Článek
Jen málo příběhů v dějinách mořeplavby vzbuzuje takovou fascinaci jako osud lodi Whydah Gally – pirátského plavidla, které se v roce 1717 potopilo u pobřeží Cape Cod. Po více než dvě století spočívalo v zapomnění na dně oceánu, dokud jeho trosky neobjevil badatel Barry Clifford. Tento objev nejen potvrdil existenci legendárního pirátského pokladu, ale také přinesl neocenitelné poznatky o zlatém věku pirátství.
Původně byla Whydah Gally postavena v roce 1715 jako otrokařská loď. Se svou lehkou konstrukcí a výkonnými plachtami patřila k nejrychlejším plavidlům té doby. Byla určena k převážení zboží, především otroků, mezi Evropou, Afrikou a Amerikou. Vše se však změnilo, když se jí v roce 1717 zmocnil jeden z nejslavnějších pirátů historie – Samuel „Black Sam“ Bellamy.
Bellamy, známý jako „pirátský Robin Hood“, byl v té době obávaným, ale zároveň charismatickým kapitánem. Po převzetí Whydahu ji proměnil ve svou vlajkovou loď, jejíž rychlost a palebná síla z ní učinily smrtící zbraň na moři. Během několika měsíců shromáždila posádka Whydahu neuvěřitelný poklad – kořist v hodnotě několika milionů dnešních dolarů.
V dubnu roku 1717 mířila Whydah Gally na sever podél pobřeží Nové Anglie, naložená zlatem, stříbrem, drahými kameny a cennostmi z desítek přepadených lodí. Bellamy a jeho posádka se pravděpodobně chystali zakotvit, doplnit zásoby a rozdělit kořist. Jenže osud měl jiné plány. 26. dubna 1717 se u Cape Cod strhla mohutná bouře, která změnila triumfální návrat v tragédii. Vítr se během několika hodin změnil v ničivý hurikán, jaké jsou pro pobřeží Nové Anglie na jaře neobvyklé, ale ne neslýchané. Mohutné vlny dosahovaly výšky několika metrů a prudký vítr rval plachty z ráhen. Bellamy a jeho posádka se zoufale snažili loď ovládnout, ale nepřetržité nárazy větru a vln ji házely ze strany na stranu.
Ve chvíli, kdy se Whydah přiblížila k pevnině, udeřila obří vlna, která loď zvedla a vrhla ji na písčité mělčiny. Masivní dřevěný trup nevydržel – loď se převrátila na bok a praskla. Obrovská tíha zlata, stříbra a kanónů ji stáhla pod hladinu během několika minut. Posádka, většinou spící nebo nepřipravená, neměla šanci. Z více než 146 členů posádky přežili jen dva muži, kteří byli následující den zajati a postaveni před soud. Samuel Bellamy, slavný pirát, jehož jméno bylo postrachem moří, zmizel ve vlnách i se svým pokladem.
Po staletí kolovaly legendy o tom, že kdesi u pobřeží Nové Anglie leží potopený pirátský poklad. Jenže oceán se o svá tajemství nerad dělí. Vrak lodi se sesunul do hlubokých vod a na dlouhá léta zmizel pod nánosy písku a bahna. V roce 1984 se dobrodruh a podmořský archeolog Barry Clifford rozhodl, že tento příběh vezme do vlastních rukou. S pomocí historických záznamů a sonarových průzkumů nakonec objevil trosky Whydah Gally.
Objev vraku Whydah Gally v roce 1984 znamenal revoluci v podmořské archeologii. Nejenže šlo o první a dosud jediný ověřený pirátský vrak, ale jeho obsah předčil i ty nejdivočejší sny lovců pokladů. Pod vrstvami písku a bahna odpočívaly tuny zlata a stříbra, které kdysi patřily obětem Bellamyho nájezdů. Poklad tvořily mince z více než 50 různých míst světa, což naznačuje, že piráti kořistili široko daleko. Mezi nimi byly i vzácné španělské dublony a portugalské escudos – měny, které v té době dominovaly transatlantickému obchodu.
Jedním z nejcennějších objevů byl masivní zlatý ingot, který vážil několik kilogramů. Na jeho povrchu byly vidět značky obchodníků a bankéřů, kteří kdysi kontrolovali tok bohatství mezi Novým světem a Evropou. Tento kus zlata byl pravděpodobně součástí oficiálních plateb za otroky, luxusní zboží nebo vojenské dodávky, než jej Bellamy ukořistil a přidal ke svému pokladu. Dalším nečekaným pokladem byly stříbrné tyče, prsteny a drahokamy, které byly kdysi majetkem bohatých obchodníků. Některé prsteny nesly vyryté erby šlechtických rodin.
Nalezené dělové koule, mušketové koule a pistole ukázaly, že pirátská posádka byla dobře vyzbrojená a připravená bojovat o svou kořist. Mezi pistolemi byly i luxusní kusy s vykládanými pažbami, zdobenými slonovinou a perletí – zbraně tak krásné, že mohly patřit samotným kapitánům lodí, které Bellamy přepadl.
Ovšem jedním z nejzásadnějších objevů byl zvon lodi, na kterém bylo jasně vyryto „Whydah Gally 1716“. Tento artefakt nepopiratelně potvrdil identitu vraku, což bylo klíčové pro vědecké uznání objevu. Do té doby totiž většina příběhů o pirátských pokladech patřila spíše do sféry legend a mýtů. Aby toho nebylo málo, badatelé objevili i předměty každodenního života pirátů – například kostěné kostky, hrací karty, dýmky a dokonce i hřebeny. To vše dává fascinující vhled do světa mužů, kteří žili za hranou zákona a psali jednu z nejdivočejších kapitol námořní historie.
Celková hodnota nalezeného pokladu se odhaduje na stovky milionů dolarů, ale jeho skutečná cena je nevyčíslitelná – především díky jeho historickému významu a jedinečnosti. Dnes jsou tyto poklady vystaveny v muzeu Whydah Pirate Museum na Cape Cod, kde si návštěvníci mohou prohlédnout důkazy o tom, že legendy o pirátských pokladech nejsou jen pohádkami, ale skutečností.
Použité zdroje:
Clifford, B. (1999). Expedition Whydah: The Story of the World's First Excavation of a Pirate Treasure Ship and the Man Who Found Her. New York: HarperCollins.
National Park Service. „The Wreck of the Whydah.“ [cit. 10.02.2025]. Dostupné z: https://www.nps.gov/articles/whydah.htm
Smithsonian Magazine. „Six Skeletons Found in Wreck of 18th-Century Pirate Ship Sunk Off Cape Cod.“ [cit. 09.02.2025]. Dostupné z: https://www.smithsonianmag.com/smart-news/scholars-discover-six-skeletons-whydah-pirate-ship-180977011/
Whydah Pirate Museum. „Whydah Galley History & Our Mission.“ [cit. 10.02.2025]. Dostupné z: https://www.discoverpirates.com/whydah-gally-history/
New England Today. „The Whydah Gally | Brief History of a Cape Cod Pirate Ship.“ [cit. 10.02.2025]. Dostupné z: https://newengland.com/yankee/history/whydah-gally-history-cape-cod-pirate-ship/