Článek
Vše to začalo jednoho sobotního odpoledne. Na domluvenou schůzku jsem jako vždy vyrazil o něco dříve, ale dle všeho to bylo až příliš moc brzy. Když ke mně tato informace doputovala, byl jsem již na Karlově náměstí. V tu chvíli mi hlavou proběhla myšlenka, co bych mohl udělat s volným časem. Byl by velká ostuda ho nevyužít, a tak jsem se vydal do Betlémské kaple, ve které jsem nikdy předtím nebyl.
Po pár minutách chůze z Karlova náměstí jsem ke kapli dorazil, a poté si naplno vychutnával pohled na bílou fasádu kaple, která v jasném slunečním světle doslova zářila. Okolo této kaple jsem v životě prošel mnohokrát, dokonce jsem zde byl i na krásné vánoční výstavě betlémů. Což mě přivádí k úvaze, že dodnes nechápu, proč mi trvalo tolik let, než jsem se vydal dovnitř a konečně si prohlédl prostory, ve kterých působil samotný Mistr Jan Hus.
Po vstupu do obrovského prostoru kaple vám místní průvodkyně poví pár slov o největších zajímavostech z její historie. Zbytek informací si můžete přečíst z natištěných letáků, které jsou k dispozici v nejrůznějších jazycích. Já měl velké štěstí, že jsem kapli navštívil ještě v době covidové, takže v sále byla jen menší skupinka cizinců. Díky tomu jsem měl možnost si naplno vychutnat majestátnost tohoto rozlehlého prostoru.
Z původních zdí se dochovala pouze torza tří ze čtyř. Zbytky zdí přežily i stavbu třípodlažního činžovního domu, který na místě rozbořené kaple vzniknul v letech 1836–1837. Dnes můžeme vidět zdi opět všechny čtyři takřka v původní podobě. Jsou na nich kresby korespondující s husitskou dobou. K obnovení kaple došlo počátkem padesátých let. Komunistická strana si vybrala husitství za vzor boje lidu proti mocným, a tak si na rekonstrukci dala opravdu záležet. To ale neznamená, že se soudruzi nevyhnuli jedné zásadní chybě. V průčelí kaple bylo původně oken šest, ale oni jich tam vsadili pouze pět.
Doporučuji si prohlédnout každý detail kaple, která dnes slouží primárně jako koncertní síň. Věřím, že díky její rozlehlosti v ní bude úžasná akustika. Třeba se sem někdy v budoucnu na nějaký ten koncert vydám, to ukáže čas. Za pozornost samozřejmě stojí i kazatelna, která stojí v místech, ze kterých Mistr Jan k českému lidu promlouval o pravdě a nedostatcích tehdejší církve.
Rozhodně nesmím zapomenout zmínit nové píšťalové varhany. Ty byly do kaple instalovány v roce 2021 a vyrobil je renomovaný varhanář Vladimír Šlajch. V době mé návštěvy zde byla expozice o výrobě zmíněných varhan. Byl jsem moc rád, že krom pohledu na ně jsem se také mohl něco o tomto úchvatném nástroji a jeho výrobě dozvědět.
Součástí prohlídky vás čeká ještě výstup do prvního patra v prostorách přilehlých ke kapli. Právě v nich bydlel mistr Jan Hus, který na počátku 15. století ve svých kázáních tvrdě vystupoval proti tehdejšímu fungování katolické církve. O tom, jak dopadl, jistě víte. Nicméně i v těchto prostorách je zajímavá expozice o jeho životě a tehdejší době. Tu jsem já osobně prolétl poměrně rychle. Zajímavější byl ten pocit octnout se v místnosti, ve které bydlel.
Právě zde na mě teprve dolehla celá historie spjatá s touto kaplí. Jsem moc rád, že se mi povedlo navštívit Betlémskou kapli. Každý nový zážitek se počítá. Navíc se konečně nemusím cítit zahanben tím, že jsem v tomto historicky velmi důležitém místě nikdy nebyl.