Hlavní obsah
Lidé a společnost

Svatovítský poklad: Pouhý zlomek bohatství ukrytého pod Prahou?

Foto: NPC/Chat GPT

Tajemný Svatovítský poklad fascinuje historiky i hledače pokladů. Co když nalezené bohatství bylo jen začátkem? Skrytá tajemství katedrály možná stále čekají na svého objevitele.

Článek

Představte si temnou noc v roce 1420. Praha se zmítá v neklidu, husitské vojsko postupuje městem a duchovní horečně balí truhlice plné pokladů. Zlaté kalichy, drahocenné relikviáře, královské insignie—vše mizí v tajných komnatách pod katedrálou svatého Víta. Kam přesně? To nikdo neví. Staletí míjela a poklad zůstal skryt. Jaké byly osudy těch, kdo se jej pokusili nalézt? Bylo snad jeho tajemství chráněno nejen zdmi katedrály, ale i příběhy o kletbách a nešťastných koncích hledačů?

Pak přichází rok 1873. Dělníci při rekonstrukci katedrály narazí na dutý prostor ve zdi. Když odhrnou sutiny, zaleskne se zlato. Svatovítský poklad je znovu objeven! Relikvie nevyčíslitelné hodnoty, zdobené drahokamy, pečetidla starých králů, nádherně vykládané knihy—všechny tyto předměty najednou spatřily světlo světa. Ale bylo to všechno? Nebo se hluboko pod Pražským hradem stále ukrývá cosi většího—něco, co dosud nikdo neodhalil? Byly snad nalezené poklady jen odleskem většího tajemství, které zůstává ztraceno?

Jedním z největších tajemství kolem pokladu je, proč se o něm vedou záznamy už od 10. století. Je možné, že část relikvií byla ukryta ještě v době prvních Přemyslovců? Staré kroniky naznačují, že chrám svatého Víta byl místem, kde se nejen konaly korunovace českých králů, ale také se zde ukládaly posvátné předměty.

Neodhalené komory a stopy k dalšímu pokladu

Historikové, lovci pokladů i amatérští badatelé spekulují: je katedrála svatého Víta skutečně prozkoumána do posledního kouta? Některé prameny naznačují, že za husitských válek byla část pokladu ukryta tak důmyslně, že se k němu už nikdy nikdo nedostal. Pověsti mluví o zasypaných vchodech, tajných kryptách a chodbách, které vedou hluboko pod Pražský hrad. Existuje legenda, podle níž byl poklad rozdělen na několik částí a rozvezen do skrytých svatyň po celém království. Pokud je to pravda, mohl by být část pokladu stále pohřbena někde v nitru Prahy.

V roce 1928, při výkopech v areálu Hradu, narazili archeologové na podivné klenuté prostory. Byly však rychle zapečetěny a dodnes není známo, co se v nich skrývalo. Někteří tvrdí, že šlo o zásobárnu artefaktů Karla IV., jiní věří, že tam mohla být část Svatovítského pokladu, o které veřejnost nikdy neslyšela. Nejenže se k těmto prostorám nikdy nevrátili, ale existují i svědectví, že úřady aktivně potlačovaly jakékoli další pátrání.

V roce 1953, v době komunistického režimu, se katedrála a její podzemí dostaly pod přísnou kontrolu státu. Existují záznamy o zvláštní expedici, která měla za úkol prozkoumat neznámé chodby pod chrámem. Výsledky této mise však nikdy nebyly zveřejněny. Co tehdy badatelé objevili? Byly tam jen staré zdi a trosky? Některé neoficiální zdroje tvrdí, že členové této expedice zmizeli beze stopy a jejich jména byla vymazána z veškeré dokumentace. Je možné, že našli něco tak významného, že se rozhodlo o utajení jejich objevu?

Poklad, který stále čeká na svého objevitele

Co když to, co známe jako Svatovítský poklad, je jen špička ledovce? Co když hlavní část bohatství zůstala ukryta v zapomenutých chodbách? Může se jednat o zlatý poklad, ale také o něco mnohem cennějšího—historické dokumenty, artefakty z dávných dob.

Podle některých teorií existují pod katedrálou doposud neobjevené místnosti. V roce 2011 proběhlo radarové skenování podzemí katedrály a objevilo neznámé duté prostory pod hlavní lodí. Jsou to snad další skryté komory, kde by mohl být ukrytý ztracený poklad? Proč je dodnes nikdo neprozkoumal?

A pak je tu otázka záhadných svitků nalezených mezi relikviemi pokladu v 19. století. Obsahovaly podivné nákresy a zmínky o „bráně pod trůnem světců“. Mohlo by to znamenat, že existuje další skrytá krypta?

Jedna z nejodvážnějších teorií tvrdí, že pod katedrálou vede tajný tunel až k Vltavě. Pokud by to byla pravda, mohlo by se tam skrývat ještě mnohem víc než jen ztracený poklad. Možná existuje spojení mezi Svatovítským pokladem a legendárním pokladem templářů, který měl údajně putovat Evropou a nakonec zmizet neznámo kde.

Ať už je pravda jakákoliv, jedno je jisté: Svatovítský poklad je stále zahalen tajemstvím. Možná čeká na někoho, kdo se odváží hledat dál. Možná čeká právě na vás.

Seznam použitých zdrojů :

1. Svatovítský poklad na Pražském hradě. Kudy z nudy [online]. [cit. 2025-03-26]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/stala-expozice-svatovitskeho-pokladu-na-prazskem-h

2. Svatovítský poklad. Prague City Line [online]. [cit. 2025-03-26]. Dostupné z: https://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/svatovitsky-poklad

3. Prohlédněte si poklad sv. Václava, jehož stálou expozici na Hradě otevřeli Klaus s Dukou. Hospodářské noviny [online]. [cit. 2025-03-26]. Dostupné z: https://art.hn.cz/c1-54221710-prohlednete-si-poklad-sv-vaclava-jehoz-stalou-expozici-na-hrade-otevreli-klaus-s-dukou

4. PODLAHA, Antonín a ŠITTLER, Eduard. Svatovítský poklad. Praha: Metropolitní kapitula pražská, 1903.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz