Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.
V dnešním příspěvku se podíváme do jedné z nejzajímavějších kladenských čtvrtí. Vznikla na počátku 40. let minulého století a místní jí neřeknou jinak než Siedlung. Jde přitom o unikátní příklad saské venkovské architektury na našem území.
Článek
Před druhou světovou válkou tvořili Němci přibližně 3,8 % obyvatel Kladna - při sčítání lidu v roce 1930 se tu k německé národnosti přihlásilo celkem 789 osob. Většinou se však jednalo o německy mluvící Židy, takže skutečné číslo bylo ještě o něco nižší. Německá menšina ale měla ve městě nezanedbatelný vliv. V centru Kladna totiž Němci představovali necelou třetinu populace (na Židy připadala zhruba desetina). Hlavní třída ovšem nebyla jedinou zdejší „baštou němectví“. Dalším centrem německého živlu se staly kladenské železárny Poldi. Význam německé menšiny ještě navíc vzrostl po začátku okupace, kdy byli do čela tamních průmyslových závodů dosazeni němečtí odborníci z říše, kteří se do Kladna přistěhovali spolu se svými rodinami. Úřady proto musely tyto nově příchozí někde ubytovat. A tak vznikla městská čtvrť s názvem Poldi Siedlung („Osada Poldi“).
Zmíněná kolonie vyrostla u tehdejšího jihovýchodního okraje Kladna (ve směru na Kročehlavy), v prostoru ohraničeném lesem a silnicí Kladno–Buštěhrad. Nachází se v dnešních ulicích Kpt. Jaroše, Jana Velly, 5. května a Lidických žen (jeden objekt je rovněž v ulici Herbenova). Další domy kolonie byly postaveny v prostoru nynější Děčínské a Mostecké ulice. V první polovině 70. let je ale nahradily paneláky. Podle historika Miloše Hořejše má sídliště koncepčně připomínat zahradní města architektů Paula Schmitthennera (1884–1972) a Heinricha Tessenowa (1876–1950) ze stuttgartské školy (Stuttgarter Schule). Jsou v něm zastoupeny hned tři stavební typy domů: typ Doppelhaus se dvěma domovními vchody, typ Reihenhaus se třemi domovními vchody a patrové domy či dvojdomy. V těchto domech byly instalovány rozvody teplé a studené vody, nechyběly v nich ani koupelny (nešlo tehdy o samozřejmost, lidé se totiž mnohdy koupali v neckách). Patrové domy vedoucích zaměstnanců Poldi byly vybaveny pokoji pro hosty a přiléhajícími garážemi. Němci plánovali i stavbu reprezentativního centra, jehož chloubou měl být stranický dům NSDAP (Haus der Partei), postavený ve stylu monumentalismu. Vedení Poldiny hutě kvůli tomu vyhlásilo architektonickou soutěž, které se zúčastnili Wilhelm Jost (1887–1949), Emil Leo (1894–1974), Friedrich Zotter (1894-1961) anebo Diez Brandi (1901–1985).
Chtěli byste dochovanou, nedochovanou i nerealizovanou část Poldi Siedlungu navštívit? Tady je plán trasy. (ZDE)
Několik archivních fotografií Poldi Siedlungu je možné zhlédnout na stránkách projektu Kladno minulé. Většina černobílých snímků zachycuje právě demolici tzv. českého Siedlungu. Jejich autorem je amatérský fotograf František Pošta. Viz tyto odkazy: ZDE, ZDE, ZDE, ZDE, ZDE, ZDE a ZDE. Další dobové fotografie pořídil pan Stanislav Čurda. (ZDE) Zaniklou část Siedlungu můžete vidět i na facebookové stránce Kladno historické (ZDE a ZDE).
Přibližně 120 unikátních snímků z období samotné výstavby této dělnické čtvrti zase ve svých sbírkách schraňuje místní Sládečkovo vlastivědné muzeum. Dva z těchto snímků lze spatřit v dokumentu Romana Rezka s názvem Příběh jedné vesnice. Sbírka jako taková ale veřejnosti přístupná není.
Eva Semotanová, Robert Šimůnek, Martin Kuna, Květa Hrnčířová, Jiří Kovařík, Zdeněk Kuchyňka. Historický atlas měst České republiky. Svazek č. 17, Kladno. Historický ústav Akademie věd České republiky, Praha 2007. Dostupné na: http://towns.hiu.cas.cz/HAM/kladno/kladno-seznam-map-cz.pdf [cit. 3-3-2024]
Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.
Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.