestimetrový – horní stupeň měří 4,5 metru, dolní metr a půl.
Další vodopády
V Moravanech jsem vkročil na žlutě značenou turistickou stezku a pár kilometrů (ne o moc víc než tři) absolvoval po silnici. Relativně vysoko nad vodopádem. S pocitem, že se ubírám poetickou náhorní rovinou, na čemž nemohl nic změnit ani asfalt pod mými podrážkami. Takto laděná cesta měla své trvání do Podlešína, části obce Stebno.

Cestou k Podlešínu
Silnici jsem tu opustil, nikoliv ale žlutou stezku. Neboť právě ta mě nyní táhlým sestupem vedle k vodopádu číslo 2 na této trase. Po asi půlkilometrovém pochodu je třeba se trefit na krátkou neznačenou odbočku a dojít k Čertovu mlýnu (rovněž jen část zbylých obvodových zdí). Jako orientační bod je to ale místo víc než vhodné.
A pak – pokud jste rozhodnuti nevelký vodopád v blízkosti tohoto mlýna spatřit na vlastní oči – sestoupit až těsně k Podlešínskému potoku a vydat se proti jeho proudu. Procházka je to místy málem dobrodružná, skrz bujnou vegetaci ve společenství pár popadaných stromů… Přiznávám, úplně těsně jsem se k padající vodě nedostal, ale přece jen ne tak daleko od ní, abych si ji nemohl zvěčnit.

U Čertova mlýna

Malý vodopád v blízkosti Čertova mlýna
Čedičové sloupy
Cesta vstupuje do finále. Chvíli ještě po žluté, pak vpravo v bok – a po zelené k Vaňovskému vodopádu (užívá se i označení Podlešínský vodopád, podle vodního toku, který se tu vrhá na naše poměry vskutku do hlubin).
„Vaňovský vodopád představuje typický příklad vodopádu lávových proudů a svým vzhledem připomíná exotické vodopádové lokality z ciziny,“ uvádí Martin Janoška. „Vodní proud přepadává prakticky v celé své výšce přes podkovovitě zatočenou skalní stěnu údolního uzávěru tvořenou mohutnými čedičovými sloupy.“

Vaňovský vodopád

Vaňovský vodopád

Vaňovský vodopád
Vodopád je to velice fotogenický, ale na naše poměry i vysoký – voda padá z výšky 12 metrů. A i když nepatří k místům příliš bohatým na vodu, ani to mu nemůže ubrat na půvabu.
Je součástí národní přírodní památky Vrkoč – ostatně na stejnojmennou vyhlídku je to od padající vody slabých tři metrů. A právě zde, opět vysoko nad řekou, je cíl této výpravy. Na dohled je nejen samo Labe, ale i Ústí nad Labem či hrad Střekov. Což jsou další tipy na další putování. Ale zároveň už docela jiné kapitoly…

Pohled z vyhlídky Vrkoč
Zdroje:
Martin Janoška: Nejkrásnější vodopády České republiky; Nakladatelství Academia, 2009