Článek
Věštecký systém ifá je tradičním jorubským prostředkem při poznávání budoucnosti a vysvětlování přítomnosti. Poznání je zprostředkováno orišou Ifá, zároveň při věštbě spolupracuje oriša Ešu, jehož figurka či symbol by měl vždy stát vedle věštecké tabulky na níž jsou zaznamenávány výsledky věštby. Oriša je v jorubském náboženství pojem označující božstvo nebo ducha. Věští se pomocí věšteckého řetězu nebo ořechů kola (což jsou semena stromu Sterculia acuminata), které jsou uchovávány v tradiční misce s víkem. V sousedním beninském vodunu se podobný systém věštění nazývá fa a stojí za ním stejnojmenný vodun Fa.
Průběh věštby
Systém věštění je komplexním typem geomantie stojící na sofistikované kombinatorice. Věštec hodí na speciální desku šestnáct ořechů a poté zaznamená na tabulku jednu nebo dvě čárky podle počtu lícových a rubových stran dopadnuvších ořechů, respektive podle sudého či lichého výsledku. Hází se vždy dvaatřicetkrát. Z výsledného obrazce čárek na tabulce se poté vykládá význam věštby. Výsledky vrhů jsou zapisovány po dvojicích, a proto je vodítkem věštce šestnáct základních obrazců. Dále se však usuzuje také podle vnitřní souvislosti každého obrazce. Rozlišuje se šestnáct bazálních výkladových skupin a to na 256 odvozených skupin a ty potom na dalších 4096 odvozenin. Věštec zná nejen význam všech těchto variací, ale i na ně navázaná říkadla a přísloví.
Oněch 256 skupin je rozděleno do dvou základních kategorií. První se nazývá Ojú Odú neboli hlavní Odú a skládá se z šestnácti skupin. Druhá kategorie se skládá z dvou set čtyřiceti skupin zvaných Amúlú Odú. Oriša Orunmila je označován za Velkého kněze, neboť světu zjevil základní věštbu a proroctví. Věštci babaláwové nebo íyánífásové jsou považováni za kněze ifá. Věštci používají buď věštecký řetěz známý jako opélé, nebo ořechy kola zvané ikin vrhané na dřevěnou věšteckou desku Opón Ifá.
Jorubská tradice
Mezi Joruby vyznávajícími tradiční jorubské náboženství (případně jeho synkretismus s islámem nebo křesťanstvím) dává kněžím ničím neomezený přístup k náboženskému učení oriša Orunmila. Oriša Ešu je tím, kdo propůjčuje poznání věštcům. Ešu je také tím, kdo drží klíče od ire (tedy štěstí nebo požehnání). Literární dědictví Odu Ifá obsahuje šestnáct hlavních knih, o nichž se předpokládá, že odkazují na všechny situace, okolnosti, činy a důsledky v životě člověka na základě ese (neboli básnických návodů). Ty tvoří základ tradičního jorubského duchovního vědění a jsou základem všech jorubských věšteckých systémů.
Kromě šestnácti základních znamení zahrnuje věštění ifá také hlavní znamení, kterým je kombinace Ose a Otura, a to zprava doleva. Věštění napomáhá lidem vysvětlovat minulost, vyznat se ve složité přítomnosti a předpovídat budoucnost. Vypovídá rovněž o případném nebezpečí a potřebě obětovat příslušnému orišovi pro zajištění štěstí.
Zdroje:
HAVELKA, Ondřej. Africká náboženství: religionistika, teologie, afrikanistika. Praha: Dingir, 2024.
MILDNEROVÁ, Kateřina. Pití fetišů. Náboženství a umění vodun v Beninu. Praha: Malvern, 2012.
Audio zdroje:
HAVELKA, Ondřej. Český rozhlas – Vltava. Tělesné modifikace s doktorem Havelkou. Praha, 2024.
HAVELKA, Ondřej. Český rozhlas – Radio Wave. Amulety s verši Koránu pokapanými kohoutí krví: Afrika s religionistou Havelkou. Praha, 2023.
HAVELKA, Ondřej. Český rozhlas – Radio Wave. Obraz padlého anděla v abrahámovských náboženstvích. Praha, 2022.