Hlavní obsah
Lidé a společnost

Hitlerovy zázračné zbraně měly být vyvíjeny nedaleko českých hranic

Foto: Ondřej Sobín

Hitlerovo UFO.

Nedaleko Krkonoš se za druhé světové války budovala jedna z největších podzemních vojenských staveb Třetí říše.

Článek

V Dolním Slezsku, asi 30 km severně od Broumova nacistické Německo budovalo komplex podzemních prostor. Soví hory se rozkládají na jihozápadě Polska, patří do Krkonošsko - jesenického podhůří. Na české straně hranic je nejbližší obec Janovičky. Pohoří je tvořeno tvrdými rulami, nejvyšší horou je Velká Sova (1015 m).

Práce započaly na podzim 1943, prováděla je Slezská průmyslová společnost. Stavba dostala název Riese - česky obr. A obr to skutečně byl. 9 km chodeb, sály vysoké až 18 metrů. Než však mohly být kopány podzemní prostory, bylo třeba vytvořit infrastrukturu na povrchu. Byla vybudována úzkorozchodná železnice (60 km kolejí), mosty, tunely, dále 36 km silnic, malé přehrady jako zásobníky vody, ubikace pro strážné a dělníky. Od května 1944 projekt přebírá Organizace Todt, na těžkou a nebezpečnou práci jsou přiváženi vězni z koncentračních táborů. Většina z Osvětimi, nedaleko byla pobočka Gross - Rosen. V období největšího stavebního úsilí zde pracovalo v nelidských podmínkách 28 000 vězňů, asi 5000 z nich zemřelo. Pod Riese patří sedm podzemních továren a zámek Ksiaž, kde bylo vybudováno několikapatrové podzemí. Ksiaž je mimochodem třetí největší zámek v Polsku s velmi bohatou historií.

Foto: Ondřej Sobín

Zámek Ksiaž.

Zámek Ksiaž a podzemní město Riese mělo být patrně velké vědecko - výrobní centrum, které měl dozorovat osobně Adolf Hitler, mající zde zároveň svůj hlavní stan.

Zajímavý je také komplex Molke se svou slavnou „Mucholapkou“. Je v údolí nad bývalým černouhelným dolem Waclaw. Uhlí se tady těžilo od konce 18. století, v dole pracovalo až 4600 horníků, až do roku 1964 fungovala uhelná elektrárna 18 MW. 9.7.1930 však při výbuchu plynu v dole zahynulo 151 horníků a těžba byla zastavena. Až do roku 1942, kdy v areálu dolu zahájila výrobu trhavin společnost Dynamit Nobel AG. Vyráběla se trhavina Donarit, ta se velmi hodila na ražbu tunelů Riese. Později zde vzniklo zařízení Molke Werke (granáty, trhaviny, součástky pro V-1), s pracovním táborem pro 1500 vězňů. Vězni pracovali výhradně v podzemí, jejich konečný osud není znám, pravděpodobně byli pohřbeni v jedné z chodeb dolu.

Foto: Ondřej Sobín

Mucholapka.

Mucholapka - nacistické Stonehenge. Železobetonový dvanáctiúhelník o jehož účelu se vedou zajímavé diskuse. Nejjednodušší vysvětlení (nudné) je, že se jedná o základ chladící věže. Avšak nenašlo se žádné kondenzační potrubí. Také fakt, že od elektrárny k Mucholapce vedou podzemními tunely elektrické kabely schopné zásobovat elektřinou menší město je zvláštní. Rozhodně atraktivnější je Mucholapka jako přistávací základna pro nacistické létající talíře, ale vše přebíjí projekt Die Glocke! Několik metrů vysoký rotující zvon obsahující jakousi rtuti podobnou látku Xerum 525. Zvon měl mít antigravitační pohon, takže byl k Mucholapce připoután řetězy, vyžadoval obrovský přísun energie, proto ta kabeláž. Po aktivaci měl vysílat smrtící záření, které nepříteli působilo rozklad tkání. Mimo tyto drobnosti měl zvon fungovat též jako stroj času… Bohužel, všech 62 vědců pracujících na této Wunderwaffe bylo v květnu 1945 zavražděno.

Foto: Ondřej Sobín

Fieseler Fi-103

I když nejste zastánci konspiračních teorií, Soví hory rozhodně stojí za návštěvu. Krásná krajina zatím bez velkého turistického ruchu, na Velké Sově je rozhledna, po druhoválečných památkách vede černá! turistická stezka. Muzea jsou přístupná za rozumný peníz, průvodci rozumí česky a hlavně, je to kousek od hranic.

A až budete procházet zpřístupněné chodby, vzpomeňte si na vězně, kteří zde zahynuli, a pro které budování podzemních prostor bylo opravdovým peklem.

Prameny: Informační tabule na místě

Milan Zacha Kučera, Největší tajemství Třetí říše, AOS 2017

Roger Ford, Německé tajné zbraně, Ottovo nakladatelství 2016

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz