Hlavní obsah
Finance

Vytvoření osobního rozpočtu vám pomůže mít své výdaje pod kontrolu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
8. 12. 2022 15:28

Prvním krokem pro zlepšení finanční situace je vytvořit si rodinný rozpočet. Ten vám dá odpovědi na otázky, kam odcházejí vaše peníze a kde lze ušetřit.

Článek

Vytvoření a dodržování rozpočtu je důležitý nástroj pro správu financí a dosažení finančních cílů. Rozpočet vám pomůže získat kontrolu nad vaším výdajem a může vám pomoci ušetřit více peněz. Zde je návod na vytvoření rozpočtu a jeho dodržování:

Začněte sledováním příjmů a výdajů.

Prvním krokem při vytváření rozpočtu je znát, kolik peněz vyděláváte a kolik utrácíte. Zapište si všechny své pravidelné měsíční příjmy, jako jsou platy a důchody, a všechny své pravidelné měsíční výdaje, jako jsou náklady na bydlení, jídlo a další životní potřeby. Vytvořte si různé kategorie dle druhu nákladu. Uvidíte, že budete překvapeni kam vaše peníze odplouvají.

Najděte položky, které lze snížit.

Podrobně projděte své výdaje a najděte položky, které jde snížit. Např. pravidelné předplatné, které nepoužíváte, častá útrata v restauracích a kavárnách, impulzivní nákupy, které lze oželet. Zaměřte se na i výdeje, které lze popsat jako „pro radost“.

U pravidelných výdajů jako účet za mobilní telefon, pevné internetové připojení nebo pojištění se pokuste s dodavatelem vyjednat lepší podmínky. Případně si nechte vytvořit konkurenční nabídku pro lepši vyjednávací pozici. Obecně platí, že pro firmy je výrazně nákladnější získat nového uživatele, než si ho udržet. Proto věřte, že současný dodavatel údělá maximum, aby si vás ponechal.

Další možností je cashback a používání slevových karet. Existuje mnoho programů cashback a slevových karet, které vám mohou pomoci ušetřit peníze na nákupech. Většina bank nyní má ke svým kartám nabídku různých slev. Při nákupu na internetu se vyplatí používat cashbackové platformy. Jejich srovnání najdete zde.

Využijte online slevové portály. Online slevové portály, jako jsou Slevomat a další nabízejí širokou škálu slev na různé produkty a služby. Můžete najít slevy na jídlo, zábavu, wellness a další produkty a služby, které využíváte.

Srovnejte ceny a hledejte slevy. Před nákupem je dobré srovnat ceny produktů a služeb u různých prodejců a hledat slevy. Existují různé online cenové srovnávače, jako je Zboží a pro vyhledávání akcí v supermarketech použijte Kupi.cz

Nastavení finančních cílů.

Jakmile budete mít dobrý přehled o svých příjmech a výdajích, můžete začít stanovovat finanční cíle. Možná budete chtít ušetřit určitou částku peněz každý měsíc nebo snížit své dluhy. Přemýšlejte o tom, co je pro vás důležité, a stanovte si cíle, které jsou pro vás dosažitelné a motivující.

Pravidelně zkontrolujte a upravte svůj rozpočet.

Váš rozpočet by měl být pravidelně kontrolován a upravován. Jak se mění vaše příjmy a výdaje, bude třeba rozpočet aktualizovat, aby odpovídal těmto změnám. Další důvod je, abyste věděli, jestli jste na cestě k dosažení finančních cílů.

Nejtěžší krokem v osobních financích je pravidelně a dlouhodobě dodržovat měsíční rozpočet

Zůstaňte zodpovědní.

Jednou z největších výzev při dodržování rozpočtu je zůstat zodpovědný. Může se snadno stát, že přeplatíte nebo zapomenete na rozpočet úplně. Chcete-li zůstat zodpovědní, zvažte sdílení rozpočtu se důvěryhodným přítelem nebo rodinným příslušníkem. Také můžete nastavit upozornění nebo připomínky, které vám pomohou zůstat na cestě.

Celkově vzato, vytvoření a dodržování rozpočtu zabere čas a úsilí, ale může to být cenný nástroj pro správu financí a dosažení finančních cílů. Sledováním příjmů a výdajů, stanovováním finančních cílů a pravidelným kontrolováním a upravováním rozpočtu získáte kontrolu nad svým výdajem a ušetříte více peněz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz