Článek
Postavena byla na místě, kde v roce 1884 došlo k nešťastné události během loveckého honu v dančí oboře. Tehdy tragicky zemřela mladá hraběnka Teresie Kerssenbrocková, rozená Lažanská. Stavba ve stylu novogotiky je umístěna na okraji lesa zvaného Lipovka, západně od silnice vedoucí do Nekmíře, poblíž lesní restaurace Lipovka, která stojí za návštěvu.
Hraběnka Teresie pocházela z urozeného rodu hrabat Lažanských z Bukové, který v té době obýval zámek v Manětíně. Narodila se ve Vídni v roce 1856. Ve svých 26 letech se provdala za hraběte Klementa Kerssenbrocka a o rok později, v září po svatbě, se jí narodil syn Klement.
Příběh tragédie se odehrál 13. září 1884, kdy hrabě ze Schönbornu, majitel obory, pořádal lovecký hon pro své urozené přátele. Hon byl původně velmi úspěšný a všechni byli v dobré náladě. Hraběnka Teresie společně se svým manželem se rozhodli navštívit a přivítat panstvo právě v lese, kde hon probíhal. O jejím příchodu se předem vědělo, neboť byla na tento hon speciálně pozvaná. Krátce po jejich příchodu však došlo k tragédii, kdy byla hraběnka střelena do břicha. Zranění bylo vážné a hraběnka trpěla hodiny v lese, než ji odvezli do blízké hájenky, kde následující ráno podlehla svým zraněním.
Pochybnosti o nešťastné náhodě se začaly šířit ihned po události. Spekulovalo se o neopětované lásce jednoho z hraběcích synů k hraběnce a o možných motivacích, které mohly vést k její smrti. Hraběnka byla údajně postřelena ve křoví, kde si ji měli splést s divokou zvěří. Pachatel se nikdy nenašel a zda šlo o náhodu, nebo předem naplánovanou vraždu, zůstává předmětem spekulací.
By pozdravila veselou honební společnost bratra a hraběte ze Schönbornů, s chotěm sem z Lešan dne 13. září 1884 přikvapivši, byla zde sotva přišedši hraběnka Teresie Kerssenbrocková, rozená hraběnka Lažanská, neopatrným výstřelem smrtelně zraněna. Zde ležela hrdinně trpíc dvě hodiny, zde přijala toužebně svého Spasitele - v blízké myslivně druhého dne skonala. Duše její v nebesích - tělo v Manětíně.
Hraběnka zanechala po sobě ročního syna a svého manžela, který se dva roky po její smrti oženil s Gabrielou Lobkowiczovou a měl s ní čtyři další děti. Na místě tragédie byla vztyčena kaplička s nápisem, který vypráví o nešťastném dni její smrti. Dnes je kaplička připomínkou této smutné události, a říká se, že pokud hraběnce přinesete kytičku lučních květin a potichu jí povíte své tajné přání, může se vám přání splnit. Celá situace kolem hraběnčiny smrti zůstává obestřena tajemstvím, přestože došlo k různým spekulacím a teoriím, které se snažily vysvětlit motivy a okolnosti tragédie. Diskutabilní je především fakt, že hraběnka byla střelena v lese, kam byla speciálně pozvaná. Navíc, okamžité pochybnosti a šíření spekulací o možném milostném podtextu a cíleném záměru dodávají případu na záhadnosti.
Vzhledem k tomu, že pachatel nebyl nikdy odhalen a konkrétní důkazy chybí, zůstává odpověď na otázku, zda šlo o náhodu či plánovanou vraždu. Byla smrt hraběnky důsledkem nešťastného střetu okolností, nebo šlo o více než jen tragickou náhodu?
Zdroje: