Hlavní obsah
Zdraví

Alzheimerova choroba - jak ji včas rozpoznat

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay

Znázornění demence

6. 11. 12:25

U Alzheimerovy choroby je klíčové rozpoznání příznaků. Jaké je typické chování člověka s demencí?

Článek

Ještě než jsem se stala matkou na plný úvazek, o čemž si můžete přečíst v mých článcích s názvem „Život z dvojčaty“, pracovala jsem v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. V domově se zvláštním režimem žijí senioři s různými typy demencí. Nejběžnějším je Alzheimerova choroba. Tento typ choroby bohužel nepostihuje pouze seniory, ale i lidi v produktivním věku. Na téma demence jsem absolvovala spoustu školení, avšak pobyt mezi lidmi trpícimi touto nemocí mi dal nejvíce zkušeností. Rozeznáváme celkem čtyři stádia. Pochopitelně nejužitečnější je, odhalit tuto chorobu v začátcích a jak to udělat?

Pokud máte v rodině, nebo mezi známými seniora, u kterého se obáváte možného nástupu demence, mohu vám poradit, jak rozpoznat nemoc od běžného občasného zapomínání. Alzheimerova choroba nám neumožňuje vybavování vzpomínek z krátkodobé paměti. Naopak dlouhodobá paměť funguje a lidé trpící vyššími stádii nemoci se často „vrací zpět časem“. Což v praxi vypadá tak, že daná osoba si nevzpomíná, jestli měla oběd, jestli si vzala léky nebo kde se zrovna nachází a jak se tam dostala. Naopak detailně vám povypráví, jak byla na plese v zimě roku 1963. 

Nejsilněji se do paměti ukládají vzpomínky silně emotivně podložené. Pro nás ženy je to například porod. Často si dokážeme vybavit konkrétní detaily z onoho okamžiku, včetně toho, jaké ten den bylo počasí. Nejvíce vzpomínek máme z produktivního věku. To je asi mezi 20 a 40 lety života. Lidé s demencí často žijí v tomto věku a postupně se mohou dostávat až do dětských let. Rodina pak velmi trpí tím, že je jejich maminka nepoznává. Ona však žije v domnění, že jí je 20 let a v tomto věku ještě žádné děti neměla.

Naprosto nejčastější příhodou, se kterou jsem se setkávala u lidí s počínající fází Alzheimerovy choroby bylo, že tito lidé spálili rychlovarnou konvici na sporáku. Je to tím, že během jejich produktivního věku něco jako rychlovarná konvice neexistovalo. Vodu vařili v konvici na sporáku, nebo na kamnech. Velmi často rodiny popisovali právě tento konkrétní příběh. Dále si můžete všimnout intenzivního zapomínání a zvýšení agrese v případě, že tomu člověku tvrdíte opak. V praxi to může vypadat tak, že senior přijde několikrát po sobě na oběd, a když mu budete tvrdit, že už oběd měl, může to v něm vyvolat podráždění až agresi. A pak je tu ztrácení se. Ten člověk odejde z domu, zapomene, jak se na dané místo dostal, neví kde je, ztratí se, nedokáže se vrátit zpátky. Všechno jsou to případy, kdy se ti senioři mohou dostat až do ohrožení života.

Velmi jednoduchým a efektivním testem, jak rozpoznat včas demenci, je takzvaný hodinový test, který zde přikládám. Dáte testované osobě kousek papíru a tužku. Požádáte ho, ať na papír nakreslí hodiny a do nich zakreslí čas (například za 5 minut 6 hodin). Člověk trpící demencí většinou není schopen správně nakreslit hodiny. Čísla jsou zpravidla přeházená, nebo nahrnutá k jedné straně a zbytek toho ciferníku je prázdný, či nakreslí jenom jednu ručičku nebo vůbec žádnou, a tak podobně.

Ještě lépe je, věnovat se včasné prevenci. Bylo zjištěno, že nejméně zasaženou skupinou jsou hudebníci nebo tanečníci. Při těchto činnostech je nutné koordinovat hlavu s prsty či tělem. Těžko ale můžeme po seniorech vyžadovat učení hry na kytaru nebo hodiny latinskoamerických tanců. Způsob tu ale je. Jako prevence poslouží různá cvičení paměti (spoustu jich najdete na webu, třeba zde), ale také prstová cvičení, která dobře koordinují ruce a hlavu.

Alzheimerova choroba je velké téma. Buďte ke svým blízkým, které zasáhla tato nemoc, tolerantní a chápaví. Není to pro ně jednoduché. Připadají si ztracení, osamělí, nepochopení. Ještě těžší je to pro jejich rodiny.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz