Článek
Během pandemie covid-19 se ukázalo, že lidé nemusí pracovat jen v kancelářích, ale mohou pracovat i z domu. Firmám a zaměstnancům tehdy nezbylo nic jiného, než se tomuto novému trendu a velkým změnám přizpůsobit. Zjistilo se, že pro řadu pozic může home office fungovat. Otázkou však je, jak dlouho. Například Amazon tuto možnost zrušil a všech 1,5 milionu zaměstnanců musí zpět do kanceláří. Budou tohoto giganta následovat i další firmy?
Jako zaměstnanecký benefit
Mít ve smlouvě benefit v podobě home office je skvělá věc. Když jsou jasně stanovené dny nebo hodiny, kdy má zaměstnanec pracovat z domova a kdy být přítomen v kanceláři, může to prospět oběma stranám. Firma má zaměstnance k dispozici osobně, když je to potřeba, a zaměstnanec může část práce vykonat doma. Poskytnout zaměstnancům možnost home office zcela neomezeně je však chyba. Tohle nemá budoucnost – vyhovuje to jen nespolehlivým flákačům.
Mít zaměstnance k dispozici je výhoda
Pro každou firmu je výhodné mít zaměstnance neustále k dispozici. Když zavoláte zaměstnanci domů na jeho home office a on telefon nezvedne, máte smůlu. V lepším případě budete čekat desítky minut, v horším hodiny. Když je v kanceláři, stačí udělat pár kroků a můžete problém okamžitě vyřešit. Stejně tak můžete rychle svolat skupinu lidí, pokud potřebujete něco probrat. Povede se vám to při home office? Jen pokud máte štěstí, že jsou všichni zrovna online a ochotní komunikovat.
Mít zaměstnance osobně k dispozici je pro firmu zkrátka výhoda, kterou nelze ničím nahradit. Při home office může mít zaměstnanec jinou pracovní dobu než ta firemní, nemusí mít náladu být k dispozici, nebo se může záměrně flákat. Může si toto dovolit v budově firmy? Samozřejmě že ne.
Co je to úkol?
Zastánci home office budou argumentovat tím, že nejde o odpracované hodiny, ale o splnění úkolu. To samozřejmě nepopírám. Ale jsem přesvědčen, že když mi bude šéf stát v práci za zády, úkol splním do hodiny. Když ho budu dělat doma v klidu, „na pohodičku“, splním ho za dvě hodiny – v klidném, rozvážném tempu. I monitorovací aplikace mé produktivity ukáže, že jsem se neflákal, ale pracoval. Jen jsem záměrně zpomalil. Proč? Protože můžu.
Je na výběr
Chápu, že někomu nemusí vyhovovat open space kanceláře nebo firemní prostředí. Takový člověk má ale přece na výběr. Pokud firma staví svůj pracovní režim na přítomnosti zaměstnanců, měl by to budoucí zaměstnanec respektovat. Nelíbí se mu to? Nemusí nabízenou pozici přijímat.
Home office nemá budoucnost. Vyhovuje jen nespolehlivým flákačům. A jak to vím? I můj zaměstnavatel se po covidu snažil tento trend nějakou dobu udržet. A jak jsem zjistil, naučil jsem se pracovat pomaleji, více se flákat a být méně spolehlivý. A co se stalo? Vlastně vůbec nic. Co jsem si dovolil na home office, bych si v kanceláři nikdy nedovolil. A ze společných firemních večírků vím, že jsem rozhodně nebyl sám.
Anketa
Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-amazon-konci-s-home-office-vsech-15-milionu-zamestnancu-musi-zpet-do-prace-40488983