Hlavní obsah
Názory a úvahy

Na drahé pivo jsem zatím nenarazil, zlevňování není potřeba

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Freepik

Tak nám prý zase zdražilo nějaké pivo. Já na vysoké ceny naštěstí zatím nikde nenarazil.

Článek

Vypadá to, že kolem piva se točí svět nás Čechů. Nejenom, že piva musí být dostatek, ale také je třeba, aby pivo bylo levné. Právě jeho cena je poslední měsíce velkým tématem. Objevují se totiž katastrofické zprávy o tom, že pivo zase zdražuje. Že půllitr v hospodě stojí už 60 Kč. No, v první řadě je třeba si uvědomit, co je za měrnou jednotku „jedno pivo“ a jaké vlastně je.

Kolik stojí pivo?

Na kolik tedy to pivo v hospodě vyjde: Průměrná cena čepovaného půllitru 12° piva v českých restauracích vyšplhala na 59,3 koruny. Nejvíce zaplatíte za pivo v Praze, kde průměrná cena jednoho točeného půllitru dosáhla 71 korun.

A o jaké pivo jde? To je pochopitelně individuální, a to se málokdy dozvíme. Ale, když se projdu po městě a podívám se na vývěsní štíty hospody, vidím ty samé značky. Kozel, Radegast, Plzeň. Svatá trojice, která hospodám vesměs dominuje. Někde člověk narazí ještě na Gambrinus, popřípadě Bernard. A tím nabídka většiny hospod končí.

Kde je to drahé pivo?

Takovým hospodám já se vyhýbám. Kromě těchto gigantů, obrovských průmyslových pivovarů, tu jsou i minipivovary. Je jich tu pár set. A nevaří jenom různé, někdy až zvrácené šílenosti a speciály. Vaří i klasiku v podobě ležáku. Desítku, jedenáctku a dvanáctku. A po prvním napití člověk zjistí, že teprve tohle je opravdové pivo. Plnost, říz, hořkost, slad. Věci, které správné pivo musí mít a které u průmyslových ležáků celkem chybí.

A jelikož si půllitr těchto ležáků z minipivovarů dávám ty stejné ceny, jako jsou v hospodách u průmyslových piv, jásám nad tím, že drahé pivo nemáme. Alespoň já na něj při svých toulkách zatím nenarazil.

Produkt, který něco stojí

Chápu, že kdo pije průmyslový ležák, s minimem chutí, nechce za něj platit 60 Kč za načepovaný půllitr. Já si za stejnou, mnohdy i nižší cenu dám pivo z minipivovaru. Nápoj, který je skvělý a chutný. A jehož výroba také něco stojí. Výrobní náklady, proces výroby. Nic z toho není zadarmo.

A když porovnám chuť s něčím průmyslovým z velkopivovaru, je úplně někde jinde. A když porovnám cenu, je stejná. Co to pro mě znamená? Že pivo, kvalitní a dobré pivo, vlastně není drahé, když stojí stejně, co se sice jmenuje stejně, ale rozdíl je diametrální. Pokud tedy kdokoliv řekne, že pivo je drahé, oponuji. Já na takové ještě nenarazil. 60 Kč za řemeslný ležák mi přijde nejenom adekvátní, ale i levné.

Anketa

Jaké pivo pijete?
Z velkých pivovarů
27,7 %
Z minipivovarů
22,7 %
Obojí
42 %
Pivo nepiji
7,6 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 119 čtenářů.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-pivo-cena-sud-lahev-plzen-257413

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz