Hlavní obsah
Lidé a společnost

Češi a Vánoce. Někteří je neslaví vůbec, jiní doma vítají Santu Clause

Foto: Unsplash

Většina lidí má tradiční české Vánoce ráda a nic na tom nemění fakt, že je naše společnost převážně nevěřící. Jsou ale mezi námi i Češi, kteří je neslaví vůbec, nebo Ježíška vyměnili za Santu Clause.

Článek

Před obchodní centrum přijíždí nasvětlený kamion s reklamou na sladkou limonádu. Natěšené davy lidí se svými ratolestmi se těší, až z jeho útrob vykoukne vousatá postavička v červeném kabátě a jeho pomocníci. Show začíná. „Martínku, podívej! Už se těšíš, až Santa Claus přijde i k nám?“ povídá mladá maminka svému asi tříletému synkovi. Ten samý prosincový večer se jinou českou domácností line vůně pečeného cukroví. „Už zase ti sousedé pečou, co na tom mají? Ještě, že my Vánoce neslavíme,“ říká si sama pro sebe rovněž mladá žena, jejíž děcko si ve vedlejší místnosti hraje hry na tabletu. Ano, i takto vypadá advent v některých českých domácnostech.

Přestože jsme z velké části národem nevěřícím, Vánoce mají v našich končinách tak moc zakořeněnou tradici, že je slavíme křesťanství nekřesťanství a nikomu to nepřijde divné. Naopak zvláštně působí lidé, kteří ačkoliv jsou rodilými Čechy, Vánoce slaví jinak a nebo vůbec.

Oslava narození Ježíše Krista se ale začala razantně měnit už v minulém století. Ze svátků, které byly především o víře, příjemné večeři a drobných dárcích pro blízké, se stalo období pro mnohé plné stresu, horečného nakupování a zlatým dolem pro obchodníky, jejichž vánoční marketingové kampaně začínají snad každý rok o něco dříve. Letos se první vánoční výzdoba začala objevovat v době, kdy lidé ještě nosili kraťasy.

Santa Claus už létá i do Česka

Další podstatnou proměnou prošly v našich končinách Vánoce po pádu železné opony. Západní vlivy udělaly z Vánoc bezbřehý konzum, který prezentovali zejména americké filmy. Lidé poznali Santu a jeho soby, a také zjistili, jak opulentně se slaví tyto svátky za oceánem. Některé americká verze Vánoc tak nadchla, že přešli od Ježíška k Santovi. Někdo si vystačí jen s výzdobou, která zkrátka není typicky česká. Před rodinnými domy svítí Santa a jeho sáně, do domu však stále nosí dárky Ježíšek.

Jinde se ale „amerikanizovali“ zcela. Za dětmi tak chodí Santa a dárky se rozdávají 25. prosince ráno. Možná je to tím, že náš Ježíšek je hodně zahalen v mlze a představuje jakousi abstraktní nevinnou postavu, kterou si každý může představit jinak. To Santa Claus je zkrátka dědeček, kterého každý zná. Sice jde o marginální skupinu Čechů, starší výzkum udává pouhé jedno procento, avšak v zemi se silnou ježíškovskou tradicí šlo už před několika lety o nezanedbatelné číslo a aktuálně se k Santovi může přiklánět daleko více lidí.

Foto: Pixabay

Obchody jsou plné figurek, které připomínají Santu Clause.

Češi mají různé důvody, proč Vánoce neslaví vůbec

Významnější je skupina, kde se Vánoce zkrátka neslaví vůbec. Podle zmiňovaného průzkumu jde asi o 8 % obyvatel s českou národností, kde se nepeče cukroví, nezpívají se koledy, nezdobí se stromeček ani se nerozdávají dárky. V mém okolí vím o dvou takových rodinách. Obě jsou alternativně laděné a obě, ačkoliv se vzájemně neznají, uvádějí podobné důvody ignorace Vánoc.

Žádnou roli v jejich neslavení vánočních svátků nehraje ekonomická situace. Zde jde především o přesvědčení zejména maminek, že by jejich ratolesti „neměly být oblbovány čímkoliv nadpřirozeným“ a také jakousi morální stránku věci s tím, že jim děti někdy v budoucnu vytknou záměrnou lež. Obě rodiny mají rovněž společné veganství a silnou tendenci upínat se k ezoterickým tématům, která jsou paradoxně obdobnou vírou v nadpřirozeno jako víra v Ježíška.

Současně je už dávno prokázané, že pohádky a hry jsou pro děti přínosné. Tvoří jejich osobnost a také morální chápání. Víra v Ježíška tak není žádné zatemňování dětské mysli, ale naopak dítě si těšením na dárky zoceluje trpělivost a celkově mu víra v něj může pomoci vylepšit představivost, která se v budoucnu může hodit v mnoha oborech.

Další skupina, jež záměrně neslaví Vánoce, jsou lidé, kterým začal vadit jejich komerční charakter a celý ten humbuk kolem. Také takové lidi znám a chápu jejich motivaci a s jejich názorem, že obchodníci lidem kradou ducha Vánoc, souhlasím. Jsou to ale bezdětní lidé, kteří si svátky mohou dovolit ignorovat, aniž by tím své potomky připravili o zážitky.

Foto: Unsplash

Některá obchodní centra začínají být vánočně vyzdobena už koncem října.

Pak je tu ještě jedna skupina lidí, která v Česku neslaví Vánoce. Jsou jí Svědkové Jehovovi. Jejich motivace je náboženského charakteru. Navíc neslaví narozeniny a jmeniny ani další svátky.

Kouzlo Vánoc v obchodech nenajdete

Vánoce mohou v Česku nabývat mnoha podob, od „amerikanizace“ svátků v podobě dekorací se Santa Clausem, jeho přijetí do domácnosti, až po jejich záměrnou ignoraci. Mnoho lidí se však na jednom shodne – marketingová mašinérie před Vánoci je přehnaná a s tradiční oslavou nemá společného zhola nic.

Anketa

Kdo nosí do vaší domácnosti dárky?
Ježíšek
73,9 %
Santa Claus
1,6 %
Děda Mráz
1,2 %
Dárky si rozdáme sami mezi sebou
7 %
Vánoce neslavím
16,3 %
Celkem hlasovalo 989 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz