Článek
Masakr čínské komunity v Batávii v roce 1740, patří k nejtemnějším kapitolám nizozemské koloniální nadvlády v jihovýchodní Asii. Během několika dnů bylo zavražděno desetitisíce čínských obyvatel Batávie (dnešní Jakarty). Událost nejenže radikálně změnila vztahy mezi Nizozemci a čínskou komunitou, ale měla také dlouhodobé dopady na ekonomiku a sociální strukturu regionu.
Na počátku 18. století byla Batávie hlavním centrem nizozemské Východoindické společnosti. Město se rozvíjelo jako významné obchodní středisko a přitahovalo mnoho přistěhovalců, zejména z Číny. Číňané hráli důležitou roli v ekonomice, především v cukrovarnictví – kolem roku 1710 vlastnili většinu z 130 cukrových mlýnů v okolí Batávie. Situace se však změnila ve 30. letech 18. století, kdy došlo k ekonomickému poklesu a mnoho čínských dělníků zůstalo bez práce. Východoindická společnost začala přijímat stále přísnější opatření proti rostoucí čínské komunitě, včetně nucených deportací na vzdálené ostrovy, což vyvolalo silné napětí.
Napětí mezi nizozemskou správou a čínskou komunitou dosáhlo vrcholu na začátku října 1740. Množily se fámy, že Číňané plánují povstání, což v nizozemských koloniálních úřednících vyvolalo paniku. Když 7. října vypukly nepokoje a skupiny čínských dělníků se údajně zapojily do násilností na předměstí Batávie, nizozemské úřady se rozhodly pro tvrdý zásah. Situace se zcela vymkla kontrole 9. října, kdy guvernér Adriaan Valckenier dal rozkaz k systematickému potlačení nepokojů, což se rychle změnilo v rozsáhlý masakr.
Nizozemské vojsko, složené převážně z evropských žoldnéřů, domorodých javánských jednotek a oddílů bojovníků z etnika Bugisů, bylo vysláno do čínských čtvrtí, aby tam „zajistilo pořádek“. Místo zatýkání či vyjednávání však vojáci začali bez rozmyslu vraždit obyvatele. Nejvíce zasaženými oblastmi byly Tanah Abang a Glodok, kde žila velká část čínské populace. V ulicích Batávie se během několika hodin rozpoutalo nemilosrdné vraždění. Domy byly systematicky vypalovány a jejich obyvatelé, včetně žen a dětí, byli ubíjeni holemi, probodáváni bajonety nebo házeni do plamenů zaživa. Nizozemci použili také střelné zbraně, aby kosili celé skupiny civilistů, kteří se snažili uniknout.
V jedné z nejbrutálnějších epizod masakru se nizozemští vojáci zaměřili na čínské chrámy a obchodní domy, kde se lidé snažili najít úkryt. Mnozí byli zmasakrováni přímo uvnitř těchto budov. Vojáci používali hořící pochodně k podpalování střech, takže uvěznění obyvatelé neměli žádnou šanci uniknout. Ti, kteří se pokusili vyskočit z hořících budov, byli na ulicích nemilosrdně dobíjeni. Světci v čínských chrámech byli ničeni, buddhistické sochy rozbíjeny na kusy a posvátné texty pálili kolonisté jako gesto naprosté nadvlády.
Jednou z nejhorších scén celého masakru byl most přes řeku Ciliwung, který se stal smrtící pastí pro stovky prchajících Číňanů. Nizozemští vojáci na mostě rozmístili střelce, kteří pálili do davu, a jakmile začaly oběti padat do řeky, proud unášel jejich těla dál do města. Ti, kdo se snažili přeplavat na druhý břeh, byli stahováni ke dnu vlastními těžkými oděvy nebo zastřeleni přímo ve vodě. Podle některých svědectví se po několika dnech voda v řece zbarvila do ruda od krve obětí. Rybáři, kteří se pokusili vytáhnout těla z vody, byli mnohdy sami napadeni a zabiti. Některé části města zaplavily mrtvoly, které nizozemské úřady narychlo házely do masových hrobů nebo pálily na otevřených hranicích, aby zabránily šíření nemocí.
Ti Číňané, kteří nebyli zabiti okamžitě, byli odvlečeni do provizorních věznic, kde byli podrobováni brutálnímu mučení. Kolonisté věřili, že se chystalo velké spiknutí a snažili se získat přiznání násilnými metodami. Vězni byli bičováni, lámali jim prsty, pálili je žhavým železem a některým dokonce vyřezávali jazyky, aby je umlčeli. Veřejné popravy se konaly na hlavních náměstích Batávie. Někteří vězni byli natahováni na kůly a zaživa rozčtvrceni. Jiní byli donuceni pít vroucí olej, zatímco dav nizozemských vojáků a domorodých spojenců se smál a tleskal. Popravy měly posloužit jako varování zbývajícím čínským obyvatelům, aby se nepokoušeli o odpor.
Masakr se neomezil pouze na hlavní město. V následujících týdnech se nizozemské úřady zaměřily na čínské osady v okolí Batávie. Došlo k dalším systematickým vraždám a plenění, při nichž byli zabíjeni i ti, kteří neměli s původními nepokoji nic společného. Některé zprávy naznačují, že se útoky na čínskou komunitu rozšířily i do dalších částí Jávy a Sumatry. Mnoho přeživších se rozhodlo uprchnout z Batávie do vnitrozemí, kde se přidali k místním povstaleckým skupinám. To vedlo k sérii odvetných útoků na nizozemské vojenské základny a karavany.
Odhady počtu mrtvých se liší. Tradičně se uvádí, že během masakru v Batávii bylo zabito přibližně 10 000 Číňanů, ale některé zdroje uvádějí až 15 000 obětí. Kromě toho tisíce dalších uprchly do jiných částí Indonésie, kde však čelili pokračujícímu pronásledování. Celá čínská komunita v Batávii byla prakticky vyhlazena. Ti, kteří přežili a zůstali ve městě, byli podrobeni přísné kontrole, segregaci a častým represím.
Masakr v Batávii zásadně změnil demografii města a vztahy mezi Nizozemci a čínskými obyvateli v celé jihovýchodní Asii. Byla zavedena tvrdší rasová segregace, přičemž Číňané byli nuceni žít v oddělených čtvrtích s přísnými pravidly omezujícími jejich pohyb a obchodní činnost. Důsledky masakru však pocítil i samotný nizozemský kolonialismus. Mnoho místních obyvatel začalo nizozemce vnímat jako kruté utlačovatele a násilnosti přispěly k budoucím povstáním proti nizozemské nadvládě. Masakr v Batávii zůstává jednou z nejhorších etnických čistek v dějinách jihovýchodní Asie a dodnes je připomínán jako příklad hrůz kolonialismu a rasového násilí.
Seznam zdrojů
• Heidhues, M. S. (2009). „1740 and the Chinese Massacre in Batavia: Some German Eyewitness Accounts.“ Archipel, 77, 117-147. [cit. 02.02.2025]. Dostupné z: https://www.persee.fr/doc/arch_0044-8613_2009_num_77_1_4127
• Wells, K. W. „The Batavia Massacre: The Tragic End to a Century of Cooperation.“ [cit. 02.02.2025]. Dostupné z: https://bearworks.missouristate.edu/theses/3458/
• „The 1740 Batavia massacre of ethnic Chinese in Java.“ The China Project. [cit. 02.02.2025]. Dostupné z: https://thechinaproject.com/2021/10/06/the-1740-batavia-massacre-of-ethnic-chinese-in-java/
• „Exploring the Historical Background of the Massacre of Ethnic Chinese in Batavia in 1740.“ Journal of Indonesian History. [cit. 02.02.2025]. Dostupné z: https://journal.unnes.ac.id/journals/jih/article/view/5981
• „Antique Print Chinese Massacre by Van Schley (c.1740).“ Bartele Gallery. [cit. 02.02.2025]. Dostupné z: https://bartelegallery.com/product/antique-print-chinese-massacre-by-van-schley-c-1740/
• „The 1740 massacre of Chinese in Java.“ Taylor & Francis Online. [cit. 02.02.2025]. Dostupné z: https://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/14672715.1982.10412638