Hlavní obsah
Lidé a společnost

Poklad templářů na hradě Gisors: Pravda, mýtus, nebo důmyslný podvod?

Foto: NPC/leonardo.ai

Záhadný poklad templářů na hradě Gisors fascinuje po staletí. Tajné chodby, skryté komnaty a odvážné příběhy dobrodruhů stále živí legendu. Je poklad blíž, než si myslíme?

Článek

„Ten poklad existuje! Viděl jsem ho na vlastní oči!“ Tato slova pronesl bývalý správce hradu Gisors Roger Lhomoy v roce 1946 a od té doby už hrad nikdy nebyl stejný. Templářské zlato, posvátné relikvie, svitky ukrývající tajemství celých civilizací… Stačilo prý jen odsunout správný kámen a hle – celá komnata naplněná bohatstvím. Lhomoy tvrdil, že poklad templářů skutečně našel a jeho příběh se stal doslova dynamitem pro veřejnost, novináře i dobrodruhy z celého světa. Ale byl to pravdivý příběh, nebo si bývalý správce přibarvoval realitu? A pokud mluvil pravdu, kam poklad zmizel?

Roger Lhomoy byl na první pohled obyčejný muž – klidný správce hradu, který se ale celý život zajímal o templářské legendy. Při svých toulkách po hradu Gisors měl údajně podezření, že něco skrývá stará podzemní chodba vedoucí hluboko pod hradní věž. V roce 1944 se rozhodl jednat. Bez povolení, v naprosté tajnosti, začal kopat pod hradem. Strávil tam celé týdny, někdy i noci, a v roce 1946 oznámil neuvěřitelný objev – obrovskou podzemní místnost plnou zlatých truhel, starobylých pergamenů a drahých relikvií.

„Byl jsem tam. Otevřel jsem ty truhly a uvnitř bylo zlato, drahokamy a neocenitelné dokumenty,“ vyprávěl Lhomoy o mnoho let později. Místní mu nejdřív nevěřili. Jenže jeho příběh byl natolik živý a přesvědčivý, že si brzy vysloužil pozornost médií a archeologů. Nezvykle přesně popisoval skrytá zákoutí pod hradem i různé symboly, které objevil na zdech komnaty.

Na místo byli pozváni odborníci, kteří měli Lhomoyovy tvrzení ověřit. Místo objevu skutečného pokladu se však stalo něco velmi podivného. Výkopové práce byly najednou zakázány, hrad byl uzavřen a úřady začaly tvrdit, že žádný poklad neexistuje. Bývalý správce se stal terčem posměchu a obvinění z šíření falešných příběhů. Mnozí lidé ale věří, že pravda je úplně jiná.

Podle jedné teorie byl poklad skutečně nalezen, ale vzhledem k jeho historické hodnotě a možným politickým důsledkům bylo rozhodnuto celý objev utajit. Jiní věří, že se poklad dodnes nachází pod hradem, chráněn složitým systémem chodeb a pastí, které dokážou zmást každého vetřelce.

Hrad Gisors sám o sobě působí jako místo, které bylo stvořeno pro skrývání tajemství. Jeho podzemí je doslova bludištěm chodeb a komor, z nichž mnohé ještě nebyly prozkoumány. Každý kámen jako by vyprávěl svůj příběh. Místní průvodci s oblibou ukazují na zvláštní znaky vyryté do zdi a vyprávějí příběhy o rytířích, kteří zde před staletími ukryli tajemství tak velké, že muselo být navždy pohřbeno pod zemí.

Ani moderní technologie nezastavily nadšení dobrodruhů, kteří se stále pokoušejí odhalit templářský poklad na hradě Gisors. V posledních letech se pátrání znovu dostalo do centra pozornosti díky několika záhadným objevům. V roce 2018 se tým amatérských archeologů při mapování podzemí pomocí georadaru domníval, že narazil na skrytý prostor pod hlavní věží. Přístroje ukazovaly anomálie naznačující přítomnost dutiny, která dosud nebyla prozkoumána.

Média okamžitě začala spekulovat, zda se právě tady nenachází dávno ztracený poklad. Několik novinářů dokonce tajně proniklo na hrad a pokusilo se oblast prozkoumat na vlastní pěst. „Bylo to, jako bychom vstoupili do jiného světa. Podzemí působí strašidelně a všude kolem jsou stopy dávné historie,“ popsal jeden z odvážlivců své noční dobrodružství v článku pro Le Mystère Historique .

V roce 2021 se situace znovu přiostřila, když neznámý hacker zveřejnil na internetu dokumenty, které údajně pocházely z tajného archivu francouzské vlády. Podle nich měl být poklad skutečně nalezen už v padesátých letech, ale jeho obsah byl zabaven a převezen na neznámé místo. Pravdivost těchto dokumentů se nikdy nepodařilo potvrdit, ale mnoho nadšenců věří, že vláda ví víc, než je ochotna přiznat.

Ani místní obyvatelé však nepřestávají věřit, že poklad stále čeká ve skrytých prostorách hradu. Každý rok se v Gisors koná festival templářských legend, který přitahuje dobrodruhy z celého světa. Někteří přicházejí jen nasát atmosféru dávné historie, jiní se však se svítilnami a detektory kovů vydávají do podzemí s nadějí, že právě oni budou těmi, kdo konečně rozluští hádanku starou staletí.

V lednu 2024 byla zorganizována další výprava za použití moderních laserových skenerů, která znovu potvrdila přítomnost několika neprobádaných prostor pod hradní věží. „Jsme si jistí, že tam něco je,“ uvedl vedoucí týmu Michel Arnaud pro France Historique. „Zda je to poklad, nebo jen dávno zapomenuté sklepení, zjistíme snad už brzy.“

A tak hrad Gisors zůstává i nadále místem plných záhad a příslibem velkého dobrodružství. Možná poklad stále čeká na toho pravého, kdo konečně najde cestu k jeho objevení. Anebo už byl dávno odvezen a zůstává jen legendou. Jedno je však jisté – příběh žije dál a tajemství Gisors nikdy neztratí své kouzlo.

Seznam zdrojů

• Arnaud, M. 2024. Interview with France Historique. [cit. 31.01.2025]. Dostupné z: https://www.francehistorique.fr

• Dupont, P. 2020. The Enigma of Templar Treasure at Gisors. Medieval Chronicles. [cit. 31.01.2025]. Dostupné z: https://www.medievalchronicles.com/templar-gisors

• Fisher, R., Ury, W. (2011). Getting to Yes: Negotiating Agreement Without Giving In. New York: Penguin.

• Lemoine, A. 2022. Lost Templar Wealth: Legends and Lore at Gisors Castle. Templar News. [cit. 31.01.2025]. Dostupné z: https://www.templarnews.com/gisors-castle-treasure

• Martin, J. (2019). The Secrets of Gisors: Templar Mysteries. London: Knightly Tales Press.

• Rossi, M. (2015). Knights and Legends: The Templar Mysteries. Milan: Renaissance Books.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz