Článek
Když se bolševici v Rusku v roce 1917 chopili moci, byli dle marxisticko-leninské doktríny Vánoce prohlášeny za buržoazní přežitek, stejně tak jako ostatní křesťanské tradice. Dětem byly ve školách vtloukány do hlavy rady, jak mají doma ničit kříže a nechtít po rodičích, aby se zdobili stromky. Takzvaná Liga militantních ateistů namísto vánočních svátků zavedla protináboženské prázdniny.
Komunisté však ve 30. letech od striktního požadavku, údajně kvůli dětem, ustoupili, ale jejich slavení přesunuli na Nový rok. Tehdy se také poprvé objevil Děda Mráz, jehož předlohou měl být svatý Mikuláš.
Dědu Mráze se snažil na počátku padesátých let minulého století vnutit lidem v Československu Antonín Zápotocký. Jeho Sovětským svazem vynucená snaha moc úspěchu nepřinesla a dnes působí spíše úsměvně. Jenže v době, kdy zrůdný totalitní režim utvrzoval v našich končinách svoji moc, lidem moc do smíchu nebylo.
Ježíšek byl oficiálně zrušen. „Malý Ježíšek, ležící ve chlévě na slámě vedle volka a oslíka, nad chlévem zářící betlémská hvězda, to byl symbol starých Vánoc. Proč? Měl připomínat pracujícím a bědným, že chudí patří do chléva. Když se mohl narodit a bydlet v chlévě Ježíšek, proč byste tam nemohli bydlet vy? Nastaly mnohé převraty. I Ježíšek vyrostl, zestárl, narostly mu vousy a stává se z něho děda Mráz. Nechodí již nahý a otrhaný. Je pěkně oblečený, v beranici a kožichu,“ pronášel ideologická moudra ve svém projevu Zápotocký.
Komunisté ale nechtěli zrušit jen Ježíška. Vadila jim celá sváteční atmosféra a cokoliv spojené s náboženskými tradicemi včetně svíček na adventních věncích či symbol padající hvězdy. Hvězdu nad Betlémem nahradila rudá hvězda a oslava adventu se měla změnit ve slavení Stalinových narozenin, který se příhodně narodil 21. prosince.
Jenže Ježíška se z českých domácností nepodařilo za války vyhnat nacistům, kterým vadil zejména Ježíšův židovský původ, ani komunistům. Ačkoliv v padesátých letech veřejný prostor okupoval Děda Mráz, za dětmi chodil stále Ježíšek, a tak byl znovu povolen v roce 1956.
Přesto zarytí komunisté stále jakékoliv náboženství dle marxisticko-leninského učení odmítají. Je tedy až paradoxní, že taková náruživá komunistka, kterou Kateřina Konečná zcela jistě je, a nic na tom nemění ani fakt, že se skrývá za značkou Stačilo!, drží adventní tradice.
„První svíčka zapálena a vánoční výzdoba rozmístěna…teď bych si k tomu ještě dokázala představit nějakou pohádku v televizi. Bohužel mě čeká náročný pracovní týden, tak se na něj půjdu pomalu připravovat… Přeji Vám všem krásný zbytek neděle a pokud to jen trochu půjde, tak ten předvánoční čas prožívejte bez stresu. To nejdůležitější není počet dárků, nebo dokonale čistá okna, to nejdůležitější totiž je, abychom se všichni ve zdraví společně sešli,“ uvádí Konečná ve svém příspěvku na sociálních sítích a k tomu přidává fotografii první zapálené svíčky na adventním věnci.
První 🪔svíčka zapálena a vánoční výzdoba rozmístěna…teď bych si k tomu ještě dokázala představit nějakou pohádku v 📺televizi. Bohužel mě čeká náročný pracovní týden, tak se na něj půjdu pomalu připravovat…
— Kateřina Konečná (@Konecna_K) December 1, 2024
Přeji Vám všem krásný zbytek neděle a pokud to jen trochu půjde, tak… pic.twitter.com/vuGd06VEuF
Komunisté jsou zodpovědní za pronásledování kněží a věřících, za jejich mučení a zavírání do pracovních táborů. V Československu mají na svědomí umučení faráře Josefa Toufara, který byl nezákonně zatčen a vězněn, načež jej v roce 1950 zabili příslušníci Státní bezpečnosti.
Už jen z tohoto důvodu by bylo nejlepší, kdyby se k takto citlivým tématům Konečná raději nevyjadřovala. Jenže voliči se v malém českém rybníčku neloví snadno a Konečné je jasné, že některým lidem je komunistická minulost ukradená, stejně jako skutečnost, že ačkoliv ona sama chce vystoupení Česka z Evropské unie, je právě Unie jejím živitelem.
Konečné oslava adventu na sociálních sítích však jen potvrzuje, jak je komunistická ideologie zvrácená a využívá jen to, co se jí aktuálně hodí do krámu.