Článek
Mezi nejbližší příbuzné člověku řadíme bezesporu lidoopi. Ti se od opic liší především tím, že jsou bez ocasu a mají schopnost vzpřímené chůze. I přes to, že jsou opice všeobecně velmi chytré, lidoopi nad nimi svou inteligencí výrazně vyčnívají. Mezi člověku nejvíce podobné huminoidy můžeme zařadit gorily, orangutany a šimpanze. Právě poslední dva jmenovaní sdílí s člověkem nejvíce genových informací. Právě proto jsou tito tvorové často v hledáčku vědců, kteří je podrobují různým výzkumům a pozorováním.
Jedním takovým byl i Kanzi, šimpanz trpasličí, který je méně známým druhem šimpanze. Tomuto druhu se také někdy říká bonobo. U vědců je velmi oblíbený pro svou velmi mírumilovnou povahu, menší vzrůst a pro jeho schopnost tvořit si velmi silné sociální vazby. Zároveň se jedná o nejbližšího příbuzného člověka, neboť s námi tito šimpanzi sdílí až 98,7 % DNA.
Kanzi se narodil v zajetí roku 1980 ve výzkumném středisku na pozorování lidoopů. Původně byl malý šimpanz vychováván jeho biologickou matkou, avšak ta později tuto funkci ztratila a jeho výchovu převzala alfa samice Matata. Byl tedy přítomen všemu, čeho se Matata účastnila. Tu právě v době, kdy byl Kanzi mladý, vědci učili jazyk za pomoci speciálního jazyka, takzvaných lexigramů. Zjednodušeně se jednalo o speciálně vyvinuté obrazce na klávesách, přičemž každý z těchto obrazců znamenal určité slovo, či dokonce vyjadřoval konkrétní pocit. Při této výuce Kanzi nejevil téměř žádný zájem o to, co se jeho náhradní matka učí. O to více byli vědci z výzkumné institutu šokováni, když byla Matata nepřítomná. Malý Kanzi se začal sám od sebe zajímat a učit lexigramy. Stal se tak první opicí, která se tuto techniku učila přirozeně a nikoli formou školení.

Kanzi se svou sestrou pracují na přenosné klávesnici
V dospělosti Kanzi dokázal rozeznat na 3000 různých slov, které uměl i sám používat. Když mu něco chybělo, nebo něco chtěl, dokázal za pomoci použití svého jména a konkrétních obrazců o věci zažádat. Kanzi navíc rozuměl i mluvené anglické řeči. Dokázal porozumět a následně vykonávat úkony, kdy měl vzít konkrétní věci jako bylo mýdlo, větvičky, voda, Coca-Cola či přenosná televize, a ty různě umístit, přenést nebo nalít. Tyto pokusy nejprve čelily kritice, že Kanzi nereaguje na jednotlivá slova, ale na výrazy vědkyně. Ta proto pokusy několikrát opakovala s tím rozdílem, že na sobě měla masku. Kanzi reagoval na výbornou.
Nebyla to ale jen jeho schopnost ovládat lidskou řeč, co dělalo Kanziho výjimečným. Byl také vynikající při práci s nástroji. Dokázal si vyrobit pazourek, za pomoci kterého se dostal do krabice, kde měl přichystané pamlsky. Je zdokumentovaný i případ, kdy byl na výletě v lesích v Georgii a pomocí lexigramu ukázal na symbol ohně a na symbol marshmallow. Když vědkyně Kanzimu poskytla sirky, šimpanz si připravil větvičky na táborák a založil oheň, aby si na něm mohl svou pochoutku připravit. Kanzi ale rozuměl i technickým věcem. V jedné z dokumentárních televizních show je vidět v momentě, kdy Kanzi hraje počítačovou hru Pac-Man, že chápe její principy i to, jak vyhrát. V roce 2013 se na internetu objevilo video, kdy Kanzi hraje mezi mladými celosvětově oblíbený počítačový hit Minecraft.
Není pochyb o tom, že se jednalo o zcela mimořádně inteligentního tvora, který byl socializován do lidské komunity. Je však morální otázkou, zdali jsou tyto pokusy na lidoopech humánní, neboť dnes tento ohrožený druh zvířete vůbec nezná divokou přírodu.
Kanzi zemřel na srdeční problémy ve svých 44 letech a zanechal za sebou mimořádně talentované potomky.
Zpracováno na základě: