Článek
Nedávno jsem vydal článek, který poukazoval na to, že v našem státě se za názory opravdu nezavírá. Pokud je názor vyjádřen nejen v mezích slušnosti, ale také v mezích zákona, nikdo nás za něj stíhat nebude. A je úplně jedno, jak moc se odlišuje od zahraniční politiky naší země.
Zajímavý fenomén se však objevil v diskusi pod článkem. Zastánci svobody a bojovníci proti cenzuře se tam objevili jako kobylky. Ihned si začali vyměňovat své zkušenosti s diskusí na Seznamu. Většina z nich měla stejnou zkušenost – korektoři, nebo chcete-li cenzoři Seznamu, jim mazali řadu příspěvků. Tito diskutující s tím měli velký problém a okamžitě začali používat výrazy jako cenzura nebo omezování svobody.
To je právě ta svoboda
Je absurdní dožadovat se plné svobody, a přitom chtít, aby druzí dělali přesně to, co chceme my. Pokud někdo požaduje pro sebe plnou svobodu, měl by pochopit, že stejný požadavek bude mít i někdo jiný – ať už jde o jinou osobu, nebo podnikatelský subjekt. A tato svoboda by měla být plně respektována.
Seznam přece není stát. Je to soukromá firma, která si může nastavit pravidla podle svého, pokud neporušuje zákony České republiky. A jelikož zákony nijak neřeší, jak má být moderována internetová diskuse, je to plně na provozovateli platformy. To je jejich svoboda, kterou by jim nikdo neměl omezovat.
No a co?
Jistě existují platformy, kde není diskuse nijak moderována a kde projde všechno. Ano, to je svoboda provozovatele. Stejně tak je ale svobodou, když se provozovatel rozhodne, že bude mazat každý třetí příspěvek, bez ohledu na obsah. Může se klidně rozhodnout, že bude mazat příspěvky, kde věty nezačínají velkým písmenem, nebo že bude vyžadovat, aby každý příspěvek obsahoval fotku koťátka.
I tohle je svoboda. Může nám připadat postavená na hlavu a můžeme s ní nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat. Máme právo volby – pokud se nám někde nelíbí, nemusíme tam být. Neměli bychom ale omezovat svobodu druhých tím, že jim budeme říkat, jak to mají dělat. Můžeme poskytnout zpětnou vazbu, ale rozhodnutí je na nich.
Není to povinné
Internetové diskuse jsou provozovány soukromými subjekty. Nejsou to státní instituce. Provozovatelé si v rámci zákonů mohou dělat, co chtějí, a nastavovat pravidla, jaká chtějí. A diskuse nejsou povinné. Pokud chci diskutovat, musím se přizpůsobit. Pokud se mi to nelíbí, můžu jít jinam.
A klidně si můžu založit svou vlastní platformu a tam si nastavit pravidla podle svého. To je moje svoboda a nikdo mi nemůže diktovat, jak bych to měl dělat.
Chtějí vládnout tvrdou rukou
Je paradox, že největší bojovníci proti cenzuře často chtějí vládnout tvrdou rukou a omezovat svobodu těch, kdo diskuse provozují. Sami požadují maximální volnost, ale když někdo jiný uplatňuje podobné principy, mají s tím velký problém. Tak jaké je to „správné“ pojetí svobody?
Anketa
Zdroj: https://medium.seznam.cz/diskuze/ne-spokojenec-vyjadri-nazor-jako-clovek-a-bud-si-jist-ze-te-do-vezeni-nikdo-nezavre-85644, https://cs.wikipedia.org/wiki/Svoboda, https://cs.wikipedia.org/wiki/Cenzura