Hlavní obsah
Právo a státní správa

„Zdravím, jsem insolvenční správce a budu vám posílat výživné.“ Zbavit se otravných matek je snadné

Foto: Pixabay

Máš prachy, ale nechceš platit svoje dluhy? Zařiď si kličkami insolvenci a žij si jako král.

Více než třetina rodičů v naší zemi nedostává stanovené výživné. Ačkoli se stát snaží upravovat zákony tak, aby se situace narovnala, pokřivený charakter některých neplatičů narovnat nedokáže. Cestička k záchraně se vždycky najde. Ať žije insolvence.

Článek

Vždy, když mojí kamarádce volá cizí číslo, nechá to zvonit a následně si ho prověří. Jako introvert nemá energii na nevyžádané nabídky nebo průzkumy. Těžce zvládá telefonování s nejbližšími. Existuje pro to dnes nespočet možností, které vás před obtěžujícími čísly dokáží snadno varovat. To, které se ukázalo na jejím mobilu, ale mezi kdomivolal.cz, kdotovolal.cz, vyhledatcislo.cz ani nevolejte.cz nebylo. Ale odkazovalo na inzerát insolvenčního správce. A to jednoho zarazí.

Nikdy nevíš, kde máš zapomenutý nedoplatek za popelnice nebo pokutu za rychlost, i kdyby jsi byl ten nejvzornější platič, je lepší mít jistotu. A tak voláš zpět.

„Dobrý den, tady XY. Jsem insolvenčním správcem a budu vám posílat výživné.“ Ozvalo se na druhé straně po jejím představení se.

„Prosím?“

„Pan WZ je dlouhodobě ve velkých dluzích, které nesplácí a řeší další problémy. Potřebuji si ověřit číslo telefonu a bankovního účtu vás a další jeho partnerky, u které má soudem stanovenou výši alimentů na syna. Peníze budou vám oběma chodit ode mě.“

Když něco takového slyšíte, moc se vám nechce věřit. Ji v ujištění, že nejde o hloupý vtip, pomohlo právě dohledání čísla volajícího před samotným rozhovorem. Věděla, že o insolvenci uvažuje otec dcery roky, aby se vyhnul splácení dluhů. Ale také věděla, že má velmi dobře prosperující stavební firmu psanou na blízkou osobu, právě z důvodu neprokazatelnosti příjmů. Že nemá roky bankovní účet a vydává se před úřady za číšníka pracujícího za minimální mzdu, což mu prokoukl a doložil před 13 lety už i soudce při určování péče o dceru. Netušila ale, že je to vážně tak snadné. Ani, že je tak chytrý a počká si na novelu zákona. Vlastně si zaslouží potlesk!

Foto: Pixabay

S insolvencí nejdál dojdeš.

Jak se zbavit svých závazků a namastit si kapsy

Soud povolí insolvenci jen v těch případech, kdy jsou splněny podmínky pro povolení insolvence. Ty stanoví insolvenční zákon. Aby soud mohl insolvenci povolit, musí se dlužník nacházet v úpadku. Úpadek je situace, kdy má dlužník nejméně dva věřitele, u nichž má pohledávky po splatnosti, a není je schopen splácet. Soud dlužníkovi insolvenci nepovolí, pokud je návrhem na povolení insolvence sledován nepoctivý záměr. Jak je tedy možné, že někdo, kdo má za sebou několik pojistných podvodů, trojnásobné zákonné potíže pro řízení v opilosti, škraloupy pro fyzické napadení a ublížení na zdraví a výdělečnou firmu zištně vedenou na příbuzného, může v žádosti o insolvenci uspět? Protože minimální měsíční splátka pro insolvenčního správce je daná? Vážně je to tak absurdně snadné? Takže, když budete hodně chtít, a nebude vám vadit parkovat na čas drahá auta o ulici dál a nepostovat fotky z luxusních dovolených na sítích, můžete si sekat dluhy, jak chcete a smát se všem do tváře, protože u nás to prostě jde. Zdá se, že v Česku by chtěl žít asi každý!

Je povinností správce insolvence posílat výživné v plné výši?

Je povinností dlužníka v oddlužení, aby svému insolvenčnímu správci oznámil, že má soudně stanovenu vyživovací povinnost vůči vyživované osobě. K oznámení je třeba doložit právní titul – rozsudek soudu nebo soudem schválenou dohodu manželů, ze kterých vyplývá povinnost výživné platit. Správce je povinen tuto okolnost zaregistrovat. Upraví výplatu pohledávek ze srážek z příjmů dlužníka, které jsou mu posílány pro oddlužení, tak, aby bylo výživné uhrazeno přednostně a v plné výši. Neoznámí-li dlužník v oddlužení, že má stanovenu vyživovací povinnost vůči nějaké osobě, může vznik nebo existenci takové povinnosti oznámit soudu a správci oprávněná osoba. Oprávněnou osobou bude nejčastěji rodič – zákonný zástupce osoby, na kterou je výživné placeno. Oznámení je vhodné provést jak vůči soudu, tak i správci a opět doložit vznik či existenci vyživovací povinnosti rozsudkem soudu. V případě, kdy insolvenční správce nevyplácí výživné, ačkoli jsou mu pro potřeby oddlužení zasílány srážky z příjmů dlužníka, je na místě podat podnět insolvenčnímu soudu k přezkoumání činnosti insolvenčního správce.

Foto: Pixabay

Břídil Pinocchio.

Poctivost má krátké nohy

Zdá se, jako by rčení z minulých století v tom současném potřebovala často „apgrejdovat“. Ti, co umí ve špíně chodit, mají většinou ten nejluxusnější chlív. Pokud k tomu ještě postrádají svědomí, můžou se usmívat jak sluníčko na hnoji, jen co ráno proloupnou oči. Na druhou stranu, podle statistik Asociace neúplných rodin je v Česku zhruba 560 tisíc neúplných rodin, ve kterých vyrůstá 400 tisíc nezaopatřených dětí. Vyživovací povinnost neplní 38 procent rodičů, jimž soudy výživné vyměřily. V 98 procentech případů jde o otce. Takže, zlatá insolvence. Navíc, když se teď neplatiči můžou těšit na vítané novinky v podobě zákona, díky kterému se jim role „rád bych dal, ale sám mám málo“ zkrátí z pěti let na tři roky, po kterých se jim jejich dluhy jednoduše smáznou. Je to tak snadné.

Gratulky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz