Článek
Představte si poslední dny druhé světové války. Berlín hoří, Hitler je v podzemním bunkru a Evropa se zmítá v chaosu. Mezitím, daleko od hlavního dění, skupina důstojníků SS horečně pracuje na tajném plánu. V hlubokých tunelech nedaleko Štěchovic prý ukrývají poklad, který by mohl změnit dějiny – zlato, cennosti a především tajné dokumenty s nevyčíslitelnou hodnotou.
Co přesně měly obsahovat? Některé teorie naznačují, že šlo o archiv Abwehru a SS – seznamy agentů, plány na poválečné úkryty nacistických pohlavárů, dokumenty o tajných projektech a možná dokonce i kompromitující materiály na západní spojence, kteří s nacisty po válce spolupracovali.
Ať už se v tunelech skrývalo cokoli, v roce 1945 se o to začaly zajímat ty nejmocnější armády světa.
V květnu 1945 se k oblasti dostali Američané jako první. Oficiálně měli za úkol zajistit pořádek a zabránit rabování. Jenže co když měli jiný cíl? Některé spekulace naznačují, že americká tajná služba OSS (předchůdce CIA) už tehdy věděla o ukrytém pokladu a šla najisto.
Podle nepotvrzených zpráv byly ve Štěchovicích objeveny bedny s dokumenty, které mohly obsahovat seznamy vysoce postavených nacistických vědců. Tyto seznamy se měly stát základem pro nechvalně proslulou operaci Paperclip, při níž byli němečtí vědci tajně přepraveni do USA, aby tam pracovali na raketových a vojenských projektech.
A zlato? Američané oficiálně nikdy nepotvrdili, že by ve Štěchovicích něco našli. Přesto se šeptá, že několik vojáků, kteří se operace zúčastnili, se po válce záhadně objevilo jako boháči. Byla to náhoda, nebo si z Evropy odvezli něco víc než jen válečné medaile?
Jakmile Američané oblast opustili, přišli Sověti. A ti už nebrali žádné ohledy. Oblast byla okamžitě uzavřena, nasazeni byli specialisté a v podzemí probíhaly rozsáhlé průzkumy. A výsledek? Nikdo neví.
Sovětské archivy o tom mlčí. Někteří historici se domnívají, že pokud Sověti něco našli, mohlo to být natolik strategicky významné, že to nikdy nepřiznali – ať už šlo o zlato, dokumenty nebo dokonce technologické objevy, které mohly být využity při budování sovětského vojenského impéria.
Existují dokonce teorie, že část pokladu skončila v Moskvě jako „válečné reparace“ – a že právě z něj mohly být financovány některé klíčové projekty studené války. Pokud by to byla pravda, znamenalo by to, že ztracené nacistické zlato hrálo mnohem větší roli v poválečné politice, než si dnes dokážeme představit.
A tak se dostáváme k hlavní otázce: je možné, že hlavní část pokladu stále čeká na svého objevitele?
Někteří badatelé věří, že nacisté byli příliš chytří na to, aby své nejcennější tajemství nechali tak snadno najít. Podle jedné teorie mohli vchody do podzemních komplexů zaminovat nebo dokonce zavést falešné tunely, aby zmátli případné hledače. Jiní spekulují, že poklad byl rozdělen na několik částí a že ty nejdůležitější zůstaly dobře skryté.
Když se řekne Štěchovický poklad, jedno jméno se vynoří s ním jméno Josef Mužík. Byl to právě on, kdo zasvětil celý svůj život pátrání po legendárním ukrytém bohatství nacistů. Měl k tomu dobrý důvod – byl přesvědčen, že poklad skutečně existuje a že klíč k jeho nalezení drží v rukou jen hrstka zasvěcených.
Mužík se do hledání pustil s neuvěřitelnou vervou. Studoval archivní dokumenty, kontaktoval bývalé vojáky, sbíral svědectví pamětníků a analyzoval mapy. Postupně se mu podařilo odhalit stopu, která ho vedla k tajemným štěchovickým tunelům. A v roce 1992 se zdálo, že je blízko – opravdu blízko.
V té době získal povolení k průzkumu a začal s odkrýváním podzemních chodeb. A tehdy se stalo něco, co jeho podezření ještě více posílilo – narazil na zapečetěné nacistické bedny! Co bylo uvnitř? To dodnes zůstává předmětem spekulací. Podle Mužíkových vlastních slov obsahovaly dokumenty SS a různé vojenské materiály. Jenže pak se do věci vložila armáda.
Pátrání bylo náhle zastaveno. Úřady Mužíkovi zakázaly kopat dál a oblast byla uzavřena. Oficiální důvod? Nebezpečí zřícení tunelů. Ale Mužík tvrdil něco jiného – podle něj byl na stopě něčemu mnohem většímu a právě proto mu byla další činnost znemožněna.
A tady příběh dostává nádech špionážního thrilleru. Po uzavření průzkumu začal Mužík tvrdit, že dostával anonymní varování, aby ve svém pátrání nepokračoval. Bylo to jen dílo paranoidní mysli posedlé pokladem, nebo skutečně někdo nechtěl, aby se tajemství Štěchovic dostalo na světlo?
Zároveň se spekulovalo, že Mužík měl v rukou dokumenty, které dokazovaly, že Američané i Sověti ve Štěchovicích něco našli a odvezli. Pokud by to byla pravda, vysvětlovalo by to, proč byl jeho výzkum najednou zastaven.
I přes všechny překážky se nikdy nevzdal. Až do konce života tvrdil, že poklad tam stále je a že pokud se ho podaří odkrýt, změní to dějiny. Jeho vášeň pro hledání byla tak silná, že i když mu zdraví ubývalo, nikdy svou teorii neodvolal.
Dnes, když Josef Mužík zemřel, odchází s ním i část legendy o Štěchovickém pokladu. Byl to muž, který se mu možná přiblížil nejvíc – ale nakonec ho nikdy nespatřil na vlastní oči. Anebo ano? Možná věděl víc, než kdy prozradil. Možná našel odpovědi, které se nikdy nedostaly na veřejnost.
A možná, jen možná, poklad stále čeká. Čeká na někoho dalšího, kdo se nevzdá, kdo bude kopat dál, kdo bude ignorovat varování a kdo se odváží proniknout do hlubin štěchovického podzemí.
Protože, jak říkal sám Mužík: „To největší tajemství teprve čeká na své odhalení.“
Seznam zdrojů
• Novinky.cz. (2025). Zemřel hledač štěchovického pokladu Josef Mužík. [cit. 12.02.2025]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-zemrel-hledac-stechovickeho-pokladu-josef-muzik-40508833
• iDNES.cz. (2025). Zemřel největší český hledač pokladů Josef Mužík. Pátral po zlatu. [cit. 12.02.2025]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/poklady-hledac-indiana-jones-nacisti.A250212_171259_domaci_fred
• Český rozhlas. (2016). Před 70 lety Američané vyzvedli štěchovický poklad. Od té doby ho hledají dobrodruzi. [cit. 12.02.2025]. Dostupné z: https://www.irozhlas.cz/veda-technologie_historie/pred-70-lety-americane-vyzvedli-stechovicky-poklad-od-te-doby-ho-hledaji-dobrodruzi_201602110921_akottova
• Seznam Zprávy. (2022). Štěchovický poklad jsem si vymyslel, přiznal konečně slavný pátrač. [cit. 12.02.2025]. Dostupné z: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/porady-videoreportaze-stechovicky-poklad-jsem-si-vymyslel-priznal-gaensel-220023
• Česká televize. (2022). Štěchovický poklad - ČT edu. [cit. 12.02.2025]. Dostupné z: https://edu.ceskatelevize.cz/video/12997-stechovicky-poklad