Hlavní obsah
Práce a vzdělání

„Tak si o vyšší plat řekni, jinak ho nedostaneš,“ houkl jsem na bratrance

Foto: Freepik

Pokud někdo není spokojený se svým platem, má zajít za šéfem. Co jiného by měl dělat?

Článek

Kdyby se vás někdo zeptal, zda chcete dostat přidáno, co odpovíte? No jasně, že budete souhlasit a budete rádi. Ale zeptal se vás někdy někdo ve vaší práci? Patrně ne. Proč také. Pravda, existují firmy, které plošně a pravidelně zvyšují platy či vyplácejí odměny, ale aby někdo přišel osobně s dotazem, zda chcete zvednout plat, to se nestává. Ostatně proč? Podnikatelé chtějí platit co nejméně – to je logické a z byznysového hlediska normální.

Dostávám málo

Debatovat s někým o výši platu se mi příliš nechce. Většinou poslouchám jen nářky, jak je podnikatel vykořisťovatel, jak odírá své zaměstnance, jak hrabe jen pro sebe. A vždycky podobná diskuse vygraduje ve chvíli, kdy připomenu, že nikdo nikomu nebrání podnikat. Pokud je někdo na pozici zaměstnance tak nespokojený, může dát výpověď, zajít na úřad, založit si živnost a všem ukázat, jak se to má dělat – rozjet firmu, dávat zaměstnancům nadprůměrný plat a ukázat, jaký je lidumil.

Taky říkám, že každý dostává plat, jaký si zaslouží. Loajalita, praxe, zkušenosti, lidský přístup, kvalita práce – to všechno hraje roli. Ať se ti, kteří jsou snadno nahraditelní, nediví, že dostávají málo. Co firmě přinášejí tak unikátního, aby chtěli vysoký plat? Nic. Jedním z takových lidí je i můj bratranec, pracující v místní fabrice na dvě směny. Firma zaměstnává asi dvacet lidí a neklade žádné extra velké kvalifikační nároky.

Tak si o vyšší plat řekni, jinak ho nedostaneš

Bratranec si při jednom rozhovoru zase stěžoval, jak ho tam berou na hůl, jak málo dostává, že z toho nemůže spokojeně žít. Tyhle řeči nemám rád, a tak jsem hned reagoval: „Tak si o vyšší plat řekni, jinak ho nedostaneš.“ Zeptal jsem se, kdy naposledy byl za svým šéfem žádat o přidání. Kdy si vlastně o zvýšení platu řekl?

Odpověď nikoho nepřekvapila: nikdy, ani jednou. Podepsal smlouvu, kde se svým platem souhlasil, a pak si na něj stěžuje. Dává vám to logiku? Mně ne. Ani jednou to nezkusil; radši kritizuje, nadává a stěžuje si, ale aby pomyslně bouchl do stolu a řekl si o víc peněz, to neudělal nikdy. Proč? Prý by je stejně nedostal… No tak hlavně že to ví.

Něco za něco

Než tam vyrazí, připomněl jsem mu, že musí taky něco nabídnout. Vyjednávat podmínky může jen zaměstnanec, o kterého firma nechce přijít. Je takový? On tvrdí, že ano, já tvrdím, že ne. Že dodržuje směny a odpracuje si svoje? To je jen základní plnění pracovní smlouvy, na které nemusí být hrdý.

Řekl jsem mu, že by měl šéfa přesvědčit, že je pro firmu potřebný, že by o něj neměla přijít. A ano, klidně i když dělá u pásu na dělnické pozici. I obyčejný dělník, který je loajální, chodí včas, má dobrou morálku, odvádí kvalitní práci, umí zaskočit a vyhovět, když je potřeba, je pro firmu důležitý. Jenže vím, že můj bratranec takový není. Tak za co by chtěl ty větší peníze?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz