Článek
Historie lidstva je protkána událostmi, kdy jedno etnikum bylo vyvražďováno, nebo zotročováno, jinou národností. Příkladů je nespočet a většinu by měl každý z nás znát z hodin dějepisu. Ať už jde o masové vraždění židů, arménská genocida nebo o vyhlazování Tutsiů ve Rwandě. Genocida nemusí mít za cíl pouze vyvražďování, existuje také pojem kulturní genocida. Ta například v současnosti probíhá v Číně na ujgurské menšině. Znamená to, že jsou vymazávány kulturní zvyklosti a historie určité skupiny.
I když je minulost lidstva plná nenávisti a násilí, tak jsme se stále nepoučili. Holokaust je připomínám přímo na místech koncentračních táborů a stejně se najdou lidé, kteří ho zpochybňují. Je tedy potřeba uvést příklad, který je trochu vzdálený od vraždění lidí, ale způsobil nedozírné škody lidské populaci. Řeč bude o vyhlazování koček ve středověku.
Čarodějnické procesy
V 16. a 17. století organizovala církev prostřednictvím inkvizice takzvané čarodějnické procesy. Probíhaly v Evropě a Severní Americe. Obviněné ženy byly často vystavené mučení a přiznání byly většinou získané nátlakem. Odsouzené ženy končívaly na hranici, kde byly zaživa upáleny. Často tam nestály samy, ale i se svými kočkami.
Hon na kočky
Čarodějnice časem začaly docházet, ale jejich mazlíčků bylo všude dostatek. Mnohdy se tedy pořádaly hony ve městech na kočky. S tvrzením, že jsou to čarodějnice ve zvířecí podobě, byly hromadně vybíjeny.
Bohužel lidé byli poháněni nenávistí a neměli ani možnost vědět, k čemu jejich počínání povede. Kočky mají jako svojí potravu myši, a proto již v egyptské říši byly chovány u skladů s obilím. Nedostatek koček způsobil masivní přemnožení hlodavců v městské zástavě. Jejich rozsáhlé kolonie začaly šířit nemoci, včetně moru. Na tyto epidemie umíraly statisíce lidí.
Vyhnání Indů z Afriky
V roce 1972 byla z Ugandy vyhnána početná indická menšina. Pod vedením prezidenta Idiho Amira byl zorganizován masový odsun. Vedlo to ke složité ekonomické situaci, protože menšina byla aktivní v podnikání a finančním sektoru. Následovala vysoká nezaměstnanost kvůli zániku řady firem.
Lidé vedení nenávistí a strachem mohou páchat na první pohled neškodná rozhodnutí, která mohou mít nedozírné následky. Na tomto historickém příkladu můžeme najít podobnosti i se současností. Nenechme se tedy svést nenávistí a strachem, které obchází naší společnost.