Hlavní obsah
Lidé a společnost

Israel „Iz“ Kamakawiwo'ole. Havajskou hudební legendu celý život trápila morbidní obezita

Foto: Kent Buckingham, CC BY-NC 2.0, Flickr

Jeho jméno, které zní Israel Kamakawiwo'ole, možná neznáte. Jeho nejslavnější skladbu Somewhere Over the Rainbow znát budete.

Článek

Na rodné Havaji je považován za kulturní ikonu takové velikosti, jako třeba Bob Marley na Jamajce. Oba hudebníci bohužel mají i podobný osud, protože (byť za jiných okolností) zemřeli předčasně.

Kamakawiwoʻole, známý jednoduše jako Iz nebo „hlas Havaje“, se narodil v květnu 1959 v Honolulu jako příslušník domorodé komunity Havajců, kteří dnes na ostrovech činí pouhých 10 % obyvatelstva. Od dětství si zpíval a miloval hudbu, stejně tak své rodné souostroví. Už v 11 letech se stal součástí kapely, kterou založil jeho starší bratr Skippy a bratranec Allan. Oba totiž zaujal Izův jemný hlas.

V 15 letech pokračoval už jen s bratrem v kapele Mākaha Sons of Ni‘ihau, která se proslavila na celé Havaji, ale i na jiných pacifických ostrovech. Mezi roky 1976 a 1982 vydali neuvěřitelných deset alb plných havajských rytmů. Jejich hudbu považovali mnozí za havajský skvost oživující původní kulturu souostroví.

Oba bratři trpěli masivní nadváhou, což se negativně podepisovalo na jejich zdraví. Těžkou ránou pro kapelu byla Skippyho předčasná smrt v roce 1982. V pouhých 28 letech zemřel na infarkt. Iz se poté na čas z veřejného života stáhl, aby se věnoval rodině a jen občas vystupoval se spřátelenou kapelou. Oženil se se svojí kamarádkou z dětství a v roce 1983 se mu narodila dcera.

Hlas Havaje

K hudbě se plně vrátil na konci 80. let, tentokrát sólově a jeho hvězda začala strmě stoupat i mimo Havaj. Koncertoval nejen na ostrovech, ale i na americké pevnině. Hned jeho první deska Ka’ano’ z roku 1990 se na Havaji stala albem roku, přičemž obsahovala píseň Somewhere Over the Rainbow/What a Wonderful World, jíž dominuje jen ukulele a Izův hlas - mimochodem jde o předělávky písniček Judy Garlandové a Louise Armstronga. Už tehdy začínal mít zdravotní problémy spojené s obrovskou nadváhou, špatně se mu chodilo a při pohybu se zadýchával. O tři roky později přišlo album Facing Future, které znovu obsahovalo zmíněnou skladbu a Iz se stal doslova ze dne na den havajskou superstar.

Živá interpretace písně byla ještě zábavnější a Iz během vystoupení často měnil slova, a tak sice melodii znal každý, ale slova se nikdy nemohla oposlouchat. Možná i proto byl Iz zvolen v roce 1994 nejlepším bavičem Havaje. Mimochodem deska Facing Future je dodnes nejúspěšnějším Havajským hudebním albem.

Iz se sice nezaměřoval jen na tradiční havajskou hudbu, přesto mu právě ta nejvíce přirostla k srdci. V jeho písních byl znát vliv jazzu nebo reggae, ale i klasického popu. Většinou však zpíval o Havaji a kromě hudby byl hlasitým zastáncem havajských práv a ochrany místního kulturního dědictví. Jeho píseň Hawaiʻi 78 je často považována za hymnu havajského hnutí za suverenitu.

Foto: Pixabay

Havaj

Předčasná smrt

Hudebník už v době své největší slávy trpěl zdravotními komplikacemi spojenými s morbidní obezitou. Měl problémy s pohybem, ale i s dýcháním a často končíval v nemocnici. Přesto se dál věnoval hudební tvorbě a do roku 1997 vydal další dvě úspěšné desky. Téhož roku získal mnoho hudebních ocenění, mimo jiné se opět stal bavičem roku Havaje a také nejlepším zpěvákem. Ocenění si ale převzít nemohl.

V červnu 1997 byl akutně hospitalizován s dýchacími obtížemi. V té době vážil neuvěřitelných 343 kg a jeho tělo takový nápor nezvládlo. Izovo srdce se zastavilo 26. června, když mu bylo pouhých 38 let.

Havaj se tehdy ponořila do smutku. Na budově kapitolu v Honolulu byla na jeho počest stažena havajská vlajka na půl žerdi a tělo bylo na stejném místě vystaveno. Po státním obřadu, kterého se zúčastnilo 10 tisíc lidí, byl Izův popel slavnostně za rytmů jeho hudby rozptýlen do oceánu u pláže Makua. Po celé Havaji ten den troubila auta a hrála Izova hudba.

Izův odkaz žije na Havaji, ale i na internetu

Israel Kamakawiwo'ole je stále považován za největšího havajského hudebníka. Jeho skladby přináší klid, naději i nostalgii. Píseň Somewhere Over the Rainbow představuje jakýsi symbol Havaje a dalece přesahuje Izův krátký život. Podmanivá interpretace staré písničky se po jeho smrti hraje dál po celém světě. Izův jemný hlas s doprovodem na ukulele se objevil i v mnoha filmech či seriálech. K masivnímu rozšíření skladby a Izově posmrtné popularitě pak přispěl internet. Oficiální klip Somewhere over the rainbow, který obsahuje i záběry z hudebníkova veselého plážového pohřbu, má dnes YouTube skoro 1,4 miliardy přehrání.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz