Hlavní obsah
Lidé a společnost

Příběh nejbohatšího muže na světě. Jak svého jmění dosáhl?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Unsplash
6. 1. 15:55

Příběh o tom, jak se z běžného Francouze stal nejbohatší muž na světe s jměním přes 170 miliard dolarů. Jeho produkty jsou známé po celém světe.

Článek

Bernard Arnault je aktuálně nejbohatší muž na světě. Je také znám jako král luxusu. Jeho impérium LMVH vlastní značky jako Louis Vuitton, Moët & Chandon, Tiffany & Co., Christian Dior, Sephora, TAG Heuer, Bulgari a spousto dalších. Jeho úspěch je důkazem jeho tvrdé práce, oddanosti a odhodlání.

Dětství a studium

Narodil se v roce 1949 ve městě Roubaix ve Francii, jeho dětství bylo plné příležitostí a růstu. Arnaultovi rodiče, Jean a Louise, byli nebyli nikterak bohatí. Jeho otec byl stavební inženýr a jeho matka se staralo o domácnost. Arnault byl od mala vášnivý čtenář a četl spoustu knížek. Krom toho měl také schopnosti v matematice a silný zájem o obchod. Už ve věku 15 let Arnaultovi otec dal několik akcií rodinného podniku a Arnault rychle získal zájem o investice. U obchodu zůstal i na univerzitě, když studoval ekonomii a inženýrství na Ecole des Ponts et Chaussees a Institutu politických studií v Paříži. Je zřejmé, že Arnaultovo dětství položilo základ pro jeho úžasný úspěch. Jeho rodiče ve něm vychovali silnou pracovní etiku a vášeň pro obchod.

Základy LVMH

Po škole nastoupil k otcově stavební firmě. Nicméně práce ve stavebnictví ho příliš nenaplňovala a tak si v roce 1984 Arnault půjčil peníze na to, aby koupil společnost LMVH od tehdejších majitelů rodin Vuitton a Hennessy. V té době byla LMVH daleko od toho, čím je dnes. Měla jen několik značek a několik set obchodů. Arnault měl totiž plán, jak společnost transformovat na něco mnohem většího.

Rozšíření firmy

Byl odhodlán použít existující značky společnosti k vytvoření portfolia luxusního zboží, které by mělo globální úspěch. Aby toho dosáhl, Arnault utratil mnoho ze svých vlastních peněz za akvizice a rozvoj nových značek, jako je módní dům Christian Dior, který zachránil před krachem a výrobce hodinek TAG Heuer. Vsadil ve velkém na marketing a reklamu. Držel se nadále své vize, aby byla značka LMVH široce známá a spojována s kvalitou a prestiží. Bez masivního marketingu nebylo možné toho dosáhnout.

Současně s tím Arnault uzavřel strategická partnerství a aliance s dalšími společnostmi luxusního zboží, jako jsou italská společnost Prada a švýcarská společnost Richemont, aby rozšířila působnost společnosti a nabídku produktů. Také vyvinul nové produktové řady, které by oslovily mladší zákazníky, jako například produktová řada Louis Vuitton „monogramming“.

Foto: MoneyMentor

Nakonec se Arnaultovým úsilím o rozšíření společnosti vyplatilo. Na přelomu 21. století se LMVH stala největší luxusní společností na světě s portfoliem více než 60 značek a více než 2000 obchody po celém světě. Úspěch Arnaulta s LMVH ho udělal jedním z nejbohatších a nejvlivnějších lidí na světě. Ale jeho úspěch nebyl jen výsledkem štěstí nebo dobrého času. Byl to výsledek jeho vize, odhodlání a ochoty riskovat. Arnault uznal potenciál LMVH a investoval značné finanční prostředky do jeho změny na celosvětovou mocnost. Jeho úspěch je svědectvím síly tvrdé práce, oddanosti a ambice.

Klíčové faktory úspěchu LMVH

Zaměřit se na kvalitu. Bernard Arnault je známý svým zaměřením na výrobu vysoce kvalitních produktů a služeb. Zdůrazňuje, že kvalita by měla být pro každý podnik nejvyšší prioritou, bez ohledu na odvětví. To platí zejména pro luxusní zboží, pro které je potřeba zvláštní pozornost k detailům.

Investovat do talentů a inovací. Arnault vždy byl silným věřícím v investování do talentovaných lidí a inovativních nápadů. Byl klíčovou osobou při vývoji mnoha z nejúspěšnějších světových společností luxusního zboží.

Vsadit na sílu značky. Hodnota značky je pro každou společnost důležitým aktivem a Arnault byl zejména dobrý při využívání hodnoty značek u společností, které nakoupil. Umožnilo mu to využívat snadnou rozpoznatelnost svých produktů k rychlému rozšíření podnikatelských operací.

Diversifikovat své portfolio: Arnault byl úspěšný při diverzifikaci svého portfolia podniků. Koupil širokou škálu luxusních společností, od módy a šperků po šampaňské a vína. To mu umožnilo využívat různé trhy a rozšiřovat své impérium.

Co je v tom pro mě?

To nejlepší nakonec. Na úspěchu této firmy můžete profitovat i vy. Akcie firmy se obchodují na pařížské burze a jejich nárůst za posledních 5 let byl 170%. Co je lepší vlastnit kabelku Louis Vuitton a nebo akcie LMVH?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz