Hlavní obsah
Lidé a společnost

Vapík. Nevinná zábava, nebo nebezpečná droga?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay

Děkujeme, že nevapujete

21. 11. 11:58

Vapík, vapo, vapíčko, elfík nebo vapování jsou pojmy, které můžete zaslechnout od dnešních puberťáků. O co se vlastně jedná?

Článek

Možná máte doma puberťáka, od kterého jste občas zaslechli výraz vapík nebo vapování. A možná nemáte tušení, co to znamená. Mládež dnes používá spoustu výrazů, které nám dospělým mohou být cizí. Pokud ale slýcháte o vapíku, možná by jste měli zbystřit. O co se tedy jedná?

Vapík je vlastně vaporizér z latinského slova vapor neboli pára. Je to tedy elektronická cigareta. Vapování rovná se vdechování páry. Vaporizace je změna kapalného skupenství na plynné za pomocí tepla. Teplo ve vaporizéru vzniká žhavením knotu nebo vaty. Kapalinou se myslí náplň do elektronické cigarety neboli e-liquid. E-liquid může být s různými druhy příchutí, dále s různým množstvím nikotinu nebo také úplně bez nikotinu. Existují ale i vaporizéry pro inhalaci bylinek nebo kanabinoidů. Osobně jsem vyzkoušela dva druhy e-likvidu a v jednom bylo opravdu hodně nikotinu, bylo to podstatně silnější než jedna klasická cigareta.

Ano, vapování je všeobecně zdravější než kouření především proto, že zde nevznikají žádné toxické látky, které by jste vdechovali. Inhalujete pouze páru a nikotin nebo můžete zvolit i variantu úplně bez nikotinu či s nějakou příchutí. U ostatních látek, které jsou během vapování inhalovány, nebyl prokázán žádný negativní vliv na zdraví. Proto je většinou vapování povoleno i tam, kde je kouření zakázáno, třeba v restauracích.

A teď pozor. E-cigarety nebo vapíky, chcete-li, jsou primárně určeny pro kuřáky, kteří chtějí s kouřením přestat, nebo nechtějí vdechovat vedlejší škodlivé látky. jako je dehet nebo jiné karcinogenní látky obsažené v klasických cigaretách. Nejsou tedy určeny pro mládež. Sice neprodukují zmíněné škodliviny, avšak pokud nevyberete variantu bez nikotinu, obsahují nikotin a někdy ve velkých dávkách. Snadno se tedy můžete „překouřit“. Vapík totiž obsahuje více potahů než jedna cigareta. Nikotin, jak známo, je silně návykovou látkou. Velmi obtížně se s ním přestává a při jeho nedostatku v těle dochází k abstinenčním příznakům. Jestliže nekuřák zvolí variantu bez nikotinu, vypadá to sice nevinně, ale i takovéto počínání může časem vést k nahrazení e-liquidu bez nikotinu za nikotinový. Vapování všeobecně může vést ke klasickému kouření, proto je pro mládež nevhodné. Často si také mládí pořizují vapík, aby mohli zkoušet triky s kouřem/párou, které jsme mohli vidět například v pořadu Československo má talent.

Avšak mládí je období experimentování a ruku na srdce, kdo z nás za mlada nezkoušel klasické cigarety. Je už potom na každém rodiči, jak se k vapování postaví.

A pokud si chcete na odlehčení přečíst pár rodičovských životních příběhů, sledujte mě a přečtěte si mou sérii komických příhod s názvem „Život z dvojčaty“.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz