Článek
Představte si drogu, která nejenže způsobí okamžitou a ničivou závislost, ale během několika měsíců vás doslova rozloží zaživa. Po jejím prvním užití se na kůži objeví malé rány, které se brzy mění v hnisající, černající maso. O několik týdnů později už vykukují kosti, prsty se rozpadají, tkáň odpadává. Lékaři ji nazývají „nekrotizující toxin“, narkomani jí přezdívají „krokodýl“. Tato smrtící látka, která se vynořila z hlubin ruského drogového podsvětí, děsí i ty nejotrlejší odborníky.
Nejde jen o další drogu v řadě. Krokodýl je zkáza v tekuté formě. Není pro bohaté rekreační uživatele nebo noční klubovou scénu. Tato látka se šíří mezi těmi, kteří už nemají co ztratit – mezi bezdomovci, chudými a zoufalými narkomany, kteří už nemají peníze na heroin.
Krokodýl, známý také jako desomorfin, je syntetický opioid, který byl poprvé syntetizován v roce 1932 ve Švýcarsku jako alternativa k morfinu. Zatímco farmaceutická verze desomorfinu je extrémně silná a působí rychleji než heroin, domácí výroba z něj udělala smrtící substanci.
V chudých ruských oblastech vznikla podomácku vyráběná verze této látky, kterou lze syntetizovat z kodeinových tablet – volně dostupných léků. Ty se smíchají s benzínem, ředidlem, kyselinou chlorovodíkovou, červeným fosforem a ještě jednou chemickou látkou, jejíž název záměrně vynechávám, není mým cílem poskytnout návod na výrobu této drogy. Výsledkem je směs plná nečistot a toxických vedlejších produktů. Vzhledem k tomu, že narkomani si tuto substanci často vpichují do žil, chemikálie okamžitě začnou devastovat tkáň zevnitř.
V chladných uličkách ruských měst, daleko od turistických tras, se skrývají stíny lidí, kteří byli kdysi plnohodnotnými členy společnosti. Dnes jsou z nich živé mrtvoly, těla rozleptaná jedem, duše ztracené v nekonečné agonii. Krokodýl nemilosrdně ničí vše, co mu stojí v cestě – nejen tělo, ale i jakoukoliv naději na návrat do normálního života.
Sergej byl úspěšný programátor, než propadl heroinu. Když už si nemohl dovolit drahé dávky, zkusil krokodýla. „Nejdřív to bylo stejné. Krátký pocit euforie, pocit, že všechno je v pořádku,“ vzpomíná. „Ale pak se mi na ruce objevila černá skvrna. Nevěnoval jsem jí pozornost. Během týdne se zvětšila a kůže začala odpadávat.“ Ve chvíli, kdy dorazil do nemocnice, lékaři mu sdělili, že pokud mu okamžitě neamputují ruku, zemře na otravu krve. S amputovanou končetinou se však vrátil na ulici – a znovu si aplikoval. „Ta závislost je tak silná, že se nezastavíte. I když vidíte, jak se vám tělo rozpadá.“
Podobně dopadla i Jekatěrina, která začala s heroinem v 16 letech. „V 19 letech jsem už brala krokodýla. Po prvním vpichu jsem měla na noze jen drobnou ranku. Do měsíce se proměnila v otevřenou ránu, ze které koukala kost. Prsty na nohou mi amputovali, protože mi shnily.“ Přesto dál brala. „Nikdy jsem nebyla tak závislá na ničem jiném. Když jsem neměla dávku, bylo to horší než smrt. To šílené nutkání, to škrábání pod kůží, zimnice, horečky… bylo mi jedno, že umírám. Potřebovala jsem další dávku.“
Lékaři, kteří se s uživateli krokodýla setkávají, popisují pacienty s ranami, které připomínají následky pokročilé gangrény. „Je to jako dívat se na oběť těžkých popálenin, jenže tady se kůže doslova rozpadá zaživa,“ říká doktor Alexej Smirnov, chirurg v jedné z moskevských nemocnic. „Přivážejí k nám lidi, kteří přijdou o končetiny během několika měsíců. Nemůžeme dělat nic jiného, než amputovat a čekat, jak dlouho vydrží. Málokdo přežije déle než rok.“
V Permu se objevila i děsivá zpráva o Andreji, bývalém studentovi medicíny, který si aplikoval krokodýla do stehen. „Byl tak otupělý, že si nevšiml, že má otevřené maso až na kost,“ popisuje zdravotní sestra, která ho ošetřovala. „Když ho přivezli, část nohy už byla v pokročilém stádiu rozkladu. Chirurg se mu to pokoušel vysvětlit, ale Andrej jen opakoval, že chce další dávku. Nešlo ho přesvědčit, že mu jde o život.“
Jedna z nejhorších zpráv pochází z Jekatěrinburgu, kde se mladá žena jménem Olga rozhodla skončit s drogami a nechala se hospitalizovat. „Byla v detoxu, vydržela pět dní. Ale pak se jí zmocnily abstinenční příznaky tak silné, že utekla z nemocnice a vzala si další dávku. O dva dny později ji našli mrtvou ve sklepě opuštěného domu. Na rukou a nohou už neměla skoro žádné maso.“ Její příběh je jen jedním z mnoha.
Lidé, kteří se dostanou do této spirály závislosti, se z ní už téměř nikdy nedostanou. Krokodýl je droga, která nejenže zabíjí, ale zároveň ničí každou šanci na návrat. Kdo jednou vstoupí do jejího světa, téměř vždy zůstane její obětí.
Pro mnoho lidí v chudých oblastech Ruska a Ukrajiny je krokodýl jedinou dostupnou alternativou k heroinu. Když už není dost peněz na dávku heroinu, krokodýla lze jednoduše uvařit doma. Zoufalství přehluší i strach ze smrti. A není to jen problém východní Evropy. V posledních letech se případy uživatelů krokodýla začaly objevovat i v západní Evropě a ve Spojených státech. Zatím se nejedná o rozsáhlou epidemii, ale experti varují: pokud se začne krokodýl šířit ve větším měřítku, může se stát jednou z nejničivějších drogových krizí vůbec.
Může být krokodýl tou nejhorší drogou, jaká kdy existovala?
Z hlediska fyzických následků pravděpodobně ano. Žádná jiná látka neničí tělo tak brutálně a tak rychle. Zatímco heroinista může žít i desetiletí, u uživatelů krokodýla se odhaduje průměrná délka života na 1–2 roky od prvního vpichu. Ti, kteří přežijí, jsou často trvale zmrzačeni.
A přesto, i když se o krokodýlovi už roky ví, stále existují lidé, kteří ho užívají. Možná je to tím, že v zoufalství abstinenčních příznaků se člověk přestává bát i té nejhorší smrti.
Seznam zdrojů
1. Gahr, M., Freudenmann, R.W., et al. (2012). Desomorphine Goes „Crocodile“. Journal of Addictive Diseases, 31(4), 407.
2. Upstate Medical University. (2013). The dangers of opioids and the new flesh-eating drug ‚Krokodil‘. [cit. 16.02.2025]. Dostupné z: https://www.upstate.edu/informed/2013/1114-the-dangers-of-opioids-and-the-new-flesh-eating-drug-krokodil.php
3. Healthline. (2018). Krokodil (Desomorphine): Opioid with Toxic Side Effects. [cit. 16.02.2025]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/krokodil-desomorphine
4. California Poison Control System. (2023). Krokodil. [cit. 16.02.2025]. Dostupné z: https://calpoison.org/content/krokodil
5. Mount Sinai Health System. (2013). Dr. Ellen Marmur: „First Cases of Flesh-Eating Drug Krokodil Surface in US“. [cit. 16.02.2025]. Dostupné z: https://www.mountsinai.org/about/newsroom/2013/fox-news-dr-ellen-marmur-first-cases-of-flesheating-drug-krokodil-surface-in-us