Hlavní obsah

Ztracený poklad templářů na Moravě: Mýtus, nebo realita?

Foto: NPC/leonardo.ai

Legendy o pokladech templářů na Moravě, zejména na hradu Veveří a v kostele v Jamolicích. Mýtus či skutečnost? Tajemství čeká na odhalení.

Článek

Templářský řád je dodnes obestřen tajemstvím a legendami. Jednou z největších záhad spojených s jeho působením na území dnešní České republiky je pověst o ztraceném pokladu templářů, který měl být ukryt někde na Moravě. Nejčastěji se v této souvislosti zmiňuje hrad Veveří a kostel v Jamolicích. Skutečně zde templáři ukryli nesmírné bohatství, nebo jde jen o romantickou legendu? A může moderní technologie pomoci s jeho nalezením?

Řád templářů byl v českých zemích aktivní především ve 13. století. Jeho členové působili jako váleční mniši a zdatní hospodáři, kteří budovali opevněné komendy a spravovali rozsáhlé majetky. Po zrušení řádu v roce 1312 papežem Klementem V. byly templářské statky zabaveny a rozděleny mezi jiné duchovní i světské instituce. Přesto se pověsti o jejich pokladu nikdy nevytratily.

Pokud se někde na Moravě skrývá templářský poklad, hrad Veveří je jedním z míst, které rozhodně nemohou uniknout pozornosti. Tato impozantní pevnost, která se nachází na strmém kopci nad Brněnskou přehradou, byla od svého vzniku v 13. století nejen strategickým obranným bodem, ale i významným centrem templářské činnosti. Po zrušení templářského řádu v roce 1312, kdy byli členové řádu perzekuováni a jejich majetky rozděleny, se pověsti o ukrytých pokladech začaly šířit jako požár.

Tajemství skrytého pokladu templářů na Veveří pramení z legendy, která tvrdí, že templáři zde během své činnosti ukryli cennosti a posvátné artefakty, aby je ochránili před nepřátelskými silami. Hrad, který měl v té době klíčový vojenský význam, byl perfektním místem pro skrývání pokladů. Po zrušení řádu, kdy templáři čelili vážnému ohrožení ze strany papežského úřadu a evropských monarchů se začala šířit pověst, že templáři ukryli zlato a vzácné předměty do podzemních prostor hradu. Někteří tvrdí, že poklad byl ukryt v tajných komnatách, které byly propojeny spletí chodeb a tunelů, přičemž některé z těchto místností byly navrženy tak, aby se k nim dostal jen zasvěcený člen řádu.

Historie hradu Veveří je však zahalena tajemstvím i po staletích. I když byly prováděny archeologické výzkumy a některé podzemní prostory byly prozkoumány, žádné přímé důkazy o pokladu nikdy nalezeny nebyly. Navzdory tomu hledači pokladů a nadšenci do historie stále prozkoumávají hradní zříceninu a okolní lesy, s nadějí, že jednoho dne objeví něco, co templáři ukryli a co čeká na své objevení.

Dalším fascinujícím místem, které je s pokladem templářů na Moravě často spojováno, je kostel v Jamolicích. Tato vesnice, která se nachází poblíž zříceniny templářské komendy v Templštejně, je známá svou tajemnou atmosférou. Podle místních pověstí měl templářský řád ukrýt poklad nejen v samotném Templštejně, ale také v okolí. Kostel v Jamolicích je podle některých legend místem, kde templáři zakopali své cennosti a posvátné dokumenty, které měly dokládat pravost jejich náboženské moci a historie.

Pověsti tvrdí, že pod kostelem v Jamolicích se nachází podzemní místnosti, které byly uzavřeny po zrušení řádu. Tyto místnosti mají ukrývat nejen poklady, ale také tajné písemnosti a mapy, které vedly k jiným skrytým místům, kde jsou ukryté další cennosti. Archeologové, kteří se o tuto lokalitu zajímali, sice žádné konkrétní důkazy o pokladu nenašli, ale tvrzení o skrytých místnostech a podzemních tunelech zůstávají dodnes.

Mezi nejvíce fascinující aspekty této legendy patří také příběh o podzemních chodbách, které údajně spojují hrad Veveří s okolními lokalitami, včetně Jamolic. Někteří lidé věří, že existují tajné vchody do těchto chodeb, které byly dávno zapomenuty a dnes by je mohl najít jen ten, kdo zná správnou cestu nebo vlastní technické zařízení pro detekci podzemních prostor. Místní hledači pokladů i archeologové se občas vydávají na expedice, při nichž používají georadary, drony nebo jiné moderní technologie, které jim umožňují zkoumat oblasti, které by jinak zůstaly neprozkoumány. Ačkoliv se dosud žádný poklad neobjevil, novodobé pátrání dává těmto legendám novou naději.

Je však také třeba podotknout, že všechny tyto pověsti mohou být pouze výplody fantazie, které vznikly na základě skutečnosti, že templáři byli známí svou zručností v skrývání svých cenností, a že hrad Veveří a kostel v Jamolicích se nacházejí v oblastech, které se přímo nabízejí k takovýmto tajemným příběhům. Ať už poklad skutečně existuje, nebo jde pouze o mystiku minulosti, jedno je jisté: tato tajemství a legendy o skrytých pokladech i nadále fascinují všechny, kteří mají zájem o templářskou historii a hledání ztracených pokladů.

Hledali byste takový poklad? A věříte, že někde na Moravě skutečně čeká na objevení?

Seznam použitých zdrojů:

1. Němeček, J. (2018). Templářské stopy na Moravě. Brno: Městské knihkupectví.

2. Dvořák, M. (2006). Tajemství pokladů templářů v České republice. Praha: Academia.

3. Černý, R. (2013). Veveří – hrad templářů a jeho záhady. Brno: Panta Rhei.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz