Hlavní obsah

Sex v hlavě: erotické fantazie, které zůstávají tajemstvím

Foto: NPC/ChatGPT

Erotické fantazie, sex v hlavě, touha i tabu. Proč si je necháváme pro sebe? A co o nás prozrazují představy, které nikdy nerealizujeme? Vstupte do světa nevyřčeného.

Článek

Silvie leží na krajíčku manželské postele. Z vedlejší místnosti slyší tlumené bublání kávovaru, vůně čerstvé pěny se line dveřmi. Oči má zavřené, ale zrak ostří do prostoru, kde realita přestává platit. V její hlavě se rozprostírá letní vinice v Provence, večerní vánek zvedá závoj jejích šatů a dva neznámí muži – pohlední, bezejmenní, nebezpečně pozorní – se střetávají očima v boji o její tělo. Ne, nikdy by to ve skutečnosti neudělala. Ale touha, která se rodí v tomhle fantazijním obraze, je tak skutečná, až jí ztěžkne klín.

Její manžel mezitím vchází do ložnice s hrnkem pěnivé kávy. Netuší nic o víření, které se právě před chvílí odehrálo v její hlavě. Silvie se na něj usměje. Ne proto, že představy zaplašila. Právě naopak. Vzala si z nich přesně to, co potřebovala – špetku síly, únik, vzrušení. A v tom tichém úsměvu se skrývá slib noci, která bude možná obyčejná, ale uvnitř v ní bude doutnat malý oheň.

Touha, která se nedá vyslovit

Erotické fantazie jsou jako šepot, který nikdy nepronikne nahlas vyslovenými slovy. Jsou zapsané v jazyce mlčení a neodváží se opustit prostor mezi dvěma údery srdce. A přesto jsou jedním z nejživějších a nejpravdivějších projevů naší sexuality.

Více než 97 % dospělých má erotické představy, které nikdy neřekne partnerovi ani nejbližším přátelům. Jsou příliš syrové, příliš nezvyklé, příliš „nevhodné“. Někdy nás samotné překvapí. Muži sní o podrobení, ženy o dominanci. Lesbičky o mužských dotecích, heterosexuálky o trojkách se ženami. Někdy se jedná o něžnost, jindy o zvrácené scénáře plné svazování, podřízenosti, expozice.

Ale právě v těchto „nepřiznatelných“ fantaziích se často rodí to nejpravdivější. Touha totiž nefunguje jako rozumný plánovač. Neptá se, co je logické, ani co je „přijatelné“. Touha si vytváří vlastní prostor – a často je to prostor bezpečnější než reálná zkušenost.

Andrea a Elena: příběh, který nikdy nebyl, a přesto změnil vše

Andrea je grafička. Má 35 let, vlastní ateliér, partnerku Kláru a životní coming out za sebou. A přesto – ten večer, kdy si v malé podkrovní kavárně objednala flat white, se v ní cosi změnilo.

Za pultem stála Elena. Měla měděné vlasy svázané v uzlu, rudou rtěnku a oči, které se dovedly dívat beze slov. Ve chvíli, kdy jí podávala hrnek, se jejich prsty dotkly. Andrea cítila krátké zamrazení, které nemělo nic společného s teplotou kávy. V její hlavě se začal přetáčet film: Elena, její prsty v zádech trička, dech na krku, chuť kávy na jazyku, a mezi nimi tenkou clonu zakázaného.

Nešlo o fyzickou přitažlivost. Šlo o příběh, který se zrodil uvnitř. O drobný únik. O touhu, která nepopírá realitu, ale ji dobarvuje. Andrea tu scénu nikdy neuskuteční. Ale večer, když se s Klárou miluje, víc šeptá. Dotýká se s větší pozorností. Její mysl ji obdařila scénářem, který nepatří nikomu jinému než jí.

Historie: zakázané knihy, šeptané sny

Erotické fantazie nejsou moderní výmysl. Jsou staré jako sexualita sama. Už v antickém Řecku si muži i ženy psali erotické básně plné symboliky, narážek a nevyřčeného. Ve středověku byly podobné představy považovány za hřích – ale právě tehdy vznikaly iluminované rukopisy s překvapivě otevřenými kresbami.

V osmnáctém století si ženy potají četly Thérèse Philosophe a muži pašovali spisy markýze de Sade. V devatenáctém století vznikla první pornografická literatura, která se ale skrývala pod rouškou lékařských spisů a morálních varování. A teprve v polovině dvacátého století přinesly Kinseyho zprávy první ucelené svědectví o tom, že „normální“ sexualita je mnohem rozmanitější, než jsme si kdy dovolili připustit.

Historie nás učí, že fantazie jsou často svobodnější než činy. A že to, co bylo umlčováno, se vždy znovu vynoří – v šeptaných příbězích, ve snech, v utajených denících.

Fantasie jako prostor odvahy i bezpečí

Vědecké studie potvrzují, že fantazie slouží nejen jako erotická pomůcka, ale i jako způsob regulace emocí. Pomáhají zmírnit úzkost, zvyšují sebevědomí, podporují vztahovou blízkost a poskytují bezpečný prostor pro experimenty, které by v reálném životě mohly být nebezpečné nebo zraňující.

Zatímco realita je o souhlasu, zodpovědnosti a důsledcích, fantazie je chráněná zóna. Je to laboratoř emocí – tělo reaguje skutečně, ale bez rizika. Představa, že je někdo podřízen, znásilněn, ovládán – i když je v realitě naprosto nepřijatelná – může být ve fantazii léčivá, osvobozující. Ne proto, že bychom chtěli ubližovat. Ale protože touha hledá jazyk, který se často nedá přeložit do slov.

Proč si své fantazie necháváme pro sebe?

Nejsilnější fantazie často zůstávají tajemstvím. Ne proto, že by byly hanebné, ale protože jsou křehké. Jsou jako niterný deník – stačí ho nahlas vyslovit a může se rozplynout. Možná se bojíme, že nás partner nepochopí. Možná se bojíme, že tím narušíme rovnováhu. A možná si jen chráníme kousek světa, který je jen náš.

Přitom sdílení fantazií – v citlivém, otevřeném a důvěryplném vztahu – může vést k hlubší intimitě. Ne kvůli samotnému obsahu, ale protože ukazujeme partnerovi část svého nitra, která není upravená pro veřejnost. Když říkáme „tohle mě vzrušuje“, neříkáme „tohle chci udělat“, ale „tady je něco, co se mě dotýká“.

Závěrem: když se oheň zapaluje tiše

Silvie nikdy nebude mít sex s dvěma muži. Andrea nikdy nepolíbí Elenu. A přesto jejich fantazie nejsou zbytečné. Jsou jako jiskra, která zažehne něco tichého, ale silného. Touha, odvaha, měkkost, hravost – to vše se rodí z obrazů, které si možná necháme pro sebe, ale které nás formují víc než to, co děláme ve skutečnosti.

Erotické fantazie nejsou slabost. Jsou síla v nejčistší podobě. Nejsou únik, ale návrat – k sobě samému. A právě v nich se často skrývá ta nejintimnější verze nás samotných.

Seznam použitých zdrojů:

1. PHILLIPS, Sam. Fantasies – Why We Fantasize About Sex [online]. Psychology Today, [cit. 2025-07-01]. Dostupné z: https://www.psychologytoday.com/us/basics/fantasies

2. LEHMILLER, Justin. Science of Fantasy [online]. Sexual Health Alliance, [cit. 2025-07-01]. Dostupné z: https://sexualhealthalliance.com/justin-lehmiller-science-of-fantasy

3. LEHMILLER, Justin. The Deeper Psychological Meaning Behind Your Sex Fantasies [online]. Psychology Today, 2018 [cit. 2025-07-01]. Dostupné z: https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-myths-of-sex/201807/the-deeper-psychological-meaning-behind-your-sex-fantasies

4. DOS DIAZ, Alex. Why You Have Sexual Fantasies and What They Mean [online]. Verywell Mind, 2022 [cit. 2025-07-01]. Dostupné z: https://www.verywellmind.com/why-you-have-sexual-fantasies-and-when-to-act-on-them-5199459

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz