Hlavní obsah
Knihy a literatura

Starý dobrý Biggles: Hrdinství nikdy nevyjde z módy

Foto: Pan Sova

Jako kluk jsem hltal příběhy o Bigglesovi, válečném pilotovi britského letectva, který se svými přáteli zažíval válečná dobrodružství, ale ocitl se i v nejrůznějších koutech světa od exotické Afriky, přes Tichý oceán až po Antarktidu.

Článek

Autor „Bigglesovek“ William Earl Johns byl velmi plodným spisovatelem a knih s tímto hrdinou napsal téměř sto. Když mi bylo asi dvanáct let, zvládal jsem číst snad jeden svazek týdně a od pilotových dobrodružství jsem se vůbec nemohl odtrhnout. Přemýšlel jsem o těch dálkách, kam se hrdinové knihy vypravovali, poznal jsem, kde leží souostroví Kergueleny, jak to na něm asi vypadá a pociťoval jsem strach v amazonském pralese.

Když jsem teď po třiceti letech knihy s Bigglesem znovu objevil, abych je přidal dětem do knihovny, jeden svazek jsem začal znovu pročítat. A ejhle, kouzlo Bigglese na mě působí stále stejně pozitivně. Svižně psané příběhy, krásné popisy, napětí a zejména sympatičtí hrdinové připomínají, jak moc autor uměl upoutat dospívající i dospělé publikum.

Spisovatel, který unikl na poslední chvíli trestu smrti

W. E. Johns věděl moc dobře, o čem píše. Sám zažil podobné dobrodružství jako jeho imaginární hrdina. Narodil se v roce 1893 v anglickém Herefordu, ale jeho klidné mládí přeťala první světová válka. Té se účastnil jako pilot. Létal na bombardovacích dvouplošnících a během jednoho střetu s německou stíhací letkou byl sestřelen. Johns padl do zajetí, a protože byl spojován s pilotem letadla, který shodil bombu na německou školu, vyfasoval trest smrti. Exekuce ale byla na poslední chvíli zrušena, protože Němci zjistili svůj omyl. Po válce se tak mohl vrátit do vlasti.

Zůstal v armádě a během druhé světové války pak působil jako instruktor pilotů RAF. Během své kariéry se potkal například s proslulým T. E. Lawrencem (Lawrence z Arábie), který mu mohl být inspirací v některých budoucích příbězích.

Foto: IrishCornelius, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Pamětní deska na domě, ve kterém W. E. Johns nějakou dobu žil

Johns začal psát několik let po první světové válce. Nejprve to byly povídky o letcích, rychle ale přesedlal na romány. První knihu s tímto hrdinou s českým názvem „Biggles od velbloudích stíhaček“ napsal v roce 1932 a příběhy s ním vydával až do své smrti v roce 1968. Vytvořil však i několik méně známých hrdinů - pilota a detektiva v jedné osobě s přezdívkou Steeley, letovou důstojnici Joan Worralsonovou nebo Timothyho „Tiger“ Clintona, který putuje vesmírem.

Johns také ve svých knihách jasně dával najevo, že nesouhlasí s politikou appeasementu, tedy ustupování agresivním stranám. Zlu by se podle něj nemělo jen tak přihlížet ani s ním vyjednávat, ale mělo by se řešit, a klidně i radikálně a silou dříve než se začne rozrůstat jako rakovina.

Dobrodružství, která nestárnou

Knihy s Jamesem Bigglesworthem, známým jako Biggles, sice nejsou převratným dílem anglické literatury, ale jeho postava je natolik výrazná, že dokázala ovlivnit už několik generací čtenářů. Osobně bych knihy od W. E. Johnse přirovnal k těm od Jaroslava Foglara. Příběhy obou spisovatelů jsou sice diametrálně rozdílné, ale jejich společnými rysy jsou dobrodružství a přátelství, což jsou substance, které odolají času a dokáží přitáhnout čtenáře i v dnešní digitální a zrychlené době. Oba také čerpali z vlastních zkušeností, což jejich dílům přidává na autenticitě.

Biggles se rychle stal v domovské Anglii velmi oblíbeným hrdinou. Má vše, co má válečný letec mít – odvahu, čest a důvtip. Ve vypjatých situacích si vždy zachovává chladnou hlavu, ať už je to ve válce nebo na špionážní misi po ní. Společně s ním se na nebezpečná dobrodružství vydávají jeho věrní přátelé „Algy“ Lacey, Ginger Hebblethwaite a lord Bertie Lissie, jenž partu letců doplňoval svým suchým humorem a aristokratickou nonšalancí.

Foto: Pan Sova

Bigglesovky u nás vycházely převážně v 90. letech

Bigglesovy příběhy se odehrávají po celém světě. Džungle, pouště, polární oblasti, to vše Johns popisoval tak zdárně, jako by na všech těch místech byl. Realisticky líčil zákopy první světové války i špionážní mise. Během druhé světové války pak psal příběhy o bojích proti nacistům, aniž by věděl, jak samotný konflikt dopadne. Po válce se začal věnovat špionážním příběhům, nastínil téma studené války a Bigglese a jeho partu nenechal v boji proti zlu vydechnout. Také výborně popisoval technické detaily letadel, což ještě více přidávalo na autentičnosti příběhů.

Stoletý Biggles je stále potřeba

První knihy s Bigglesem byly vydány téměř před sto lety, přesto si stále nacházejí nové čtenáře. A v tom je kouzlo jednoduchosti. Díla W. E. Johnse se sice nikdy nemohla rovnat velikánům anglické literatury, ale díky svému přímočarému spádu a napínavému ději jsou přístupná začínajícím čtenářům. Ti v nich objeví, že čest je něco, co není samozřejmé, ale o to více cenné, a že odvaha a přátelství jsou i dnes zapotřebí.

Pokud chcete zejména kluky odtrhnout od mobilů a naučit je „číst“, zkuste to s „Bigglesem“. Vřele doporučuji.

Anketa

Četli jste Bigglese?
Ano
96 %
Ne
3,4 %
Neznám ho
0,6 %
Celkem hlasovalo 655 čtenářů.

Zdroje: autorský text + životopis W. E. Johnse

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz