Článek
Tropické lesy a bažinatá údolí jihozápadní Libérie a východní Sierry Leone se nacházejí i dnes daleko od velkých měst a přístavů. V době kolonialismu byl tento temný kout západní Afriky sice mimo centra evropského obchodu, chapadla lovců otroků však sahala až sem. A právě zde existovala po dlouhá staletí obávaná skupina místních domorodců známá jako Crocodile Society – „Krokodýlí společnost“. Její činnost byla a možná stále je zahalena mlčením, respektem, ale především strachem.
Mezi řekami a pralesy
Působení zřejmě nejtajemnější africké společnosti zde zaznamenali evropští průzkumníci i otrokáři. V hlubokých a horkých lesích, kde život formovaly stromy a řeky, se víra v nejrůznější duchy projevovala v každodenním životě místních obyvatel. Nejmocnější entitou však byl krokodýl. Tento mocný říční predátor se zde stal symbolem síly, moci, ale i krutosti. A právě jeho duch měl být pojítkem s mocí Krokodýlí společnosti, kterou tvořili elitní bojovníci a duchovní z místních kmenů Grebo, Kru či Mende.
Tajné, nebo minimálně polotajné skupiny, byly v západní Africe poměrně běžným jevem. Utajované ale bývaly spíše pro cizince, místní je chápali jako sdružení, která měla na starosti třeba výchovu či vzdělání. Tak fungovala třeba mužská společnost Poro, jež zasvěcovala chlapce do dospělosti a udržovala v jejich myslích staré tradice místních etnik.
Krokodýlí společnost však byla jiná. Fungovala zcela mimo zákon a mimo zrak běžných vesničanů. Její členové měli v odlehlých lesích či jeskyních provádět rituály, jejichž forma dodnes vyvolává hrůzu.
Krokodýli kanibalové
Prvním badatelem, jenž zaznamenal existenci této skupiny, byl George Way Harley, americký misionář a etnograf působící v Libérii v první polovině 20. století. V roce 1941 vydal studii Native African Medicine, ve které sepsal paměti místních obyvatel. Ti tvrdili, že v hlubokých lesích působí tajná Krokodýlí společnost, jejíž členové rituálně zabíjejí lidi, načež se dokáží proměňovat v krokodýly.

Krokodýl je v západní Africe zvíře, které se objevuje v řadě mýtů.
Zmínky o nich přicházely o něco dříve z koloniálních záznamů britské správy v Sierra Leone. Ve 30. letech minulého století úředníci uváděli, že nějaká společnost „krokodýlích mužů“ napadá běžné venkovské obyvatelstvo, přičemž někteří vesničané zde mizí beze stopy. Britské úřady se dokonce pokoušely o jakési razie v tomto odlehlém koutě světa, aby byla společnost vypátrána, ale výsledek se nedostavil.
Na základě výše uvedených indicií by se mohlo zdát, že byla Krokodýlí společnost pouhým mýtem. Jenže místní lidé se jí skutečně báli. Pro ně byla reálná bez ohledu na její fyzickou přítomnost. V ústní tradici místních etnik se objevují příběhy o „mužích z bažiny“ zahalených kůží z krokodýla a přicházejících v noci.
Podle některých svědectví bylo členství spojeno s přísahou mlčení, oddaností a rituálním pojídáním lidského masa, což mělo zaručit sílu a nesmrtelnost.
Na druhou stranu lze uvést, že koloniální režimy často démonizovaly domorodé kultury. Důvod byl jednoduchý. Označit nějakou skupinu za „kanibaly“ znamenalo podporu veřejnosti, před kterou se pak snadněji ospravedlňovaly neetické zásahy.
Proto také dnes někteří historici tvrdí, že Krokodýlí společnost téměř s jistotou existovala, ale její obraz mohl být částečně vytvořen či překreslen právě koloniálními úředníky a misionáři.

George W. Harley působil v západní Africe dlouhé roky jako misonář. O kultu referoval ve studii v roce 1941.
Straší krokodýl západní Afriku i dnes?
Zda Krokodýlí společnost přežila až do současnosti, se můžeme jen dohadovat. V období občanských válek v Libérii (1989–2003) i v Sierra Leone (1991–2002) kolovaly zvěsti o tom, že někteří velitelé domobrany a rebelové používali symboliku krokodýlů. Může jít o důsledek jakési kulturní paměti vycházející ze starých povídaček, ale také o skutečné přežití starého řádu.
Dnes je společnost krokodýlích mužů chápána jako temná legenda, symbol strachu a neviditelné moci, která ztělesňuje propojení duchovního světa s násilím. V očích místních komunit je však zřejmě stále obrazem něčeho, co dalece přesahuje lidské chápání.
Zdroje: moguldom.com, youtube.com (Dining with the Last Known Cannibals -The Crocodile Tribe), Wikipedia