Článek
Přesto někteří místní „podnikavci“ přilévají olej do ohně navyšováním nabídky krátkodobého ubytování v soukromých apartmánech a nabízejí je k pronájmu prostřednictvím oblíbených platforem typu Booking či AirBnB.
Příliv nových ubytovacích kapacit v soukromém sektoru je, zvlášť v posledních několika letech, významným trendem v celé zemi. Například v pouhých třech letních měsících minulého roku 2023 přibylo až 30 000 nových lůžek určených pro turisty.
Takový prudký nárůst nabídky a neutuchající hlad zájemců o zpravidla levnější ubytování oproti cenám klasických hotelů nevyhnutelně vede k přehlcování kapacit celé místní infrastruktury. Historickými centry a ulicemi měst počínaje, přes přelidněné pláže až po problémy se zásobováním pitnou vodou.
Tento stav způsobuje i sociální úkazy dříve téměř nepochopitelné, například v podobě turistů spěchajících na pláž, aby si stihli „zarezervovat“ slušné místo ihned po nuceném budíčku v 6:30 (na dovolené!) nebo postávající fronty nedočkavců s ručníky v ruce, kteří netrpělivě očekávají a pohledem doslova popohánějí jiné, v tu chvíli odcházející návštěvníky pláže. Nebo vyhrocené konflikty o poslední volné místo v turistickém vláčku. Občasné nekalé praktiky provozovatelů restaurací a kaváren na hlavních turistických tazích, kteří se díky nekončícím přívalům nových zákazníků nehledících na Google recenze (vždyť je to podnik všem na očích, to bude určitě v pořádku) neštítí naúčtovat za kávu a obyčejnou vodu částku přesahující i 400 korun českých – to už je jen třešničkou na dortu tohoto problému.
Přestože je Chorvatsko zemí výrazně závislou na turismu, není z dlouhodobého hlediska současný stav prospěšný nikomu, snad pouze s výjimkou výše zmíněných provozovatelů. Rok od roku lze bohužel pozorovat stále více nespokojených až doslova znechucených návštěvníků současným stavem. Nejen u těch, kteří se vrátili z typických, turisticky extrémně exponovaných destinací, jako jsou Makarská, Dubrovník, Rovinj nebo Pula - tento fenomén se začíná vztahovat i na lokality dříve relativně klidné. A často lze také bohužel osobně vyslechnout nebo vyčíst z diskuzních komentářů názor „Chorvatsko už nikdy víc!“ (byť u některých v rámci každoročního opakování). Tento současný trend tedy rozhodně nezpůsobuje trauma z letní sezóny pouze místním usedlíkům, ale celkově vrhá špatné světlo na celou tuto jinak nádhernou zemi s úžasným koupáním.
Naděje na obzoru?
Na začátku letošního roku proto vstoupil v platnost nový zákon o cestovním ruchu, podle kterého budou muset všechny chorvatské samosprávy důkladně vyhodnotit své současné ubytovací kapacity, dopravní infrastrukturu nebo třeba možnosti zásobování pitnou vodou. Zákon jim navíc nově poskytuje výrazně rozšířené možnosti regulace turismu, včetně důležité pravomoci omezovat ubytovací kapacity, ale například také počet restaurací a barů v oblasti. Zákon rovněž klade důraz na ochranu kvality moře.
Zákon o cestovním ruchu je velmi důležitý, protože umožňuje řídit náš cestovní ruch promyšleně a ku prospěchu všech od místního obyvatelstva až po turisty. Tento zákon dává destinacím všechny potřebné nástroje k tomu, aby řídily rozvoj cestovního ruchu ve své oblasti směrem k udržitelnosti.
Novými regulacemi nelze vymáhat ukončení činnosti již existujících ubytovacích či pohostinských objektů, které zahájily svůj provoz ještě před vstupem nového zákona v platnost, ale umožňuje zabránit vzniku nových ubytovacích kapacit a tím pádem zamezit dalšímu zatížení turismem v dané oblasti.
Z toho lze odtušit pravděpodobný scénář, že nový zákon současnou situaci sice pravděpodobně v nejbližších letech výrazněji nezlepší, ale zdá se být moudrým krokem a snahou o zabránění vzniku ještě větších škod, které aktuálně způsobuje vysoká turistická obliba Chorvatska. Souhlasíte?
Zdroje: Jabuka.tv, n1info.hr, dnevnik.hr