Hlavní obsah
Psychologie

Detox od sociálních sítí uleví psychice. Nejhorší jsou první dny po odpojení

Foto: Copilot (Generováno AI)

Lidé tráví v zajetí sociálních sítí obrovské množství času. A v mezičase zobou antidepresiva. Není teď ta správná chvíle na odpojení?

Článek

„Nemám čas, nestíhám, je toho teď moc.“ Také tato slova ve svém okolí slýcháte až nápadně často? A nevycházejí přímo z vás? Efektivní nakládání s časem je v uspěchané době stále složitější, přesto jsou lidé podle výzkumů několik hodin denně ve spárech sociálních médií.

Podle vědců z Masarykovy univerzity v Brně tráví děti a dospívající sledováním dění za obrazovkou mobilního telefonu v průměru 4 hodiny a 11 minut. Z toho velká část připadá na sociální sítě, jako je Facebook, TikTok, Instagram nebo YouTube. U dospělých jsou to v průměru „jen“ 2,5 hodiny denně. Do této skupiny jsou však započítáni i senioři, kteří ve velké míře zůstávají u tlačítkových telefonů.

Můžeme uvažovat tak, že lze sociální sítě užívat i ke vzdělání či osobnímu rozvoji, nicméně i přes tento fakt zde zůstává poměrně obrovské množství času, které je prokrastinováno.

Jsme bombardováni notifikacemi, novými reely, videozáznamy s roztomilými zvířátky, vlogery, názory influencerů či reklamami. V tak obrovském množství nových „zajímavostí“ nám občas může uniknout i důležitější zpráva třeba o zasnoubení kamaráda nebo pozvánky na večírek (kde beztak všichni budou koukat do mobilů).

Sociálními médii jsme doslova pohlceni a jejich provozovatelé jsou si toho naprosto vědomi a chtějí, abychom právě na jejich síti strávili ještě více času. Facebook přece „pomáhá navázat kontakt s lidmi ve vašem životě a sdílet s nimi své příspěvky“, jak hlásá na své úvodní stránce. TikTok zase láká na sledování inspirativních tvůrců, lajkování videí či komentáře. Svět za displejem mobilních telefonů je lákavý a podmanivý.

V tomto světě se můžeme prezentovat dle naší vůle, ukazovat přátelům jen to, co považujeme za vhodné, stejně tak konzumovat obsah tvořený jimi, sledovat své oblíbené značky, influencery, youtubery a další celebrity online světa. A tak trávit hodiny a hodiny a všude okolo říkat, jak není na nic čas.

Ale je.

Zkusili jste se někdy od sociálních sítí odpojit? Není to tak těžké, jak se může zdát. Alespoň pokud jste dospělí. Zásadní je první krok a vůle poctivě vydržet bez Instagramů a Facebooků prvních několik dní. Vypněte si notifikace, přesuňte si ikony sociálních médií v mobilu na nepoužívanou plochu a začněte věnovat ty průměrné dvě a půl hodiny denně, které tráví dospělí na sociálních sítích, jinak.

Foto: Unsplash

Rychle s tím na Instagram. Ale proč proboha?

Zpočátku možná budete na své okolí působit jako exoti. Své přátele nejprve upozorněte. Sám sociální sítě téměř nepoužívám a vím, jak je těžké někomu vysvětlit, že na Facebooku nejsem a že mi zkrátka na Messenger nic napsat nemůže.

Nabídnu mu alternativy, kterých je dostatek, existuje spousta aplikací, jež nejsou vázané na nějaký profil na sociální síti. Tou nejběžnější je WhatsApp, případně jsou tu stále sms, iMessages, maily nebo stačí zavolat. Archaické? Ale kdepak. Opravdoví přátelé budou mít pochopení a ti ostatní vám mohou být ukradení.

Existují průzkumy, které se věnují vlivu sociálních médií na lidskou psychiku. Ta nejznámější dokazuje, že používání Facebooku a dalších podobných sítí vede ke zhoršenému duševnímu zdraví, nevyrovnanosti a depresím. Ve zvýšené míře se toto týká dospívajících. Podle jiné studie je Facebook škodlivý pro duševní zdraví od samého založení, tedy od zhruba poloviny nultých let. K nám se pak modrá sociální síť dostala masivněji o něco později.

Velmi nápadné je, že se za podobně stejnou dobu po celém světě rapidně zvyšuje počet uživatelů antidepresiv. V Česku posledních dvacet let narostla spotřeba těchto medikamentů šestinásobně, přičemž je užívá asi 700 tisíc lidí. Čím to asi bude? Odborníci mluví o covidu, válce či zdražování. Ale nejsou všechna tato témata masivně šířena právě sociálními sítěmi?

Ušetřený čas, který vyhazujete brouzdáním sociálními médii nebo klikáním na nesmysly, využijte efektivněji a ještě si možná ušetříte spoustu nervů. Věnujte se přátelům v reálném světě, dětem, knihám nebo se online vzdělávejte, k tomu sociální média potřeba nejsou. Nepotřebujete-li tato média k vaší práci, pak není důvod s nimi ztrácet čas. Jen si spočítejte, kolik času dohromady dělají ty průměrné dvě a půl hodiny denně. Za měsíc to je 75 hodin, což jsou více jak tři celé dny.

Anketa

Kolik času za den trávíte na sociálních sítích?
Odhadem více jak 3 hodiny.
9,7 %
Asi tak 2 až 3 hodiny.
25,8 %
Maximálně 2 hodiny.
6,5 %
Myslím, že do hodiny za den.
9,7 %
Jen pár minut.
12,9 %
Žádný, sociální sítě nepoužívám.
35,4 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 62 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz